W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku w godz. 11-21
Ruch Kontroli Wyborów uruchamia telefony alarmowe.
Prosimy zgłaszać wszystkie przypadki naruszenia prawa wyborczego na numery:
787 522 711
787 522 724
787 522 733
W wywiadzie radiowym udzielonym ostatnio szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wypowiedziała się m.in. na temat niedozwolonej podczas ciszy wyborczej (także podczas samego głosowania) agitacji politycznej. Za taką może być uznana praktyka przychodzenia do lokalu komisji wyborczej osób ubranych w koszulki z charakterystycznym napisem KONSTYTUCJA, które są znakiem rozpoznawczym jednego z ugrupowań politycznych, biorącego udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wg szefowej KBW ważne jest, czy ktoś zgłosi takie działanie jako prowadzenie agitacji.
„- Radio Zet: „[…] czy można przyjść do lokalu wyborczego z koszulką z napisem KONSTYTUCJA?”. […]
– MP: PKW już podejmowała takie stanowisko przed wyborami samorządowymi, bo już wtedy takie pytania mieliśmy, i zajęła stanowisko, że generalnie jest zakaz prowadzenia agitacji wyborczej w lokalu wyborczym. W związku z tym każde zachowanie, każde manifestowanie takich poglądów politycznych, społecznych […] które może być kojarzone z konkretnym ugrupowaniem, może być kojarzone z agitacją na rzecz konkretnego komitetu wyborczego, żeby się powstrzymać przed takimi działaniami, bo ono może być potraktowane jako prowadzenie agitacji wyborczej. Ale wracając do tego, co mówiłam, nie PKW, każda okoliczność będzie badana wtedy przez organy ścigania i sądy.
– Rozumiem, ale czy napis „konstytucja” to jest agitacja?
– MP: Wszystko zależy od okoliczności i od tego, czy ktoś, kto zgłosi takie działanie. Bo to komuś musi przeszkadzać albo ktoś może to potraktować jako prowadzenie agitacji na rzecz konkretnego komitetu wyborczego. I on ma prawo wtedy zgłosić, a odpowiednie organy będą oceniać daną sytuację, dane okoliczności. zob. https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Radia-ZET/Wybory-do-europarlamentu-2019.-Jak-glosowac-Magdalena-Pietrzak-z-KBW-gosciem-Radia-ZET
– – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Jest ważne, by pamiętać, że każdy przypadek (choćby domniemanego) naruszenia prawa (tutaj: wyborczego) warto jest dokumentować np. przez sfilmowanie, zrobienie zdjęć (których bez zgody zainteresowanych nie wolno upubliczniać), nawet mimo zakazu takiej dokumentacji obrazowej w czasie głosowania, bowiem czynności te będą wykonane w ramach zabezpieczenia materiału procesowego – tj. będą mogły (i powinny) być przekazane do sądu jako załącznik zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa.
Zarówno wymienione jak i pozostałe przypadki agitacji politycznej oraz innych naruszeń prawa wyborczego (najlepiej udokumentowanych) należy zgłaszać organom ścigania i prokuratury!
Paweł Zdun, Ruch Kontroli Wyborów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz