18 grudnia 2018

OD 1 STYCZNIA 2019 R SKŁADAMY WNIOSKI BONIFIKATOWE (98-99%) DO WŁADZ WARSZAWY

Po wrzawie wokół oszustwa Platformy Obywatelskiej ws. bonifikat z tytułu wieczystego użytkowania w Warszawie (przyjęcie uchwały 18 października przewidującą 98-99% bonifikatę przy jednorazowej opłacie przy przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności, a po wyborach 13 grudnia uchwały zmniejszającej bonifikatę do 60%), Prezydent Miasta Rafał Trzaskowski zapowiedział nową uchwałę przywracającą bonifikatę 98-99%. Tyle, że PO może przy okazji uzależnić bonifikatę (tak jak to uczyniła w uchwale z 13 grudnia) od dodatkowych warunków tj. braku zaległości opłaty rocznej, opłaty przekształceniowej, opłaty za śmieci itd.

OSZUKALI CIĘ RAZ, OSZUKAJĄ CIĘ KOLEJNY RAZ

Dlatego apelujemy do Warszawiaków o składanie już od 2 stycznia 2019 r. wniosków ws. wydanie zaświadczenia dot. przekształcenia wieczystego użytkowania, zgłoszenia zamiaru jednorazowej opłaty przekształceniowej z uwzględnieniem 98-99% bonifikaty wynikającej z uchwały z dnia 18.10.2018 r. Wraz ze złożeniem wniosku, proponujemy by od razu załączyć kopię dowodu wpłaty 50 zł opłaty skarbowej (z tytułu zaświadczenia) oraz dowodu wpłaty opłaty jednorazowej przekształceniowej, by nie było żadnych wątpliwości w sprawie

Niezależnie co uchwali Rady Warszawy (planowane jest zwołanie nadzwyczajnej sesji w czwartek 20 grudnia) uchwała z dnia 18.10.2018 r. wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r., i Warszawiacy nabyli uprawnienie do 98-99% bonifikat zgodnie z uchwałą (zasada praw nabytych). Żadne późniejsze uchwały nie zmieniają tego faktu. 

W załączeniu wzór wniosku do złożenia do Urzędów Dzielnicowych.

Apelujemy o śledzenie informacji pojawiających się na naszych stronach w tej sprawie, będziemy aktualizować informacje i ewentualnie wnioski.

Informacje uzupełniające:
1. Małżeństwa podpisują jeden wzór wniosku
2. Opłatę przekształceniową należy uiścić na konto Urzędu (to same co dla wieczystego użytkowania) z dopiskiem "opłata przekształceniowa jednorazowa wieczystego z bonifikatą"
3. Okres użytkowania wieczystego można znaleźć w księdze wieczystej gruntowej.

4 komentarze:

  1. Przepraszam, ale czy mógłby Pan (Admin) wyjaśnić (skomentować) kwestię związaną z garażami i jak się ma całość do województwa mazowieckiego.
    Zgodnie z ustawą:
    Art. 9. 1. Właściwy organ może udzielić osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych
    lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty od opłaty za dany rok w odniesieniu do
    gruntów stanowiących własność:
    1) Skarbu Państwa – na podstawie zarządzenia wojewody;
    2) jednostki samorządu terytorialnego – na podstawie uchwały właściwej rady albo sejmiku.

    Rozumiem, że w Warszawie są grunty o różnej własności (Skarb Państwa, Miasto st. Warszawa).
    Bonifikata do gruntów Skarbu Państwa obowiązuje zgodnie z ustawą, a dla gruntów M st.Warszawy zgodnie z uchwałą o którą toczone są teraz boje. Czy dobrze to rozumiem. Przynależność gruntów można zobaczyć na mapie http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_wlasnosci

    Jak się ma kwestia związana z garażami. Ustawa o nich wspomina w art. 1 ust 2 pkt. 3 i to jedyna wzmianka (poza aktualizacją starych ustaw). Czy uchwała ustalająca bonifikatę, która powołuje się na ustawę domyślnie i z urzędu dotyczy również garażów?
    Jeżeli nie to może dojść do absurdów gdzie osoby będą musiały zapłacić przy przekształcaniu własności więcej za garaże (bez bonifikaty), niż za sam lokal z 98% bonifikatą.

    Czy jeżeli garaż i komórka lokatorska jest na innych księgach wieczystych to składa się oddzielne wnioski?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ministerstwo się wypowiedziało na temat garaży:

    http://www.miir.gov.pl/strony/zadania/gospodarka-nieruchomosciami/przeksztalcenie/#Pytania%20i%20odpowiedzi

    (ostatania odpowiedź na pytanie)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba jednak kwestia z garażami nie jest do końca jasna i podlegać będzie interpretacji zgodnie z interesem gmin.
    Kuriozum przyjdzie zapłacić wielokrotnie więcej za garaż podziemny niż za mieszkanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy na garaż trzeba składać oddzielny wniosek? Ewentualnie ma być taki sam jak na mieszkanie?

    OdpowiedzUsuń