11 listopada nie zawsze był świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W 1986 r. był to normalny dzień pracy czy nauki. Tego dnia na terenie SGPiS, SGGW a także na mieście rozpowszechniany i rozrzucany był drugi numer biuletynu NZS "Bakcyl. Głos Wolnego SGPiSu", poświęcony rocznicy niepodległości. W czasie jednej z tych akcji ok. godz. 16.00 u zbiegu Marchlewskiego (dziś Jana Pawła II) i Świętokrzyskiej w Warszawie został zatrzymany Daniel Alain Korona - lider NZS SGPiS a zarazem Prezes Klubu Francuskiego SGPiS (zwany później SYNDROM).
Mjr. K. Grabowski w Meldunku o zatrzymaniu z dn. 11.11.1986 stwierdził, że znaleziono u zatrzymanego ok. 200 egz. różnych biuletynów. Tego samego dnia funkcjonariusze DUSW Wwa Śródmieście przeprowadzili w miejsce zamieszkania rewizję, gdzie zarekwirowali matryce białkowe szt.30, pozycję "Wystąpienia robotnicze w ZSRR" szt.40 i Tygodnik Mazowsze nr 184 i 185 szt. 500 (w rzeczywistości były to odpady z wydruku). W późniejszych notatkach SB liczba egzemplarzy skonfiskowanych np. Bakcyla wzrosła nawet ponad dwukrotnie.
Daniela Koronę osadzono w areszcie DUSW przy ul. Wilczej. Rozprawa przed Kolegium ds. Wykroczeń odbyła się w dniu następnym kolegium ukarało zatrzymanego grzywną w wysokości 50 tys. zł i przepadkiem znalezionych i zarekwirowanych wydawnictw. Jak informuje szyfrogram z 12.11.1986 r. na posiedzenie kolegium przybyło 30 osób postronnych. D. Koronę broniła z wyboru adw. Zofia Adamowicz, która w trakcie odczytania orzeczenia w sposób demonstracyjny i niegrzeczny opuściła salę rozpraw. 18 grudnia 1986r. kolegium II instancji podtrzymał orzeczenie skazujące wobec Daniela Korony, a także wobec zatrzymanych w trakcie manifestacji działaczom NZS UW Mariuszowi Kamińskiemu i Piotrowi Węgrowskiemu.
W ślad za zatrzymaniem, Daniel Alain Korona zostaję objęty tzw. zastrzeżeniem paszportowym (pierwotnie do 17.11.1988 r., 08.09.1987 r. anulowane) a SB zakłada Sprawę Operacyjnego Sprawdzenia "Francuz" dot. Korony. W ramach tej akcji zostaje opracowany 10.07.1987 r. przez por. K.Strzałkowskiego - Plan Przedsięwzięć operacyjnych mających zneutralizować Daniela Koronę w środowisku akademickim, plan który następnie był realizowany przez SB i jego agenturę (planu którego swoistą kontynuację mieliśmy w formie oczerniających artykułów na łamach jednego z portali w roku bieżącym).
Tym niemniej, prawdy o tamtych latach żadne kłamstwa nie przekreślą. 23 kwietnia 2014 roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność orzeczeń kolegium z dn. 11.11.1986 i 18.12.1986 r. Jak stwierdził Sąd czyn przypisany...orzeczeniem Kolegium ds. Wykroczeń I i II instancji był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, działalność wnioskodawcy miała charakter antykomunistyczny, sprzeciwiający się ówczesnym niedemokratycznym władzom, a jej celem była walka o rzeczywistą niepodległość Polski (XVIII Ko 394/12).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz