12 października br. Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego (AFCO) ma głosować nad przyjęciem wstępnej wersji Raportu o Zmianie Traktatów UE. Dokument zawiera 267 propozycji zmian w traktatach, w tym rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie UE na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną.
Za zmianą traktatową opowiada się 5 frakcji w europarlamencie: EPL, socjaldemokraci, liberałowie, Zieloni i komunistyczna Lewica (do których należą Koalicja Obywatelska, PSL, Nowa Lewica, Polska 2050)
Ewentualne przyjęcie tych zmian oznaczałoby osłabienie państw członkowskich przez redukcję i przejęcie ich kompetencji. Generalną eliminację zasady jednomyślności (veta) w głosowaniu w Radzie UE w 65 obszarach. Masowy transfer kompetencji z poziomu krajów członkowskich na poziom UE, w 10 kluczowych dziedzinach, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji - zauważa europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PIS)
Te zmiany traktatowe to kolejny krok w drodze zmierzającej do likwidacji resztek suwerenności i niepodległości - stwierdza z kolei dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, pełnomocnik Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" - w większości spraw nie będziemy już mieli faktycznie mocy decyzyjnej i trzeba będzie podporządkować się decyzjom brukselskim.
Również Konfederacja jest przeciwna tym zmianom. Dlaczego? Wyjaśnia Anna Bryłka:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz