29 października 2024

Życie Stolicy: Elewarr, Skupu nie ma, nowoczesna suszarnia bezczynna?

Bielsk Podlaski. Elewarr posiada w tej miejscowości elewator o powierzchni magazynowej 33,5 tys. ton.

7 października 2019 roku Elewarr oddał do użytku nową suszarnię w Bielsku Podlaskim. Jak donosiły wówczas media - Na uroczystości był obecny "ojciec chrzestny” tej inwestycji, były wiceprezes spółki Andrzej Mioduszewski, któremu przypadło w udziale przecięcie wstęgi oraz ówczesny prezes dr Daniel Alain Korona.

Dla mnie, zarządu, pracowników i rolników to jest bardzo radosny dzień. Bardzo się cieszę, że w tak krótkim czasie powstała tutaj, w Bielsku Podlaskim, nowa inwestycja w postaci nowoczesnej suszarni. Dzisiaj nie jestem już wiceprezesem Elewarru, ale ta inwestycja to moja duma. To był mój pomysł, widziałem potrzeby oddziału oraz rolników. Bardzo dziękuję dzisiejszemu zarządowi za to, że kontynuował ten pomysł dla dobra Elewarru, ale najbardziej dla dobra miejscowych rolników - mówił Andrzej Mioduszewski.

To nowoczesna suszarnia budowana w nowej technologii na gaz propan butan – podkreślał jeszcze przed przecięciem wstęgi dr Daniel Alain Korona, Prezes Zarządu Elewarr.

Na swojej strony spółka podaje parametry techniczne nowej suszarni.

Wydajność suszenia dla kukurydzy około 500 t/24h, przy spadku wilgotności ziarna z 35% do 15%. Wysuszenie kukurydzy następuje przy jednokrotnym przejściu przez suszarnię. Suszarnia posiada układ odzysku energii, który składa się z wymiennika ciepła, dzięki któremu energia z powietrza wylotowego (dowilżonego) wykorzystywana jest do wstępnego nagrzewu powietrza trafiającego do palnika. Układ obniża temperaturę powietrza wylotowego, powodując wykraplanie z niego wody, która „wyłapuje” resztki drobnych zanieczyszczeń (tych, które nie uległy osadzeniu), zapewniając praktycznie bezpyłową pracę suszarni. Zasilanie suszarni wstępnie ogrzanym powietrzem powoduje obniżenie zużycia paliwa o około 20 %...

https://elewarr.pl/magazyn-bielsk-podlaski/

Koszt suszarni jest zależny od parametrów, ale o takiej wielkości suszarnia może wynosić nawet ok. 2 mln złotych. Wtedy inwestycja była sensowna. Bielsk Podlaski - to obszar upraw rzepaku i kukurydzy. Te rośliny wymagają suszenia do poziomu, w przypadku rzepaku najwyżej o kilka procent (do poniżej 9%), a w przypadku kukurydzy o wilgotności powyżej 30% o co najmniej o 15%.

Przez kilka lat suszarnia się sprawdzała. Jednak tegoroczny skup rzepaku w Bielsku Podlaskim był słaby, a kukurydzy - praktycznie nieistniejący. Suszarnia nie jest zatem wykorzystana w sposób efektywny. Próbowaliśmy wyjaśnić to zjawisko.

Jak wyjaśniali nam rolnicy - konkurencja przyjeżdża i kupuje wprost od gospodarstwa (rolnik zatem nie ma kosztów transportu) a oferowane ceny są wyższe niż te Elewarru. https://zyciestolicy.com.pl/73623-slaby-skup-rzepaku-w-elewarrze/, https://zyciestolicy.com.pl/niska-cena-i-slaby-skup-kukurydzy-w-elewarrze/ Gdyby Elewarr oferował przynajmniej takie same ceny, niektórzy rolnicy by zastanowili, czy nie wybrać by jednak spółki państwowej. A tak ...

Odpowiedzialnym za politykę cenową spółki jest prezes czyli obecnie Jacek Łukaszewicz. Dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZR KORONA i były prezes spółki zapytany o tą sytuację, stwierdził:

Za moich czasów sytuacja była inna, rolnicy przyjeżdżali nawet w przypadku niższych cen, ale też nie mieliśmy wówczas takiej konkurencji w tym rejonie. Sytuacja uległa zmianie po COVIDie i po agresji rosyjskiej na Ukrainę, pojawił się Gosk i inni, a Elewarr nie zmienił swoich nawyków. A firmy, które nie potrafią się dostosować do rynku, wcześniej czy później upadają. Oby to nie spotkało Elewarru.

Oby ... A tymczasem nowoczesna suszarnia stoi, skup wciąż jak na lekarstwo.

25 października 2024

Życie Stolicy: KGS, Prezes Zagórski nie przejął się zawiadomieniem do prokuratury

Jak się dowiedzieliśmy - Marek Zagórski, czołowy polityk PIS i były minister cyfryzacji, znajomy Artura Balasza nie przejął się zawiadomieniem do prokuratury złożonym przez sejmową komisję śledczą w związku z tzw. wyborami kopertowymi. Nadal jest prezesem Krajowej Grupy Spożywczej, co wprowadza zwolenników obecnego rządu w konfuzję. Co o tym myśleć?

Prokuratura powoła specjalny zespół śledczych, którzy zajmą się wyborami kopertowymi. Decyzja prokuratury ma związek z zawiadomieniami sejmowej komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kluczowych polityków PIS. We wnioskach wymieniono m.in. prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, Jarosława Kaczyńskiego, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka a także ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. https://polskieradio24.pl/artykul/3439146,wybory-kopertowe-zdecydowany-ruch-prokuratury-na-celowniku-kluczowi-politycy-pis

Jednak uchwała sejmowej komisji śledczej z dnia 10 października ws. skierowania zawiadomienia do prokuratury, wcale nie zaniepokoiła - Marka Zagórskiego. Od 15 października udał się na urlop, i jak donoszą nasi informatorzy pojechał na 2 tygodnie do Mongolii. W każdym razie na urlop musiał się zgodzić przewodniczący rady nadzorczej KGS. Czy w zaistniałej sytuacji nie należało raczej zwołać posiedzenia rady?

Tego samego dnia 15 października została odwołana komisja rolnictwa i rozwoju wsi poświęcona właśnie sytuacji w Krajowej Grupie Spożywczej? Nie znamy przyczyn dla których odwołano komisję, być może z powodu urlopu pana prezesa KGS. Odwołanie posiedzenia nastąpiło jak słyszymy na wniosek wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Ziejewskiego.

Jak ta sytuacja jest oceniona?

On (Zagórski) ma silne plecy. To wszystko jest postanowione na głowie ... na razie

- stwierdza polityk Koalicji Obywatelskiej

Melanż z Agrounią kosztem PSL. Kogo te strajki miały przekonać jak były ustawką. Szantażować miały premiera?

pyta pracownik w kontekście ujawnionych przez nasz portal informacji o zatrudnieniu działacza Agrounii w Elewarrze w Rzeszowie i powiązań z Arturem Balaszem.

Czy szefostwo PSL nie widzi, że trzymanie Zagórskiego i jego ludzi kompromituje PSL... W czym problem nie mają kadry fachowców? Czy tak nieudolnie pozwalają się rozgrywać ministrowi Zagórskiemu?

- ocenia jeden z  czytelników

Ocena tej kompromitującej sytuacji spada na PSL bo dwaj ministrowie Siekierski i Ziejewski, ich działania są wizytówką PSL. Natomiast PSLowi należy się szacunek za postawę za postawę w sprawie związków partnerskich... ich wyrażony sprzeciw będzie dobrze postrzegany w elektoracie szanującym, rodzinę, macierzyństwo i tradycję

- dodaje.

Zagórski, Łukaszewicz, Małecki, Kocięcki, Obszyński, Zglinicki, z tymi osobami KGS niedaleko zajedzie

- uważa kolejny.

Za straty KGS, za upadek Elewarru - będzie obciążany nie Balasz, nie Zagórski, ale PSL

- uważa jeden z komentatorów politycznych.

Także w listopadzie nie wykluczone jest posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa ws. KGS (23 października o zwołanie komisji wystąpił Związek Zawodowy Rolnictwa KORONA, który podniósł kwestie spadających cen cukru, strat finansowych, polityki kadrowej, itd.)

https://zyciestolicy.com.pl/wniosek-o-posiedzenie-komisji-rolnictwa-ws-kgs/

Zatem czy w KGS dojdzie teraz do przesilenia? A jeżeli tak, czy wreszcie postawi się na sprawdzonych fachowców, czy też nadal będzie obowiązywała polityka kolesi?

 za https://zyciestolicy.com.pl

23 października 2024

Życie Stolicy: KGS Elewarr, Zagórski, Łukasiewicz i spółka?

Skandal w Elewarr? Niektóre magazyny Spółki ponoć nie kupiły kukurydzy, w przeciwieństwie do lat ubiegłych. O tym, że skup jest marny, informowali nas pracownicy, rolnicy, ale także nasze źródła w KGS. Ale by doszło do sytuacji w której niektóre magazyny w ogóle nie kupiły kukurydzy lub tyle co kot napłakał? To rzecz niebywała w historii Elewarru.

Skupu nie ma, ale się zatrudnia

Skupu nie ma lub jest marny, ale nie przeszkadza to w zatrudnieniu nowych osób, które jak słyszymy anonimowo od pracowników są "odpowiednio zarekomendowane" (sic).

W ramach tzw. działań naprawczych zatrudniono na umowę zlecenie z całkiem dobrym wynagrodzeniem audytora, specjalistę ds. restrukturyzacji i pełnomocnika prezesa ds. zarządzania. Jego zakres działalności (PKD) w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo szerokie, oprócz stosunków międzyludzkich i komunikacji obejmuje m.in tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, malowanie i inne prace związane z budownictwem, fryzjerstwo, zabiegi kosmetyczne, sprzątanie budynków, naprawa i konserwacja mebli, przygotowanie i podawanie napojów, działalność rozrywkowa oraz pogrzeby i działalność pokrewna. https://zyciestolicy.com.pl/co-czeka-elewarr-rozrywka-i-pogrzeb/. 

Gość zupełnie nie zna spółki, nie ma pojęcia o jej funkcjonowaniu, a ma dokonać restrukturyzację? - mówi nam jeden z pracowników Spółki.

Z kolei do Oddziału Gądek k/Poznania trafił nowy pracownik ... od logistyki. Pytanie tylko po co od logistyki, skoro skup w całej Spółce jest słaby, a sprzedaż zbóż i rzepaku odbywa się i tak na zasadach "loco magazyn" czyli odbiór wprost przez klienta z elewatora.  Wiadomo że odbiór jakościowy wprost z magazynu daje przewagę sprzedającemu. Czyżby teraz Elewarr chciał przejąć dodatkowo ryzyko transportowe sprzedając "loco odbiorca"?

W oddziale Krupiec zaś niedawno zatrudniono Błażeja Bieniasza, syna Jana Bieniasza, prezesa zarządu Spółdzielni Rolników SAN, której przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa zboża i roślin oleistych, posiadającej własną bazę magazynową-suszarniczą w Głuchowie, samochodem w odległości 25 minut od elewatora Elewarru w Rzeszowie. Sytuacja co najmniej niezręczna, by nie rzec więcej.

Ale dlaczego zatrudniono Błażeja Bieniasza?

Może ma jakieś wybitne zdolności, kompetencje... Przyjrzyjmy się.

Błażej Bieniasz ma 28 lat, jest  udziałowcem i prezesem Royal Berry sp. z o.o. w Łąkach k/Rzeszowa, spółki zarejestrowanej 27 marca 2024 roku. Niektóre z działalności spółki takie jak np. sprzedaż hurtowa owoców i warzyw, sprzedaż niewyspecjalizowana, transport drogowy towarów, magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów pokrywają się z działalnością Elewarru określoną w akcie założycielskim Spółki. Czy to przypadkiem nie podpada pod konflikt interesów? Jak do tej pory jednak w KRS nie ma żadnej rezygnacji z funkcji prezesa Royal Berry.

W 2023 roku jako członek partii politycznej Ruch Społeczny Agrounia TAK startuje do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej z 4 pozycji w okręgu wyborczym nr 23 (na zdjęciu plakat wyborczy). Jako zawód podał rolnik. Zdobył co prawda 1631 głosów ale tylko 3 w gminach do 5 tys. mieszkańców i mandatu poselskiego nie zdobył.

Człowiek do zadań Kołodziejczaka?

W marcu 2024 roku uczestniczył w farsie rozmów w Jasionce. Przypomnijmy wtedy doszło do rozmów przedstawicieli rolników z kierownictwem resortu rolnictwa. Po stronie rolniczej było m.in. 2 przedstawicieli AgroUnii (Błażej Bieniasz i Filip Pawlik), po stronie rządowej minister Czesław Siekierski i wiceminister Michał Kołodziejczak. Mediatorem spotkania był Artur Balazs, Przewodniczący Kapituły Fundacji Europejskiej Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej, były minister rolnictwa (https://witrynawiejska.org.pl/2024/03/20/drugi-dzien-rozmow-o-przyszlosci-rolnictwa-ministerstwo-przyjelo-uzgodnienia-z-protestujacymi-rolnikami/), który jak wiemy doprowadził w do przystąpienia AgroUnii do Koalicji Obywatelskiej i który przed wyborami z 2023 roku chwalił AgroUnię https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=6410444719051112&id=100002569424374&rdid=kj3IAyfTo1Q69t4L 2 kwietnia pan Błażej był też wśród 10 rolników sygnatariuszy porozumienia z Jasionki, którzy przeprowadzili strajk okupacyjny resortu rolnictwa i kolejne pozorne rozmowy.

Jak oceniali te rozmowy inni rolnicy. Jest to zlepek deklaracji o których słyszymy od kilku tygodni! ... Bieniasz czy Pawlik z AgroUnii to przedstawiciele własnych interesów, nie rolników! Jakim prawem osoba która jest prawą ręką ministra Kołodziejczaka - Filip Pawlik, przesiadujący w gabinecie Ministra reprezentował stronę społeczną? - pytał Ruch Młodych Farmerów. https://zyciestolicy.com.pl/72714-rolnicy-nie-akceptuja-porozumienia/ Michał Nowacki, znany w sieci jako Rolnik Nieprofesjonalny, nazwał okupację ministerstwa rolnictwa z 2 kwietnia - cyrkiem.

Cień Balasza?

Osoba Błażeja Bieniasza wiąże się z miejscowością Łąka, małej wsi w powiecie rzeszowskim. W tej miejscowości kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące prowadził Józef Ślisz, który w 1981 r. był zaangażowany w strajku chłopskim w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych i jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, będących efektem tego strajku. W tych zdarzeniach brał udział wówczas także Artur Balasz.

W latach 90-tych Ślisz i Balasz razem współorganizowali Polskie Stronnictwo Ludowe „Solidarność”, przekształcone potem w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie, a od 1997 roku działali razem w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2017 roku Europejska Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej ustanowiła nagrodę im. Józefa Ślisza (zmarł w 2001 roku). W skład Collegium Nagrody oprócz Artura Balasza weszła także córka Józefa Ślisza - Elżbieta Bieniasz (ur. 1966, podejrzewamy, że matka lub rodzinnie jest powiązana z panem Błażejem).

A tak się składa, że w Krajowej Grupie Spożywczej dominują ludzie związani z Arturem Balaszem tj. prezes KGS Marek Zagórski, a pod nim jest prezes Elewarru - Jacek Łukaszewicz.

Czy te okoliczności zaważyły na zatrudnieniu?

Elewarr się pogrąża?

Nie jedyne to dziwne zatrudnienia i nominacje w Spółce.

Tymczasem Elewarr zdaniem pracowników pogrąża się - fatalna polityka cenowa doprowadziła do niskiego skupu. A odpowiedzialnym za politykę cenową jest prezes Łukaszewicz. Efekt w Bielsku Podlaskim nowa suszarnia (mająca zaledwie kilka lat) obecnie jest praktycznie niewykorzystana. A przecież rejon Bielska to zagłębie rzepaku i kukurydzy.

Jak dodają anonimowo pracownicy - Wszystko dlatego, że prezes może liczyć na zadowolenie Marka Zagórskiego, przewodniczącego rady nadzorczej Elewarru Piotra Kocięckiego czy dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego KGS - Rafała Małeckiego.

Jednakże jakiekolwiek decyzje Zagórskiego i Łukaszewicza podejmą, będą  uznawane  i oceniane jako decyzje PSLu, wszak to wiceminister z tej partii nadzoruje KGS i który mówił że, wymieniliśmy kadrę na specjalistyczną (https://zyciestolicy.com.pl/ziejewski-w-elewarrze-wymienilismy-kadre/).

Właśnie widzimy ...


źródło: https://zyciestolicy.com.pl/

15 października 2024

ŻycieStolicy: KGS: Dlaczego Marek Zagórski nie stracił funkcji prezesa?


Dlaczego Marek Zagórski nie stracił funkcji prezesa KGS?

10 października tzw. Sejmowa Komisja Śledcza do tzw. wyborów kopertowych złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra cyfryzacji rządu Morawieckiego, a aktualnego prezesa Krajowej Grupy Spożywczej Marka Zagórskiego. Jak czytamy z uzasadnienia zawiadomienia jako funkcjonariusz publiczny, nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i przetwarzał bez stosownego uprawnienia dane osobowe z rejestru PESEL, które przekazał Poczcie Polskiej, czym miał działać na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Wydawałoby się, że po tym Marek Zagórski powinien stracić stanowisko. Tymczasem … następne posiedzenie rady nadzorczej, która mogła by go odwołać, przewidziane jest dopiero w listopadzie.

Ani Borysowi Budce, ani Jakubowi Jaworowskiemu – dotychczasowym szefom resortu w rządzie Tuska – nie przeszkadza były polityk PiS w tak ważnej spółce. Zapytaliśmy MAP oraz KPRM, czy w obliczu ustaleń komisji śledczej i zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zagórskiego, nie ma sprzeczności pomiędzy zapowiedzią rozliczeń, a rzeczywistymi działaniami rządu. Nie dostaliśmy odpowiedzi. Zapytaliśmy też posłankę Magdalenę Filiks, czy chciałaby skomentować fakt, że jej partia zapowiadała rozliczenia nieprawidłowości PiS, a nie rozlicza Zagórskiego. Szefowa komisji śledczej też nie odpowiedziała na nasze pytania

– pisze Szymon Jadczak w https://wiadomosci.wp.pl/robil-kariere-za-pis-robi-za-po-mimo-ze-wedlug-komisji-sledczej-zlamal-prawo-7081681870363232a

Wcześniej KPRM i MAP, pytane o Zagórskiego, odsyłały do rady nadzorczej KGS – precyzuje wp.pl.

Ten człowiek ma albo nerwy ze stali, albo ma mocny układ – mówią nam nasi rozmówcy ze Spółki. Wiadomo że prezes KGS jest powiązany z Arturem Balaszem, ale czy wpływy tego ostatniego są aż tak silne?

Prezes KGS nie przejął się zawiadomieniem. Najwyraźniej jest dobrze oceniany przez dotychczasową Radę Nadzorczą, skoro od 15.10 mógł udać się na 2-tygodniowy urlop.

Tak się składa, iż na 15 października planowane było posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na temat funkcjonowania Krajowej Grupy Spożywczej oraz Rolno-Spożywczej Spółki Inwestycyjnej. Z samego rana Komisja została odwołana. Przyczyn nie podano.

Tymczasem sytuacja KGSu staje się coraz trudniejsza: przegrany z kretesem przetarg na terminal zbożowy w Gdyni (https://zyciestolicy.com.pl/kgs-juz-przegral-z-kretesem-terminal-zbozowy/) pogarszająca się kondycja spółki (strata KGS na rok 2024/25 szacowano w czerwcu na ok. 600 mln zł, ale prawdopodobnie będzie znacznie wyższa – https://zyciestolicy.com.pl/kgs-i-elewarr-zamkna-rok-obrotowy-stratami/), fatalny sposób zarządzania Grupą i spółkami zależnymi (https://zyciestolicy.com.pl/73167-kgs-podporzadkowal-elewarr/), fatalne wyniki finansowe spółek zbożowych, bardzo niski skup w Elewarrze (https://zyciestolicy.com.pl/slaby-skup-ceny-niskie-i-elewarr-ze-strata/), polityka kolesi i dominacja tzw. układu stoisławskiego w Elewarrze (https://zyciestolicy.com.pl/stoislawski-uklad-w-kgs-elewarr/) itd itd.

Jest zatem wiele powodów abstrahując od wszelkich politycznych aspektów by dokonać zmiany prezesa oraz w zarządzie KGS, a także zmian we władzach Elewarru itd.

Z kolei zwykli działacze i zwolennicy Koalicji Obywatelskiej nie wyobrażają sobie, by były PISowski minister mógł dalej zachować stołek prezesa. A jednak wciąż jest prezesem …

Zatem dlaczego Marek Zagórski nie stracił funkcji prezesa? Być może jakieś decyzje zapadną po 18.10 kiedy odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGS.


 źródło: https://zyciestolicy.com.pl/dlaczego-marek-zagorski-nie-stracil-prezesa/



8 października 2024

Życie Stolicy: Burak nieopłacalny dla rolników, cukier dla KGS?

Burak nieopłacalny dla rolników, a cukier dla KGS. Czy tak zdarzy się w roku 2025/26?

Jak informuje KGS – Zarząd spółki uzgodnił z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. warunki skupu buraków cukrowych w roku gospodarczym 2025/2026.

Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej w 2025 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16 proc. w kwocie netto nie mniejszej niż 33,5 euro za 1 tonę. Składa się na to cena podstawowa 26,29 euro/t i świadczenie gwarantowane 7,21 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Uzgodniona cena buraków cukrowych na nadchodzący sezon opiera się na transparentnym modelu, który Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wdraża od kilku lat. Model ten zakłada bezpośrednie powiązanie ceny surowca z cenami sprzedaży cukru, co ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności i przewidywalności współpracy z plantatorami. W przypadku, gdy sytuacja rynkowa poprawi się, a ceny cukru wzrosną, KGS S.A. będzie miała możliwość zwiększenia stawek skupu buraków cukrowych, co bezpośrednio przełoży się na wyższe wynagrodzenie dla plantatorów za dostarczony surowiec. https://www.kgssa.pl/86,aktualnosci?tresc=3030

Nawet przy średnim plonie, powyżej 60 ton z hektara, będzie ciężko o zysk. Z naszych kalkulacji wynika, że na tej obniżce zarobimy o ponad 3 tys. zł mniej na każdym hektarze … To jest ostatni rok kiedy burak płaci – stwierdza podkreśla Józef Pawela, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy działającego przy Krajowej Grupie Spożywczej.

Przy cenie 30 euro za tonę uprawa buraka cukrowego stanie się nieopłacalna i do każdego 1ha plantatorzy będą musieli dopłacać około 1000 zł. W przyszłej umowie zawarto jeszcze kilka elementów, które mogą wpływać na kolejne obniżanie cen. Chociażby zawartość tzw. azotu alfa-aminowego. To nie jest zależne tylko od działania rolnika i pielęgnacji na polu, ale w znacznym stopniu od aury, od tego, jaka pogoda jest w kolejnym etapie wegetacji buraków. To głównie wpływa na parametry jakościowe – zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/uprawa/buraki-cukrowe/ceny-burakow-na-kolejny-sezon-o-30-w-dol-ostatni-rok-kiedy-buraki-placa-2520695

A zatem produkcja buraka może być nieopłacalna. A co ze spółkami cukrowymi?

Obniżka cen buraka cukrowego wpłynie na zmniejszenie kosztu produkcji cukru o 40 gr/kg czyli w przypadku Krajowej Grupy Spożywczej z ok. 3 zł/kg do 2,60 zł/kg. Na platformach sprzedażowych ceny kształtują się poniżej tego poziomu.

A przyszłość nie rysuje się różowo. Jak wynika z prognoz cena cukru na giełdzie nowojorskiej powinna się obniżyć do końca tego kwartału z 22,45 centów/funt do 21,89 oraz do 20,28 centów/funt za 12 miesięcy. https://tradingeconomics.com/commodity/sugar

A zatem istnieje groźba, że burak będzie nieopłacalny dla rolnika, a cukier dla KGS.

6 października 2024

Życie Stolicy: KGS zmienił strukturę organizacyjną

KGS cały czas zmienia strukturę organizacyjną.. 12 czerwca w Zamościu odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Krajowej Grupy Spożywczej. M.in. podjęto w trybie obiegowym uchwałę ws. zatwierdzenia Regulaminu Organizacyjnego Spółki, w którym w wyniku zmian zmniejszyła się liczba jednostek/komórek organizacyjnych Spółki łącznie o 4. Policzmy czy tak jest w istocie. Z informacji związkowych wynika, że:

Zlikwidowano Departament Organizacji i Zarządzania i nastąpił podział zadań i ich przeniesienie do nowo tworzonych komórek organizacyjnych (oni nazywają to likwidacją?) Departamentu Organizacyjnego, Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Birem Polityki Społecznej. Czyli z jednego departamentu zrobiono trzy nowe.

Zlikwidowano Departament Obrotu Rolniczymi Środkami Produkcji i włączono zadania tej komórki do zakresu zadaniowego Departamentu Surowcowego. Zlikwidowano Departament Koordynacji Zasobów i nastąpiło włączenie zadań tej komórki do zakresu zadaniowego Departamentu Organizacyjnego.

Połączono Biuro Zrównoważonego Rozwoju oraz Biuro Innowacji Badań Naukowych w jeden Departament Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.

Zamiast Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania, powołano nową komórkę Biuro Kontroli Jakości. Zlikwidowano Pełnomocnika Zarządu ds. integracji w ramach Grupy

Przeniesiono zadania związane z zabezpieczeniem floty samochodowej na potrzeby Zarządu i Centrali Spółki z Departamentu Logistyki do Departamentu Organizacyjnego.

Zlikwidowano zakłady (Archiwum, Nadruk Papieru) do innych departamentów. Zakład Polskie Przetwory uzyskał rangę Oddziału.

Zlikwidowano stanowiska kierowników w komórkach organizacyjnych pozostawiając jednolite nazewnictwo (dyrektorzy)

Zlikwidowano możliwość powoływania w drodze uchwały dodatkowych pełnomocników Zarządu i równocześnie utworzono możliwość zatrudniania doradców w ramach komórek organizacyjnych.

Zatem czemu dokonano restrukturyzacji, jaki cel zamierzano osiągnąć i jaki efekty uzyskano?

Trudno nie odnieść wrażenia, że to raczej pozorowane ruchy (dzielenie, łączenie, przeniesienie zadań, zmiana nazewnictwa itd itd), w wyniku których, niektóre osoby się zwolni, innych się przesunie, a jeszcze innych zatrudni. Zmiany organizacyjne mogą być zatem wygodnym sposobem na eliminowanie osób niewygodnych i nagradzanie "swoich". Czy tak było w istocie?

15 lipca w informacji dla pracowników Przewodnicząca Komisji Oddziałowej NSZZ Solidarność Pracowników KGS w centrali Spółki Lucyna Modrak stwierdzała Wszelkie zmiany organizacyjne w Spółce w pierwszej kolejności dotykają Centrali. To z jednej strony zrozumiałe, a z drugiej wymaga jeszcze większej wrażliwości i aktywności związków zawodowych. Tę potrzebę dobitnie pokazał ubiegłoroczny trudny proces likwidacji Biura Produktów Grupy w Centrali. Dzielenie pracowników na lepszych i gorszych ... nie powinno mieć miejsca w żadnym przypadku. Czy też szukanie oszczędności kosztem koleżanek i kolegów z innej jednostki organizacyjnej. Tym bardziej, że do Centrali wliczają się obecnie również Pracownicy z Archiwum i Nadruku Papieru.

Jak wynika ze sprawozdania zarządu za rok 2022/23, w lipcu 2023 roku w KGSie było 20 departamentów i biur, 8 oddziałów i 3 zakłady oraz 2 pełnomocników w Centrali. Pod koniec sierpnia 2023 zostało zatwierdzonych 27 regulaminów departamentów, biur, pełnomocników. Obecnie jest 24 departamenty i biura, 1 pełnomocnik w Centrali i 9 oddziałów.

Zatem w lipcu 2023 roku było 31 jednostek organizacyjnych i 2 pełnomocników, a dziś jest ich 33 i 1 pełnomocnik. A zatem w porównaniu z lipcem ubr. liczba jednostek organizacyjnych się nie zmniejszyła.

Z informacji związkowych wynika także, iż 22 sierpnia Zarząd poinformował Radę Nadzorczą, że zatrudnienie (umowy o pracę na etatach) w całej Spółce spadło rok do roku o 4 osoby, natomiast w Centrali o 21 osób. Oznacza to, że sumarycznie w Oddziałach zatrudnienie wzrosło (o 17) a w Centrali zatrudnienie zostało zmniejszone.

KGS zatrudnia 2039 osoby (stan na 30.09.2023), a to oznacza że szacunkowo rocznie ok. 60-70 pracowników ubywa w sposób naturalny (w tym kilkanaście w centrali). Tyle samo musiało zatem zostać zatrudnionych.

A zatem nie było jakiegoś szczególnego zwiększenia efektywności pracowniczej mimo kolejnych zmian organizacyjnych.

5 października 2024

Życie Stolicy: KGS: Spokojnie, ceny cukru tylko spadają

Cena cukru w Polsce od wielu miesięcy spada, a to oznacza że sytuacja Krajowej Grupy Spożywczej się pogarsza. Ale o ile fakt spadku cen cukru był zauważony przez zarząd KGS, równocześnie jednak bagatelizowano na swój sposób problem informacjami dla rady nadzorczej, że wynik finansowy jest wyższy lub zgodny z planowanym. Taki obraz wynika z informacji związkowych nt. posiedzeń rady nadzorczej:

20.02.2024 Rada Nadzorcza Korekta Planu rzeczowo-finansowego została przedstawiona przez Prezesa Zarządu Marka Zagórskiego ... wyjaśnił Radzie przyczyny przyjmowania korekt każdego roku po kampanii cukrowniczej. Istotny wpływ na zmianę założeń będących podstawą Planu w ramach korekty ma przede wszystkim dynamiczna sytuacja na rynku cukru, w tym w szczególności spadające obecnie ceny oraz prognozowany ich dalszy spadek. Ważne są również zmiany na rynku walut, gdyż z uwagi chociażby na cenę buraków liczone w euro (ale nie tylko ceny braków) mają one bardzo duży wpływ na wynik finansowy Spółki. Poinformował Radę o najwyższej w historii Spółki ilości wyprodukowanego cukru ... Co istotne, dzięki właściwym przewidywaniom sytuacji rynkowej, mimo spadających cen i trudności ze sprzedażą cukru w zaplanowanych wielkościach, planowany jest zysk netto na koniec roku obrotowego na poziomie nieco wyższym od pierwotnie zaplanowanego.

26.03 Posiedzenie Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". Prezes Zagórski udzielił nam informacji na temat stanu Spółki i innych spółek z Grupy (wynik finansowy za pierwsze pół roku jest wyższy od planowanego ale jest problem ze spadającą ceną cukry i uzyskaniem właściwego wolumenu sprzedaży cukru z uwagi na wstrzymywanie się klientów kontraktowych z zakupem i kupowanie cukru na spocie na niższą kwotę; należy spodziewać się, że cena cukru będzie nadal spadać, nie pomaga cukier ukraiński - więc konieczne jest zwracanie bacznej uwagi na koszty. Trudna sytuacja nadal utrzymuje się w sektorze zbożowo-młynarskim, który wymaga doinwestowania w celu zapewnienia infrastruktury do przerobu, magazynowania i eksporty. Prezes Zagórski wskazał m.in. ,że dużym problemem jest ogromna produkcja zbóż w Rosji (zwłaszcza pszenicy) i używania przez ten kraj żywności jako oręża w wojnie.

25.04 Rada Nadzorcza: Podsumowując to co powiedzieli Prezesi podczas posiedzenia to: Póki co idziemy w zaplanowanym w korekcie wolumenem sprzedaży cukru oraz zyskiem netto, tak w Spółce, jak i w Grupie Kapitałowej (narastająco za pół roku). Niestety należy mieć na uwadze, że cena cukru mocno spada, jest problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu sprzedaży, zatem należy się spodziewać, że kolejne miesiące mogą być sprzedażowo trudne... W Grupie Kapitałowej największe problemy są cały czas w segmencie spożywczym (Pszczółka i Polskie Przetwory). Ponadto duże trudności od ubiegłego roku trwają w segmencie zbożowo-młynarskim. W pozostałych segmentach sytuacja jest dobra, prawie wszystkie spółki mają zysk zgodnie z planem lub wyższy od planu...

25.05 Rada Nadzorcza: Sytuacja finansowa Spółki jest stabilna mimo trudności w osiągnięciu planowanego wolumenu sprzedaży cukru w ujęciu miesięcznym. Średnia cena sprzedaży jest jedna nadal wyższa od planowanej, pomimo istotnych spadków cen na rynku. Również wynik finansowy netto za okres do końca kwietnia 2024 roku jest wyższy od planowanego, należy jednak spodziewać się dalszych spadków ceny cukru, co może utrudnić uzyskanie planowanego wyniku finansowego na koniec roku obrotowego. W kontekście spółek zależnych sytuacja nie zmieniła się w stosunku do ostatniej informacji. Jedynie mogę powiedzieć, że Zakład "Polskie Przetwory" (chociaż nie jest spółką zależną, to jest rozpatrywany w ramach segmentu spożywczego) nada notuje stratę, ale jest ona niższa od planowanej ...

12.06 Rada Nadzorcza w Zamościu: w dużym skrócie: ceny cukru są nadal niskie, ale sprzedaż wolumenowo jest prowadzona zgodnie z planem ... większość spółek zależnych ma wynik dodatni, dobra sytuacja panuje na rynku skrobi ziemniaczanej a nadal problemy sprawia segment spożywczy, można jednak zauważyć pierwsze pozytywne efekty działań naprawczych.

15.07 Rada Nadzorcza: Rada zapoznała się z informacją na temat sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki i Grupy Kapitałowe (generalnie nie zmieniła się od ostatniego posiedzenia).

22.08 Rada Nadzorcza. Obecnie wynik finansowy Spółki (zysk-narastająco) jest wyższy od planowanego, ale w lipcu w związku z niską ceną cukru odnotowana została strata. Jednakże wynik finansowy na koniec roku obrotowego powinien być zgodny z zaplanowanym. W ramach Grupy Kapitałowej, w związku z bardzo dobrymi wynikami niektórych spółek zależnych i pomimo straty wygenerowanej przez inne spółki zależne ("Pszczólka, spółki segmentu zbożowo-młynarskiego) wygenerowany został zysk netto dużo wyższy od planu... Sprzedaż cukru ilościowo jest prowadzona zgodnie z planem, natomiast cena jest niższa od planowanej.

Innymi słowy ceny niższe, sprzedaż ilościowo zgodnie z planem a wynik finansowy - wyższy od planowanego (sic). Po raz pierwszy poruszona została także prognoza finansowa na przyszły rok. Zarząd nie podał jeszcze konkretnych liczb, jednakże - jak wiemy - planowana jest strata. Zarząd podejmuje działania mające na celu obniżenie kosztów i w ich wyniku udało się je obniżyć o około pół miliarda, jednakże niestety cena cukru utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i taka redukcja kosztów nie wystarczy, jeżeli tendencja spadkowa cen cukru się utrzyma. Do końca września przedstawiony będzie Plan rzeczowo-finansowy a koleny rok obrotowy i poznamy wszystkie szczegóły. 

Przypomnijmy, że już w czerwcu dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, publicznie informował o prawdopodobnej stracie Krajowej Grupy Spożywczej w roku 2024/25 szacując ją do 600 mln zł. https://zyciestolicy.com.pl/73417-krajowa-grupa-spozywcza-widmo-strat/

Nieoficjalnie wiemy, że strata może być nawet wyższa. Jednak tymi informacjami się nie przejmowano.

Z informacji z posiedzeń rady nadzorczej wynika obraz pewnej nonszalancji. Dominowała filozofia jakoś to będzie. Uspokajano się, że wyniki finansowe są zgodnie lub wyższe niż planowane.

Także nie zajęto się na poważnie sytuacją spółek Elewarr, Zamojskie Zakłady Zbożowe. Owszem 9-10 września nawet rada wysłuchała i przeprowadziła dyskusje nt. prezentacji na temat obecnej sytuacji oraz kierunków strategicznych spółek Elewarr sp. z o.o. oraz Zamojskie Zakłady Zbożowe sp. z o.o. przedstawionych przez Prezesów Zarządów obu spółek. Z informacji nie wynika jednak, by cokolwiek konkretnego z tej dyskusji wynikło. A spółki dołują

Trwa kombinacja jak wykazać zysk, skoro jest strata.

c.d.n.

 

3 października 2024

Życie Stolicy: KGS, ile wywalą na ponowny audyt outsorcingu

20 września Rada Nadzorcza KGS ogłosiła audyt outsorcingu. Zaproszono doświadczone podmioty audytorskie do składania ofert na przeprowadzenie audytu w obszarze usług outsourcingowych w Krajowej Grupie Spożywczej S.A.

Zakres przedmiotowy Audytu obejmuje analizę umów outsourcingowych oraz sponsoringu i darowizn, w tym współpracy z trzecim sektorem oraz z innymi podmiotami, zawartych przez Krajową Grupę Spożywczą S.A. w okresie od 1 maja 2023 roku do 15 grudnia 2023 r. Audytor zobowiązany będzie do:

- analizy wykazu informacji o świadczonym na rzecz Spółki doradztwie oraz usługach świadczonych przez podmioty zewnętrzne, obejmującej w szczególności zawarte umowy, strony umów, przedmiot umów, daty ich zawarcia, warunki wynagrodzenia (w tym w szczególności zmienne składniki wynagrodzenia i sposoby ich ustalania), wysokość wydatków poniesionych przez Spółkę z tytułu obowiązywania umów, trybu zawarcia umów, umocowanie do zawarcia umowy, rezultaty prac;

- analizy wykazu informacji o zawartych przez Spółkę z innymi podmiotami umowach sponsoringu, obejmującej w szczególności przedmioty umów, okresy trwania umów, wysokości wynagrodzenia, terminy płatności wynagrodzenia, sposoby ustalania wysokości wynagrodzenia, cele umowy sponsoringu (tj. rodzaj działań sponsorowanych np. sportowych, edukacyjnych etc. lub wydarzeniach sponsorowanych na podstawie tych umów), rozliczanie tego rodzaju stosunków zawartych przez Spółkę i sposoby finansowych rozliczeń;

- analizy wykazu informacji o współpracy Spółki z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami dobroczynnymi, społecznymi, ekologicznymi, sportowymi, kościołami, związkami wyznaniowymi, w tym o dotowaniu i sponsorowaniu przez spółkę przedsięwzięć;

- zbadania powiązań pomiędzy podmiotem świadczącym usługę doradztwa lub inną usługę na rzecz Spółki, w tym powiązań osobowych pomiędzy organami podmiotu, a organami Spółki oraz dokumentacji związanej z ww. umowami,

- zbadania powiązań osobowych podmiotu (tj. organizacji, fundacji, związków wyznaniowych, stowarzyszenia itp.) ze Spółką w zakresie dotyczącym powiązań osobowych pomiędzy organami tego podmiotu, z którym Spółka współpracuje lub na rzecz którego doszło do przysporzenia z majątku Spółki, z jej organami;

- wykazania potencjalnych nieprawidłowości związanych z zawarciem i realizacją przez Spółkę poszczególnych umów z zakresu outsourcingu oraz sponsoringu i darowizn, w tym współpracy z trzecim sektorem oraz z innymi podmiotami.

https://www.kgssa.pl/plik,5439,zaproszenie-do-skladania-ofert-audyt-outsourcing.pdf

12 czerwca w Zamościu Rada Nadzorcza Spółki podjęła w trybie obiegowym uchwałę przeprowadzenia w Spółce audytów w obszarach outsorcingowych, postępowań sądowych i administracyjnych, cyberbezpieczeństwa oraz postępowań kontrolnych. Na tym posiedzeniu rady nadzorczej obecny był nadzorujący Spółkę z ramienia Ministerstwa Aktywów Państwowych Sekretarz Stanu Pan Zbigniew Ziejewski.

Jednakże powyższe ogłoszenie Rady rodzi kilka pytań.

Jak czytamy w informacji z posiedzenia Rady Nadzorczej z dnia 15.07.2024 - Redagowaliśmy protokół z postępowania audytowego, zleconego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, która rada prowadziła w obszarach (1) umów outsorcingowych, w tym współpracy z trzecim sektorem, (2) postępowań kontrolnych, (3) postępowań sądowych i administracyjnych, (4) cyberbezpieczeństwa. Audyt był prowadzony przez pracy cały czerwiec do połowy lipca. Rada wówczas spotykała się raz w tygodniu lub częściej na wideokonferencjach poświęconych audytowi.

Zgodnie z zaleceniem MAP, raport z postępowania audytowego w tych zakresach został przygotowany i przesłany do MAP w dniu 15.07.2024 r. Jedną z rekomendacji audytowych jest przeprowadzenie kolejnych, pogłębionych badań w niektórych obszarach.

Skoro audyt został przeprowadzony, po co prowadzić kolejny? Dlaczego ograniczono zakres badania w ogłoszeniu jedynie do 15 grudnia 2023? Według naszej wiedzy także po tym zakresie zawierano umowy choćby np. umowę sponsoringową z Pogoń Szczecin w marcu br. Czemu ten okres nie jest także badany? Czy chodzi znów tylko o polityczny aspekt a nie o żadne meritum sprawy?

Co robi Departament Kontroli i Audytu Wewnętrznego? Dlaczego rada nadzorcza zleca audyt na zewnątrz zamiast Departamentowi? Czyżby Rada Nadzorcza nie miała zaufania do tego departamentu? Jaka zatem jest niezależność audytu wewnętrznego? Czy członkowie rady nie potrafią sami dokonać audytu? Ile kasy tym razem się wywali na Doradcę Rady Nadzorczej, który dokona audytu?

 

zob. też: https://zyciestolicy.com.pl/za-co-rada-nadzorcza-kgs-bierze-pieniadze/