Susza jest tematem licznych audycji i artykułów w mediach poświęconych rolnictwu. "Światrolnika.info" zapytał o tą kwestię m.in. kierownictwo Elewarru. Poniżej artykuł i materiał wideo:
Susza powoduje straty w plonach zarówno w ilości jak i jakości. Mówią o tym władze Spółki Elewarr. Przedstawiciele Elewarru podkreślają, że problemy suszowe nie dotyczą wszystkich zbóż czy rzepaku na równi w całej Polsce.
Susza powoduje straty w plonach zarówno w ilości jak i jakości. Mówią o tym władze Spółki Elewarr. Przedstawiciele Elewarru podkreślają, że problemy suszowe nie dotyczą wszystkich zbóż czy rzepaku na równi w całej Polsce.
„Sytuacja żniwna w Polsce i tym samym sytuacja Elewarru jest zróżnicowana. Mamy bardzo ciężki teren w Wielkopolsce, gdzie rzeczywiście nastąpiła susza i tam faktycznie brakuje plonów i jakości. W innych rejonach Polski sytuacja jest jednak zróżnicowana. Dla przykładu, według danych Głównego Urzędu Statystycznego będziemy mieli lepsze zbiory rzepaku i pszenicy w tym roku niż w roku ubiegłym” - mówi dr Daniel Alain Korona, prezes Spółki Elewarr.
„W tym roku susza jest wyjątkowa, a spowodował ją permanentny brak śniegu w okresie zimowym, ciepłe zimy oraz bardzo suche i upalne wiosny i lata. W związku z tym, w okresie żniwnym nie ma ani jakości ani ilości” - dodaje Michał Kotkowski, dyrektor Oddziału Gądki Spółki Elewarr, który opisuje sytuację w Wielkopolsce, a więc rejonie szczególnie dotkniętym suszą.
„W tym roku mamy niejednorodną jakość rzepaku na północy Polski. Jeśli chodzi o jakość pszenicy w północnej i północno-wschodniej Polsce, to jej jakość jest dobra. Pszenica, białko, liczba opadania są na poziomie pszenicy konsumpcyjnej i pszenicy wysokobiałkowej, jednak tu mamy problemy z gęstością poniżej oczekiwań, co spowodowane jest suszą” - informuje Wojciech Tołkin-Żmijewski, dyrektor Oddziału Malbork Spółki Elewarr.
„Sytuacja Spółki Elewarr jest stabilna. Ubiegłoroczny wynik finansowy jest pozytywny i to dobrze rokuje na przyszłość” - mówi prezes Korona i wylicza planowane inwestycje Spółki.
Elewarr wraca na rynek szukając dla siebie dawnej świetności i roli potentata na rynku żboża i rzepaku. Jego obecne wyniki w odróżnieniu od wielu poprzednich lat wskazują, że ma szansę na ponowne umocnienie swojej pozycji.
Robert Wyrostkiewicz
W audycji wkradł się błąd. Elewarr jest obecnie 100% własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (następcy prawnego Agencji Rynku Rolnego).
-------------------------------------------
Robert Wyrostkiewicz - publicysta wSensie.pl i redaktor naczelny "Warszawskiego Wieczoru", "Białostockiego Wieczoru" i "Sokólskiego Wieczoru", wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych (m.in. "Odkrywca", "Zakazana Historia"). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Muzealnik, nieskończony archeolog i poszukiwacz skarbów...
"nie ma plonu i jakości" nic dodać nic ująć
OdpowiedzUsuń