Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sztumie informuje, że podjęła decyzję o organizacji pikiety w dniu 4 maja br., k. Urzędu Miasta i Gminy Sztum – początek o godz. 15,30. Poprzedzi ją krótka manifestacja o godz. 14,00, k. Szkoły Podstawowej w Piekle.
Niestety, nie doszło do porozumienia w sprawie szkoły w Piekle podczas spotkania z radnymi Miasta i Gminy Sztum - 27 kwietnia br., na które zaprosiła Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sztumie (na zebranie przybyło dwóch ze wszystkich zaproszonych radnych: pani Róża Zarańska i Pan Adam Kaszubski).Uwaga: podczas pikiety planujemy przyjąć „APEL” do Burmistrza oraz Radnych Miasta i Gminy Sztum, w którym zwrócimy się raz jeszcze o wstrzymanie się z przyjęciem uchwały o likwidacji SP w Piekle (sesja ma odbyć się też 4 maja br. początek o godz. 16,00), a przyjęcie jednego z proponowanych przez stronę społeczną rozwiązań, tj.:
a/ niepodejmowanie decyzji o likwidacji szkoły – co najmniej na czas roku,
b/ ew. pozostawienie w szkole oddziałów 0 – III oraz przedszkola (chociażby jako filii innej szkoły).
Szkoda, że do tej pory nie znalazły zrozumienia argumenty za tym, aby:
1. Nie skazywać dzieci od 5 do 9 lat na codzienny dowóz do szkoły - 18 km w jedną stronę,
2. Nie zabierać niezamożnej wsi Piekło obiektu, który pełni różne funkcje placówki integrującej społeczność ze szkołą (w tym jest punktem wyborczym),
3. Utrzymać placówkę, pierwszą polską szkołę na Powiślu, którą została wybudowana ze składek Polaków (otwarto ją w 1937 roku – początkowo dla 30 uczniów!),
4. Nie działać z zaskoczenia, w debacie uwzględnić podmiotowość mieszkańców, partnerów społecznych (debata o likwidacji rozpoczęła się w br.).
(podstawa prawna decyzji i pikiecie: statut NSZZ „Solidarność”, ustawa o związkach zawodowych, ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ustawa – prawo o ruchu drogowym)Marzena Chrześcijańska(Przewodnicząca KM)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz