Zastanawiałem się nad nadaniem tytułu tej informacji. Czy „Agonia szkoły w Piekle”, czy „Rozmowy ostatniej szansy 27 kwietnia w sprawie Piekła”. Niestety, chyba ten pierwszy tytuł jest bliższy prawdy.
Chyba umówieni są już radni z koalicji wspierającej Burmistrza Sztumu i 4 maja, podczas sesji plenarnej, prawdopodobnie zagłosują za likwidacją pięknej, polskiej szkoły w Piekle.
Tak było podczas zebrania Komisji Edukacji (19 kwietnia), gdzie poczesne miejsce zajmowały pytania nie o to, co można zrobić, jak pomóc mieszkańcom, pracownikom, ale np. czemu tę szkołę wspiera Sekcja „Solidarności” w Gdańsku, jak w oświacie wszystko popsuła reforma oświaty z przełomu wieków (czyli winny jest premier J. Buzek, ministrowie M. Handke, E. Wittbrodt, ja i inni). Manipulacyjny obłęd.
Przypominam, że na 27 kwietnia, na godz. 14,30 w Urzędzie Miasta i Gminy Sztum, Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sztumie (przewodnicząca M. Chrześcijańska) zaprosiła pisemnie radnych na spotkanie konsultacyjne. Czy któryś z nich w ogóle przyjdzie? A jeżeli tak, to czy odpowiedzą na pytania takie jak:
1/ Co zrobił samorząd w Sztumie dla ratowania tej szkoły (ale konkretnie, pokazując dokumenty: gdzie wystąpiono, czy zaoferowano pomoc prawną w przekształceniu szkoły, itd.)?
2/ Czy temat likwidacji szkoły pojawił się chociażby w kampanii wyborczej w 2010 roku, w jakieś szerszej strategii Miasta i Gminy Sztum (ale konkretnie, pokazując, gdzie)?
3/ Ile spotkań-konsultacji odbyło się z mieszkańcami Piekła (ponoć było tylko raz – potem już nie, bo się „przekrzykują”)?
4/ Wreszcie, ilu radnych, którzy podejmą decyzję taka ważną dla społeczności lokalnych było w ostatnim roku w szkole w Piekle, oglądało ją, rozmawiało z uczniami, rodzicami, nauczycielami (ale konkretnie, kto może poświadczyć?, nie np. przejazdem)?
5/ Czy powiedziano mieszkańcom, jaka ma być przyszłość budynku po likwidacji, co z pracownikami szkoły?
6/ Po co w ogóle jest samorząd lokalny, czy głównie od likwidacji, odsuwania od siebie problemów, spraw ludzi-społeczności?
To dramat, ale widać, że takie dobijanie tej szkoły następuje w ciągu dobrych kilku tygodni (a powstałą w 1937 - oaza polskości), w tym roku kalendarzowym – dopiero na przełomie stycznia-lutego zaczęły wypływać z urzędu takie plany, potem była uchwała intencyjna. Praktycznie poza mieszkańcami, bez dania jakiejkolwiek realnej szansy na jakiś plan zmiany. I na to mamy się godzić, takie ma być społeczeństwo obywatelskie na Pomorzu??? Zgoda na takie Piekło dzisiaj, może się mnożyć w następnych latach.
Stąd mój sprzeciw i próba pomocy ludziom z Ziemi Sztumskiej. I uwaga: Nigdzie nie kandyduję, mam dystans do tzw. polityki, ale boli mnie Piekło, smuci wymiar samorządów w kilka kadencji po transformacji, które zaczynają czasami przypominać maszynki do głosowania, półprywatne folwarki-dominia.
Przypominam, że strona związkowa – społeczna proponowała podczas rozmów z wiceburmistrz Alicją Podlewską, aby:
a/ odroczyć decyzję o likwidacji szkoły na czas jednego roku do lat dwóch,
b/ pozostawić w szkole oddziałów 0 – III oraz przedszkola (chociażby jako filii Zespołu Szkół w Czerninie).
Informuję, że 27 kwietnia, raz jeszcze wybieram się do Sztumu, żeby być ok. 13,30 na chwilę w tej szkole w Piekle (piękne boisko, plac zabaw, sale lekcyjne, salka gimnastyczna, izba pamięci!, pokoje gościnne! kuchnia), zaś o 14,30 na spotkaniu w UMiG Sztum, jak ktoś z radnych przyjdzie na zaproszenie strony społecznej (co wcale nie jest takie pewne). Proszę o wsparcie medialne (mogę zabrać autem – wyjeżdżam ok. 12,15). Z poważaniem
Wojciech Książek (Przewodniczący Sekcji Gdańskiej)
Przewodnicząca „S” oświatowej w Sztumie - Marzena Chrześcijańska
Sołtys Katarzyna Maczyszyn
Nauczyciele SP w Piekle: Monika Noworadzka oraz Danuta Markowicz
Zastępca przewodniczącego Sekcji: Barbara Kamińska:
Gdańsk, 25. 04. 2011 r.
Pismo do radnych - przekazywane od 19 kwietnia
Szanowni Państwo
Pismo do radnych - przekazywane od 19 kwietnia
Szanowni Państwo
Radni Miasta i Gminy Sztum
W dniu 18 kwietnia 2011 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Sztumie odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ ”Solidarność” Oświaty z panią Alicją Podlewską – zastępcą burmistrza Miasta i Gminy Sztum. Ze strony NSZZ ”Solidarność” obecni byli: Wojciech Książek, przewodniczący NSZZ ”Solidarność” Sekcji Oświaty i Wychowania w Gdańsku, z-ca przewodniczącego Barbara Kamińska, Przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ ”Solidarność” Pracowników oświaty i Wychowania w Sztumie Marzena Chrześcijańska, członek NSZZ ”Solidarność”, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Piekle - Danuta Markowicz, sołtys wsi Piekło - Katarzyna Maczyszyn oraz pan poseł Jan Kulas, który w sprawie szkoły w Piekle wystosował odrębne pisma do władz MiG Sztum. Ze strony Miasta i Gminy Sztum udział wzięli także dyrektor MGZO w Sztumie - Katarzyna Krzyżykowska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerninie - Bożena Andrzejewska.
Na spotkaniu poruszano sprawę zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Piekle. Oprócz argumentów UMiG Sztum - demograficznych i ekonomicznych strona NSZZ ”Solidarność” wysunęła szereg argumentów społecznych (jak dowóz 18 km dzieci 5-letnich) i kulturowych, poddała pod rozwagę kilka propozycji pod rozwagę przez włodarzy gminy.
Między innymi strona związkowa postulowała:
a/ odroczenie decyzji o likwidacji szkoły na czas jednego roku do lat dwóch,
b/ możliwość pozostawienia w szkole oddziałów 0 – III oraz przedszkola (chociażby jako filii Zespołu Szkół w Czerninie).
W sprawie tej zwrócono się do Pani Burmistrz o przedstawienie tych rozwiązań władzom UMiG oraz o przedstawienie wniosków do 27 kwietnia br. W związku z tym prosimy o rozważenie tych propozycji także przez Państwa Radnych. Pragniemy spotkać się z Państwem w dniu 27 kwietnia 2011 r. o godzinie 14.30 w Urzędzie Miasta i Gminy Sztum. Zależy nam na negocjacjach, prowadzących do konstruktywnych rozwiązań. Serdecznie zapraszamy.
Z poważaniem:
Marzena Chrześcijańska (Przewodnicząca Km NSZZ „S” w Sztumie)
Marzena Chrześcijańska (Przewodnicząca Km NSZZ „S” w Sztumie)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz