30 czerwca 2023
29 czerwca 2023
28 czerwca 2023
ZZR KORONA: Tyle słów, z których nic nie wynika
https://zzrkorona.blogspot.com/2023/05/niepowazna-rzadowa-agencja-rezerw.html
https://zzrkorona.blogspot.com/2023/05/rars-ujawni-dane-oferentow-zboz.html
Jak informuje RARS - Z dużym szacunkiem odnosimy się do rzetelnego podejścia z Państwa strony i chęci ustalenia stanu faktycznego dotyczącego skupu pszenicy konsumpcyjnej.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (dalej RARS) po dokonaniu analizy ofert otrzymanych podczas rozeznania rynku, a także warunków udzielenia wsparcia rolnikom w ramach prac Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podjęła stosowne działania.
Jednym z założeń prowadzonego skupu było utworzenie rezerw pszenicy konsumpcyjnej, przez co zwiększyły się możliwości sprzedaży zboża przez rolników do punktów skupowych.
RARS przekazała zaproszenie do negocjacji z jednoczesną prośbą o potwierdzenie posiadanego tonażu pszenicy konsumpcyjnej, a także proponowanej stawki za tonę zboża. Zaproszenie do negocjacji było uzupełnione dodatkowymi informacjami o charakterze i warunkach potencjalnej współpracy na gruncie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych. Zainteresowane podmioty otrzymały projekty umów, których podpisanie kończyło proces zakupowy.
Ważnym komunikatem w przedmiotowej sprawie było zabezpieczenie ryzyka nieotrzymania przez rolników dofinansowania ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku ze sprzedażą pszenicy do RARS, która nie jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych traktuje poważnie Oferentów oraz złożone przez nich oferty niezależnie od przedmiotu postępowania zakupowego, stosując przy tym transparentne i niedyskryminujące zasady.
Jesteśmy pod wrażeniem, tyle słów, z których nic nie wynika - konkluduje ZZR KORONA.
27 czerwca 2023
OPZZ Rolników za wznowieniem śledztwa i budową pomnika ś.p. Andrzeja Leppera
21 czerwca 2023
Kiedy następuje sprzedaż? ZZR KORONA wystąpił o wykładnię do MRiRW
20 czerwca 2023
Locha Plus już jest. Zmagania ZZR "Korona" zakończone sukcesem
13.06 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu programów pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Rozporządzenie wprowadza m.in. pomoc - dopłaty dla producentów świń czyli tzw. Locha Plus. Wielomiesięczne zmagania ZZR KORONA zakończyły się powodzeniem, czyli przywróceniem programu Locha Plus. Więcej na stronie https://zzrkorona.blogspot.com/2023/06/locha-plus-juz-jest.html
19 czerwca 2023
Sondaże: PIS wygrywa, ale bez większości rządowej
Marcin Palade jest specjalistą od sondaży. Jak informuje na twitterze -Średnia po dziewięciu sondażach czerwca 2023 (zdecydowani wyborcy, zmiana od maja):
PIS 35,5% (0,0)
Koalicja Obywatelska 31,0% (+4,0)
Konfederacja 12,5% (+1,5)
PL2050/PSL 11,0% (-3.5)
Lewica 8,5% (-1,5)
Prognoza podziału mandatów na cztery miesiące przed wyborami (w przedziałach ze względu na niewielkie różnice dla ostatnich mandatów biorących i pierwszych niebiorących):
PIS 190-194
Koalicja Obywatelska 146-147
Konfederacja 49-55
Polska 2050/PSL 41-44
Lewica 25-27
180 stron projektu rozporządzenia MRiRW, czysty absurd zdaniem ZZR KORONA
15 czerwca 2023
Firmy lichwiarskie wciąż działają
Warszawski ratusz wydał 11 tys. złotych na most dla wiewiórek?
Informowaliśmy już o wydatkach publicznych na różne organizacje publiczne przez Miasto stołeczne Warszawa. Ekonomiczna efektywność i sensowność tych wydatków jest wielce dyskusyjna (by nie rzec więcej).
https://serwis21.blogspot.com/2023/03/miliony-wydatkowane-przez-miasto.html
https://serwis21.blogspot.com/2023/02/wycieczki-rowerowe-kajakowe-rekreacje.html
Ale na facebook'u znaleźliśmy ciekawą informację o kolejnym absurdzie w wydania warszawskiego ratusza tj. wydatek 11 tysięcy złotych na "Most dla wiewiórek".
9 czerwca 2023
Sportowe "Igrzyska Europejskie 2023" bez prawnej ochrony znaku?
Otóż kierownictwu Spółki "Igrzyska Europejskie 2023" nie przyszło na myśl, by zastrzec znak. Z faktu tego próbowało skorzystać Stowarzyszenie "Polskie Euro 2012", które wystąpiło 18 października 2022 roku do Urzędu Patentowego z wnioskiem o zastrzeżenie znaku słownego "Igrzyska Europejskie 2023" i opłaciło wniosek. Urząd Patentowy był politycznie czujny i odmówił wstępnie rejestracji znaku.
Stowarzyszenie się nie poddało, nie zgodziło się z odmową wstępną i przedstawiło stanowisko, w którym obalono argumentację urzędu.
Zdolność odróżniająca znaku towarowego przejawia się przede wszystkim w tym, że pozwala na jego identyfikację. Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 kwietnia 2017 r. II GSK 2313/15 „Aby uznać, iż znak towarowy posiada zdolność odróżniającą, niezależnie od tego, czy taką zdolność odróżniającą posiada od początku (pierwotna zdolność odróżniająca) czy też nabył ją dopiero na skutek jego używania (wtórna zdolność odróżniająca), znak musi wykazać się przynależnymi tylko jemu, szczególnymi cechami, które pozwolą nabywcom odróżnić towar nim oznaczony, jako pochodzący z określonego źródła, od innych towarów tego samego rodzaju mających inne pochodzenie.” W kontekście powyższego orzeczenia należy stwierdzić, że znak IGRZYSKA EUROPEJSKIE 2023 w sposób jednoznaczny wskazuje na igrzyska, które odbędą się w Europie w 2023 roku, a więc nie jakiekolwiek igrzyska w dowolnym okresie czasowym, czy w dowolnym miejscu na świecie. Znak ten wprost wskazuje na konkretne wydarzenie zidentyfikowane co do charakteru, czasu i miejsca. Nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że byłaby to monopolizacja oznaczeń pełniących na rynku jedynie funkcję informacyjną. Stwierdzenie to znalazłoby zastosowanie jedynie w sytuacji, gdyby wniosek o prawo ochronne dotyczył samego zwrotu igrzyska, albowiem jest to nieskonkretyzowana nazwa imprezy sportowej. Zgodnie z Kondrat Mariusz (red.), Prawo własności przemysłowej. Komentarz „Należy zaznaczyć, że znak powinien być oceniany całościowo, tzn. jeśli składa się z kilku elementów, które osobno mogą nie mieć zdolności odróżniającej, to jednak elementy te mogą tworzyć nietypową kompozycję, przez co oznaczenie staje się dystynktywne.” Każde z elementów znaku IGRZYSKA EUROPEJSKIE 2023 samodzielnie nie posiada zdolności odróżniającej natomiast zestawiając wszystkie elementy tego znaku łącznie, to stanowią one kompozycję, która wyraźnie wskazuje rodzaj, miejsce i czas wydarzenia sportowego - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia
Stowarzyszenie wskazało także na liczne przykłady w którym słowa czy też kombinacja słów podlegająca udzieleniu prawa ochronnego, były w powszechnym użyciu, nie towarzyszył im znak graficzny, a mimo to nie stanowiło to przeszkody dla udzielenia prawa ochronnego w przypadku zgłoszenia. Przykładowo "studia europejskie" Uniwersytetowi Warszawskiemu (12.12.2002), "piekarnia" spółce "Chleb i Igrzyska", "Euro 2012" - UEFA, "gry planszowe" - firmie Bucher and Harrisson, "Dorotka" - SWEDE, "Bazar Smaków" - Dobry Hotel Mięczkowski sp. kom., "Filharmonia Smaków" - R2 Center, "Spiżarnia Smaków" - Grupie Piotr i Paweł, "Patron Polskiej Piłki" - Andrzejowi Gowarzewskiemu.
A zatem nie było podstaw do odmowy.
Urząd Patentowy zwlekał z wydaniem jakiekolwiek decyzji, by doprowadzić do sytuacji w której jakiekolwiek próba zaskarżenia decyzji przez Stowarzyszenie okazało się bezskuteczne. Po ponagleniu przez Stowarzyszenie o wydanie decyzji, 10 marca wydano decyzję odmowną. W decyzji dalej upierano się, że nie można zarejestrować znaku będącą kombinacją słów powszechnych, a na wskazane przykłady przez Stowarzyszenie wskazano, że Wskazane przez Zgłaszającego przykłady udzielenia ochrony znakom towarowym, nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie. Urząd Patentowy RP stoi na stanowisku, iż każda sprawa zgłoszenia znaku towarowego jest rozpatrywana indywidualnie, mając na względzie warunki obrotu handlowego istniejące w dniu zgłoszenia znaku towarowego, relewantny krąg odbiorców, a także dodatkowe okoliczności tj. dowody na wtórną zdolność odróżniającą znaku, i w odniesieniu do konkretnego zgłoszonego oznaczenia, w ramach spełnienia przesłanek zawartych w normach ustawy Prawo własności przemysłowej. Innymi słowy decydowało "widzi mi się" Urzędu.
Wystąpienie przez Stowarzyszenie dopiero uzmysłowiło, że zaniedbano kwestię znaku ochronnego Igrzysk. Nie można było już zgłosić znaku "Igrzyska Europejskie 2023", bo toczyło się postępowanie, a zatem 10 stycznia spółka "Igrzyska Europejskie 2023" o dziwo obudziła się i zgłosiła do UPRP dwa znaki słowno-graficzne KRAKÓW MAŁOPOLSKA EG 2023 3rd EUROPEAN GAMES i w krótkim czasie bo już 31 stycznia opublikowano zgłoszenie w Biuletynie Urzędu i rozpoczęcie okresu sprzeciwowego, który upłynął 1 maja br.
Stowarzyszenie Polskie Euro 2012 nie złożyło odwołania od decyzji, ani zaskarżenia do sądu od decyzji UPRP. Nie miało by to już żadnego sensu, zanim by nastąpiło rozstrzygnięcie, nawet w przypadku pozytywnym, nie pozwoliłoby to na komercjalizację znaku "Igrzyska Europejskie 2023", a udowodnienie utraconych korzyści byłoby w sądzie niezmiernie trudne.
Jednakże powyższa sytuacja oznacza, że każdy przedsiębiorca może korzystać ze znaku "Igrzyska Europejskie 2023", a spółka o tej samej nazwie nie będzie miała z tego żadnych profitów. Oczywiście gdyby udzielono znaku Stowarzyszeniu, można byłoby się porozumieć i poprzez cesję praw - zagwarantować prawną ochronę znaku "Igrzyska Europejskie 2023". A tak nie zarobiło ani Stowarzyszenie, ani nie zarobi spółka "Igrzyska Europejskie 2023".
7 czerwca 2023
Będzie Locha Plus. Porozumienie rządu i ZZR KORONA
6 czerwca 2023
Przedawnienia i umorzenia podatków i opłat lokalnych w Warszawie w latach 2020-22
5 czerwca 2023
Przedawnienia i umorzenia podatków lokalnych w miastach wojewódzkich (cz.1)
Stowarzyszenie Polskie Euro 2012 zwróciło się do większych miast w Polsce o informację nt. przedawnień zobowiązań podatków lokalnych tj. o sumy i ilości podatników. Oto uzyskane informacje:
Białystok
1. Przedawnienia zobowiązań w latach 2018-2022 z tytułu podatku od nieruchomości:
- kwota - 12061487,40 zł, liczba podatnik6w - 1978
2. Przedawnienia zobowiązań w latach 2018-2022 z tytułu podatku od środków transportowych:
- kwota - 294088,58 zł, liczba podatników - 68
Łódź
Olsztyn:
a) w ewidencji księgowej od 01.01.2023 r. do 18.05.2023 r. odnotowano przedawnienia zaległości w zakresie: - podatku od nieruchomości dotyczące 29 podmiotów w łącznej kwocie 184 457,56 zł; - podatku od środków transportowych dotyczące 2 podmiotów w łącznej kwocie 3 359,18 zł.
b) w ww. okresie w ewidencji księgowej zostały zarejestrowane operacje gospodarcze polegające na umorzeniu zaległości w podatku od nieruchomości 8 podmiotom w sumie 76 240,05 zł.
W ewidencji księgowej od 01.01.2023 r. do 18.05.2023 r. nie wystąpiły przedawnienia ani umorzenia dotyczące: - opłaty targowej; - opłaty miejscowej; - opłaty uzdrowiskowej; - opłaty reklamowej; - opłaty od posiadania psów
Szczecin
W księgach rachunkowych Urzędu Miasta Szczecin w 2022 roku dokonano odpisu zaległych zobowiązań w zakresie podatku od nieruchomości w łącznej wartości 393.001,56 zł, który obejmował 239 podmiotów. W pozostałych wskazanych podatkach i opłatach lokalnych tj. dla: podatku od środków transportowych; opłaty targowej; opłaty miejscowej; opłaty uzdrowiskowej; opłaty reklamowej oraz opłaty od posiadania psów przedawnień nie dokonano.
Prezydent Miasta Szczecin w 2022 r. udzielił ulgi w formie umorzenia podatku od nieruchomości jedenastu podatnikom na łączną kwotę 75.258,94 zł; natomiast ulgi z tytułu podatku od środków transportowych w 2022 r. nie udzielono. Informuję, że wymienione w zapytaniu opłaty nie obowiązywały na terenie Gminy Miasto Szczecin w 2022 r.
Zielona Góra
Rok 2020
- podatek od nieruchomości
Przedawnienia na kwotę: 256 030 54 zł ilość podatników: 4
Umorzenie należności: 583 901,10 zł ilość podatników: 29
- podatek od środków transportowych (Przedawnienia na kwotę: 0 zł, Umorzenie należności: 0 zł)
- opłata targowa - brak przedawnień i umorzeń
- opłata miejscowa, opłata od posiadania psów, opłata uzdrowiskowa, opłata reklamowa - nie została wprowadzona
Rok 2021
- podatek od nieruchomości
Przedawnienia na kwotę: 1 356 545,03 zł ilość podatników: 318
Umorzenie należności: 314 095,03 zł ilość podatników: 36
- podatek od środków transportowych
Przedawnienia na kwotę: 78 854,08 zł ilość podatników: 28
Umorzenie należności: 0 zł
- opłata targowa - brak przedawnień i umorzeń
- opłata miejscowa, opłata od posiadania psów, opłata uzdrowiskowa, opłata reklamowa - nie została wprowadzona
Rok 2022
- podatek od nieruchomości
Przedawnienia na kwotę: 113 058,25 zł ilość podatników: 24
Umorzenie należności: 1 352,80 zł ilość podatników: 1
- podatek od środków transportowych (Przedawnienia na kwotę: 0 zł, Umorzenie należności: 0 zł)
- opłata targowa - została zniesiona
- opłata miejscowa, opłata od posiadania psów, opłata uzdrowiskowa, opłata reklamowa - nie została wprowadzona.
Obchody jubileuszowe 31-lecia Elewarru w Braniewie
zdjęcia: Elewarr
2 czerwca 2023
Import do i eksport zbóż z Polski w maju
Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę miał niebawem – poinformował 26 maja minister rolnictwa Robert Telus. Wyliczył, że było to 15 tys. ton kukurydzy i 1 tys. ton pszenicy. Nie wiadomo czy minister mówi tylko o imporcie czy też wraz z tranzytem, i za jaki okres są te dane. Przypomnijmy, że import z Ukrainy dotyczy wcześniej zawartych kontraktów.
Dane cele publikowane przez Komisję Europejską nie pokrywają się jednak z danymi przytoczonymi przez Ministra Rolnictwa.. W II połowie kwietnia nie odnotowano żadnego importu do Polski (przypomnijmy, że dane te nie obejmują wewnątrzunijnej dostawy towarów, czyli w ramach państw Unii Europejskiej). W okresie od 1 do 28 maja br., zaimportowano do Polski odpowiednio 2, 4765, 453 i 346 ton zbóż, z czego kukurydzy 2161 ton, a pszenicy 2327 ton (w okresie od 8 do 14 maja br). Co prawda mogą wystąpić opóźnienia w raportowaniu danych, jednakże warto zauważyć, że według danych UE, import zbóż malał od dłuższego czasu, a przed 15 kwietnia wynosił ok.7 tys. ton tygodniowo.
Import tygodniowy w sezonie 2022/23