22 stycznia 2013

NBO (Nieregularny Biuletyn Oświatowy) – 16. 01. 2013 (nr – 46)

noc sty.jpg
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Na prośbę organizatorów przesyłam zaproszenie na ognisko powstańcze na Górze Gradowej (Niedaleko Dworca Głównego w Gdańsku – jest na szczycie umieszczony Krzyż), które odbędzie się 26 stycznia 2013 r., o godz. 16.30 - z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Organizatorem jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy". Szczegóły są podane na załączonym plakacie.  

Organizatorzy apelują, aby ochotnicy do powstania – w każdym wieku – zabrali biało-czerwone opaski lub flagi, menażki lub miski, łyżki, kij do pieczenia kiełbasy (jak kto może) i chleb. O grochówkę i kiełbasę zadba kwatermistrz oddziału.

Podczas spotkania będzie się śpiewać zapomniane pieśni Powstańców Styczniowych i "wspominać" insurekcję. W kręgu ogniska zasiądą także kombatanci: żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

I uwaga, przed ogniskiem planuje się zbiórkę o godz.16.oo na Cmentarzu Garnizonowym przy Pomniku dowódców Okręgu Wileńskiego AK oraz symbolicznych grobach Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" (czyli wtedy warto też zabrać znicze).

Apeluję o udział, bo jest to piękna inicjatywa. Polecam też trzy artykuły na temat 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w tygodniku „W Sieci”. Nie wolno nam zapominać o tym niezwykłym zrywie, o takich postaciach jak gen. Romuald Traugutt, powieszony 5 sierpnia 1864 roku na stokach warszawskiej Cytadeli, czy ksiądz generał Stanisław Brzóska, powieszony 23 maja 1865 roku w Sokołowie Podlaskim (w 2008 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego).

To była polska odpowiedź na słowa cara Aleksandra II, „Polacy, żadnych złudzeń”, a zabór rosyjski obejmował ok. 80% rozgrabionych w wyniku trzech rozbiorów ziem polskich, a także na zamiar kolejnej branki wśród młodych Polaków (służba w wojsku carskim trwała… 25 lat. Wracała garstka).

Niezwykła była pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego o nielicznych weteranach – uczestnikach tamtego powstania. No tak, ale wtedy rozumiano, jaką rolę musi odgrywać, budowanie polskiego kodu kulturowo-narodowego, czy wychowanie patriotyczne – także w polskich szkołach.

Bardzo zachęcam grupy szkolne, uczniów, rodziców (w tym dziadków) ze swymi pociechami, do udziału w tym przedsięwzięciu.

I jeszcze jedno – to kolejna inicjatywa organizowana przez państwo Annę i Andrzeja Kołakowskich, przez pana Zbigniewa Wnuka i środowiska skupione wokół Lechii Gdańsk, wcześniej przez panią Klaudię Brożynę i Roberta Kwiatka – skupionych w Federacji Młodzieży Walczącej. Wyrażam Wam – w imieniu ludzi „Solidarności” oświatowej regionu gdańskiego – nasz głęboki szacunek i podziękowania. Robicie Państwo wielką pracę formacyjną. Czapki z głów przed Wami, ale też ludźmi, dla których Polska nigdy nie była, nie jest, i nie będzie – oby – wydmuszką!



Ukłony:

Wojciech Książek

(Przewodniczący Sekcji Gdańskiej Oświaty NSZZ "Solidarność")



Ps. Przy okazji jeszcze raz apeluję o udział szkół w konkursie muzyczno-plastycznym. „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Regulamin (i karty zgłoszeniowe) są na str. www.solidarnosc.gda.pl (Sekcja Oświaty). Zgłoszenia do 10 lutego 2013 r. (finał odbędzie się 19 marca 2013 r.). Choćby te powstańcze pieśni można wykorzystać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz