28 grudnia 2012

Komunikat i Oświadczenie Zespołu Wspierania Radia Maryja


KOMUNIKAT

Członkowie Zespołu Wspierania Radia Maryja przybyli do Torunia, aby wziąć udział w uroczystym dziękczynieniu za 21 lat uczestnictwa Radia Maryja w służbie Panu Bogu, Kościołowi i Polsce. Po zakończeniu uroczystości odbyło się zebranie Zespołu z udziałem ojca dr. Janusza Soka - przełożonego Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i ojca dr. Tadeusza Rydzyka - dyrektora Radia Maryja. Omawiano działalność Zespołu, wspieranie przez członków Zespołu rozwoju Radia Maryja i wszystkich dzieł wyrosłych w klimacie stworzonym przez naszą rozgłośnię. Szczególną troską objęto działanie w obronie zapewnienia dostępu Polaków w kraju i poza granicami Polski do katolickich środków społecznego komunikowania się: Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Niedawno minęło 25 lat od trzeciej pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Ojczyzny. W pamiętnym przesłaniu z Westerplatte Ojciec Święty mówił o konieczności obrony "swojego Westerplatte". Może nim być "wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić", może to być "obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować", może to być również "porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić."

Te słowa przywołujemy właśnie teraz ze względu na ich aktualność. Coraz bardziej widać, że w miejsce prawdy wprowadzane jest kłamstwo, promowane są dewiacje, walczy się z Kościołem, podcina "korzenie, z których wyrastamy" i niszczy wartości, na których możliwe jest budowanie trwałej przyszłości Narodu. Działania tego rodzaju intensywnie prowadzą media "mętnego nurtu" wspierane decyzjami władz utrudniającymi docieranie katolickich środków społecznego komunikowania się do licznych ich odbiorców. Ogranicza to wolności obywatelskie i w tym zakresie narusza prawa gwarantowane w Konstytucji.

Widać wyraźnie, że żądania wyrażone w tysiącach uchwał i stanowisk różnych organizacji i samorządów, wystąpienia imienne rzeszy liczącej prawie 2,5 miliona obywateli, ponad 130 wielotysięcznych marszów obejmujących cały kraj, skargi kierowane do parlamentu, władz naczelnych i organu decyzyjnego, jakim jest KRRiT - wszystko to jest ignorowane. Dotychczas Telewizja Trwam - jedyny nadawca telewizyjny o charakterze katolickim, mający kanoniczną aprobatę Kościoła - nie otrzymała miejsca na multipleksie. Najnowsze zaś działania ustawodawcze wprowadzane przez większość sejmową, polegające na olbrzymim podniesieniu opłat koncesyjnych, świadczą dobitnie o zamiarze dalszego dyskryminowania nadawcy katolickiego i odbiorców jego programu. Zespół w tej sprawie złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Otrzymywane odpowiedzi na kolejne wystąpienia Zespołu świadczą o uczestniczeniu również tego organu państwa w procesie wykluczania katolików z dostępu do takich środków komunikowania się, które będą pomagały w naszej formacji religijnej i patriotycznej.

Zamiast wsłuchiwać się w głos znaczącej liczby obywateli, organizowane są medialne prześladowania ojca dr. Tadeusza Rydzyka, założyciela i dyrektora Radia Maryja, inicjatora wielu innych dzieł służących nowej ewangelizacji. Wiele osób te działania zauważa i przeciwko nim protestuje. Przed miesiącem grupa naukowców ze środowiska poznańskiego w swoim liście otwartym zaprotestowała przeciwko takim praktykom. Nie minął jeszcze miesiąc od opublikowania tego listu, a podpisało się pod nim już 9 tysięcy osób. Wszystko to świadczy dobitnie o tym, iż działania rządzących dyskryminujące katolików, wspierane akcją mediów "mętnego nurtu" są coraz bardziej widoczne i negatywnie oceniane przez Polaków. Naród budzi się z uśpienia!

Jesteśmy przekonani, ponieważ świadczy o tym historia naszego Narodu, że "dla chrześcijanina nigdy sytuacja nie jest beznadziejna", bo "chrześcijanin jest człowiekiem nadziei". Dlatego coraz liczniej i coraz intensywniej wyrażany jest sprzeciw wobec dyskryminowania katolików, niszczenia wartości, na których chcemy budować naszą przyszłość. W rozpoczętym niedawno Roku Wiary przez modlitwę oraz podjęty już trud pielgrzymowania pragniemy umocnić się w wierze. I tak umocnieni z jeszcze większym zapałem włączamy się w dzieło nowej ewangelizacji.

Niedawna pielgrzymka do Stolicy Apostolskiej, radosne spotkanie z Ojcem Świętym, Benedyktem XVI oraz uroczysta Eucharystia sprawowana w Bazylice św. Piotra dla pielgrzymów Rodziny Radia Maryja dodały sił do podejmowania trudnych zadań ewangelizacyjnych w naszych środowiskach. To wtedy ks. kard. Tarcisio Bertone - sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej wyraził jednoznaczną opinię o działalności Radia Maryja: "Pan [Bóg] wie, ile dobra zostało zasiane w sercach słuchaczy przez wspólną modlitwę, głoszenie Ewangelii, katechezę, informacje o życiu Kościoła czy bezpośrednie relacje z uroczystości i podróży papieskich." Warto te słowa pamiętać. Przyjmujemy je jako wysoką oceną przez Stolicę Apostolską nie tylko naszej rozgłośni i posługi ojców redemptorystów z heroicznym wręcz oddaniem zaangażowanych w służbę Panu Bogu, Kościołowi i Polsce. Są one również oceną całej Rodziny Radia Maryja, z radością uczestniczącej w tworzeniu i wspieraniu działalności rozgłośni.

Rodzina Radia Maryja zna już obecnie program przyszłorocznego pielgrzymowania. Nasi przedstawiciele będą zapewne licznie uczestniczyli w pielgrzymce do Ziemi Świętej, a kilkaset tysięcy przybędzie w lipcu do Pani Jasnogórskiej. To wspólnotowe pielgrzymowanie poprzedzą pielgrzymki dzieci i młodzieży słuchających Radia Maryja. Nie można w tym przypomnieniu programu pominąć cotygodniowych pielgrzymek lokalnych do parafii odwiedzanych każdego tygodnia przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Wszystko to służy naszej formacji religijnej i patriotycznej. Pomaga też w dzieleniu się informacjami oraz w jednoczeniu się w obronie naszej wiary. Wiele jest spraw, o które trzeba nam zabiegać. "Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania." - napisał ks. Karol Wojtyła w poemacie "Myśląc Ojczyzna". Niech te słowa mobilizują nas do uczestniczenia w zmaganiach o prawdę. Nie wystarczy, że sami jesteśmy obudzeni. Musimy - uczestnicząc w nowej ewangelizacji - budzić bliźnich. Do tego serdecznie zachęcamy, starając się również w tym brać udział.

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja

Przewodniczący Zespołu 
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Toruń, dnia 2 grudnia 2012 r.



OŚWIADCZENIE

W niedzielny poranek dnia następującego bezpośrednio po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nadeszła wstrząsająca wiadomość z Jasnej Góry, że próbowano zniszczyć Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej, symbol naszej wiary i naszej nadziei, symbol naszej tożsamości narodowej. Obraz ocalał, ale profanacja nastąpiła. Atak na wizerunek Najświętszej Panny, Królowej Polski, znajdujący się w narodowym sanktuarium, to atak i obraza wielkiej świętości, nie tylko religijnej, ale i narodowej. To obraza uczuć milionów Polaków w kraju i w świecie. Jesteśmy oburzeni, wyrażamy sprzeciw i potępiamy ten haniebny czyn. Włączając się w ogólnonarodową ekspiację modlimy się za sprawców zniewag przeciw Panu Bogu, Matce Najświętszej i Kościołowi. Prosimy Pana Boga o obudzenie sumień Polaków.

Pamiętamy, że ten świętokradczy czyn miał jedynie precedens w momencie ataku husytów na Jasną Górę w roku 1430, kiedy to Obraz pocięto mieczem.

Ten świętokradczy czyn wpisuje się wyraźnie w ciąg zdarzeń dokonujących się w Polsce od dłuższego czasu. To przecież w 2010 r. w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, nastąpił wybuch nienawiści do Krzyża. Szydzono z Krzyża i osób modlących się przy nim. Odbywało się to pod okiem władz i przy całkowitej bierności rządzących, o czym dobitnie świadczyło zachowanie się tzw. służb porządkowych. Nastąpiło też publiczne profanowanie Biblii przez satanistów, którzy za te czyny nie zostali ukarani przez sądy, a wręcz przeciwnie - uzyskali zaproszenie do udziału w programie publicznej telewizji. Każdego dnia ku nam, ludziom wierzącym i duchownym katolickim kierowana jest publicznie mowa nienawiści, szczególnie natrętnie dotykająca naszego Radia Maryja.

Krzyż, Biblia, Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej - to dla nas święte znaki. Uderzanie w te święte znaki to skutek zaciekłej, antykatolickiej propagandy. Widać wyraźnie, że eskalacja nienawiści do Pana Boga, Kościoła katolickiego, do wyznawców Chrystusa uprawiana w mediach mętnego nurtu jest wspierana przez sprawujących władzę. To na naszych oczach demonstruje siłę prymitywny, wojujący ateizm. W naszym państwie łamane są podstawowe, konstytucyjne prawa i wolności obywatelskie, szargane są wartości narodowe i zasady tolerancji religijnej. Nie można wobec tego być obojętnym, udawać, że się tego nie widzi. Znane wydarzenia z przeszłości świadczą jednoznacznie o tym, że zło, które nie nazwane zostanie złem i nie będzie napiętnowane, rodzi następne czyny, jeszcze gorsze.

Konieczny jest nasz udział w modlitwie wynagradzającej Panu Bogu za akty profanacji naszych świętości. Ale potrzebny jest też nasz zdecydowany sprzeciw wobec takich działań oraz tych, którzy je wspierają. Jedną z form takiego sprzeciwu społecznego jest rezygnacja z korzystania z mediów, które nadają antykatolickie programy i promują nienawiść do Kościoła katolickiego, i to zarówno tych elektronicznych, jak i papierowych.

W Roku Wiary musimy odważnie stanąć w obronie wiary i świętości. Musimy też modlić się dla nas o dary Ducha Świętego, o dar odwagi i dar roztropności. "Właśnie w okresie wielkich zmagań - mówił bł. Jan Paweł II na Jasnej Górze do Ojców Paulinów - w których Maryja dana jest nam jako znak, potrzebne jest potężne, potężniejsze niż kiedykolwiek, promieniowanie Ducha Świętego przez Najświętszą Oblubienicę". W tym dziejowym momencie każdy wierzący powinien dać wyraz swojej wiary oraz ożywić nadzieję i miłość społeczną. To uczyni nas mocnymi wśród cierpień i doświadczeń.


W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja

Przewodniczący Zespołu 
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Warszawa - Kraków, 9 grudnia 2012 r.



Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:

prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bojarski - Warszawa
prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki - Kraków
prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak - Warszawa
prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński - Warszawa
prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska - Warszawa
prof. dr hab. Wacław Leszczyński dr h.c. - Wrocław
prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski - Monachium
prof. dr hab. Janina Moniuszko-Jakoniuk - Białystok
prof. dr hab. Kazimierz Tobolski - Poznań
prof. dr hab. Ludwika Sadowska - Wrocław
prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski - Warszawa
dr inż. Antoni Zięba - Kraków

z Zespołem stale współpracuje ponad 1200-osobowa Grupa Wspomagająca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz