9 grudnia 2018

Nie będzie zwolnienia z opłaty abonamentowej RTV

Poczta Polska cały czas ściga obywateli, którzy w latach ubiegłych nie płacili opłat abonamentowych. Niejednokrotnie - o czym świadczą komentarze pod artykułami w Serwis21 - dotyczy to także osób zwolnionych, a nawet osób które od dawna mają wyrejestrowany odbiornik. 

Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE zaproponowało rozstrzygnięcie na przyszłość kwestii opłat abonamentowych poprzez ustawowe poszerzenie kręgu osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej za używanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego o osoby fizyczne niekorzystające z odbiorników RTV w działalności gospodarczej. W ten sposób w praktyce abonament faktycznie byłby zniesiony choć formalnie istniałby nadal, co pozwoliłoby uniknąć konieczność uzgodnień z UE. W zamian Stowarzyszenie proponowało by z budżetu przyznać subwencję wyrównawczą dla publicznego radia i telewizji, z tytułu  dochodu utraconego w wyniku zwolnienia kolejnej grupy społecznej z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych.
https://serwis21.blogspot.com/2018/09/koniec-opaty-abonamentowej-rtv-w-2020.html

25 września 2018 r. petycja Stowarzyszenia została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP. 14 listopada 2018 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W trakcie dyskusji senatorowie wysłuchali opinii przedstawionych przez pana prof. Janusza Kaweckiego, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz pana Karola Zgódkę, Naczelnika Wydziału Prawa Autorskiego w Departamencie Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zaprezentowanych opiniach postulat petycji nie uzyskał poparcia z uwagi na propozycję istotnych zmian w sposobie finansowania mediów publicznych oraz wiążącą się z tym koniecznością dalszych zmian legislacyjnych m.in. w ustawy budżetowej (przypomnijmy, iż projekt ustawy zakładał zwolnienie od 1 stycznia 2020 roku, a zatem nie miałoby wpływu na ustawę budżetową na rok 2019).

Po wysłuchaniu opinii i przeprowadzeniu dyskusji przez senatorów, zgłoszony został wniosek o nieprowadzenie dalszych prac nad petycją. W głosowaniu senatorowie zarówno PIS jak PO zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz