17 stycznia 2019

Senacka komisja przeciw unieważnieniu podwyżek wieczystego z lat 2009-2018 w Warszawie

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, na 288. posiedzeniu 16 stycznia 2019 r., kontynuowała rozpatrywanie petycji Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE (P9-30/18), dotyczącej unieważnienia podwyżek opłat i stawek rocznych wieczystego użytkowania w Warszawie w latach 2009-2018.

Zgodnie z projektem Stowarzyszenia nieważne miały być wypowiedzenie opłaty rocznej lub ws. zmiany stawek opłat rocznych wieczystego użytkowania z lat 2009-2018, w wyniku których nastąpiło zwiększenie opłaty, dokonywanych przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Zarządy Dzielnic, które: 
a) powołują się na udzielone upoważnienie lub pełnomocnictwo od organu właściwego ale bez wskazania danych identyfikujących pełnomocnictwa, 
b) nie wskazuje właściciela nieruchomości, w warunkach gdy organ pełni czynności zarówno organu wykonawczego gminy jak i starosty działającego w imieniu skarbu państwa. 
c) zawiera faksymile zamiast podpisu osoby wypowiadającej 
d) nie wskazuje wartości nieruchomości 
e) nie wskazuje wartości podatku VAT 
f) zostało doręczone tylko jednemu ze współmałżonków 
g) zostały wydane w sytuacji nie zakończonego postępowania administracyjnego przed samorządowym kolegium odwoławczym lub sądowego dotyczącego poprzedniego wypowiedzenia opłaty rocznej lub stawki wieczystego użytkowania
Nieważne miały być również:
a) wypowiedzenia opłat lub stawek opłat rocznych wieczystego użytkowania prezydenta miasta stołecznego Warszawy dokonane w imieniu M. St. Warszawy w latach 2009-2018 lub przez zarządy dzielnic m.st. Warszawy w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 15 sierpnia 2014 roku. 
b) wypowiedzenia opłat lub stawek opłat rocznych wieczystego użytkowania dokonane przez Prezydenta Miasta lub Zarządów dzielnic, w przypadku w których orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie w tych sprawach nie zostały doręczone każdemu ze współmałżonków z osobna w terminie 1 roku od dnia wydania orzeczenia, a żaden z uczestników postępowania nie złożył w tym czasie sprzeciwu. 



Po przeprowadzeniu dyskusji nad zagadnieniem petycji i wysłuchaniu uwag o postulatach petycji pani Małgorzaty Kutyły – dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz pana Marka Wójcika – Pełnomocnika Zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich, senatorowie jednogłośnie zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.

No cóż jak widać przedstawiciele rządu, Związku Miast Polskich i senatorowie (zarówno PIS jak i opozycji) nie przejęli się faktem rażącego naruszenia prawa przy okazji aktualizacji opłat wieczystego użytkowania, naruszenia dokonanego często z udziałem samorządowego kolegium odwoławczego (poświadczenia nieprawdy w dokumentach mającego znaczenia prawne) jak i sądów powszechnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz