18 lipca 2012

ELEWARRGATE - KOMISJA EUROPEJSKA BYŁA INFORMOWANA

Poniżej tekst listu dra Daniela Alain Korony, b. Prezesa Elewarru do Komisji Europejskiej (tłumaczenie z języka francuskiego) . List spowodował konieczność tłumaczenia się resortu przed Komisją, polski rząd zapewnił Komisję że wszystko jest w porządku, a zatem Jean Lud Demarty dyrektor generalny ds. rolnictwa KE 5 grudnia 2008 r. zamknął postepowanie w sprawie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warszawa, 14.12.2007




Pani Mariann Fischer Boel


Komisja Europejska
Dyrekcja Rolnictwa i Rozwoju Wsi
130, rue de la Loi
B-1049 Bruxelles
BELGIA

Szanowna Pani Komisarz

Z przykrością zawiadamiam, że polski minister rolnictwa rozpoczął politykę interwencyjną na rynku zbóż. Przejawia się to przez :



  1. Niedopuszczalne i bezpośrednie naciski i ingerencje w spółce państwowej Elewarr (spółka zajmującej się obrotem i przechowalnictwem zbóż). Spółka ta jest własnością Agencji Rynku Rolnego, agencji płatniczej. Zgodnie z umową spółki, prezes, inni członkowie zarządu oraz członkowie rady nadzorczej Elewarru i spółek zależnych są powoływani przez Walne Zgromadzenie Wspólników Elewarru czyli przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. Umozliwia to naciski ze strony Prezesa Agencji oraz Ministra Rolnictwa (prezes ARR jest powołany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Rolnictwa). Propozycje zarządu Elewarru (pod moim przewodnictwem) zmierzającym do zmniejszenia zależności spółki od Agencji zostały zablokowane przez Prezesa ARR.


  1. W ślad za realizacją przez Elewarr polityki niezależnej od władz politycznych na rynku zbóż, zostałem odwołany ze stanowiska w dniu 23 listopada 2007 roku ze skutkiem natychmiastowym przez Prezesa ARR Stanisława Kamińskiego. W artykułach jakie ukazały się w polskiej prasie (np. Gazeta Wyborcza  z dn. 5.12.2007 i 7.12.2007, Polska 12.12.2007) Minister Rolnictwa Marek Sawicki stwierdził, że przyczyną odwołania była zbyt duża sprzedaż zboża i konieczność jego importu. Tym samym Ministerstwo Rolnictwa potwierdziłą wolę ingerencji na rynku zbóż, za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego (agencji płatniczej w ramach wspólnej polityki rolnej) i Elewarru, co stoi w całkowitej sprzeczności z zasadami wolności handlowej głoszonymi w Unii Europejskiej.


  1. Moje odwołanie ze spółki i zwolnienie pracowników zespołu kontroli wewnętrznej w Elewarrze (wraz ze zwolnieniem ze świadczenia pracy) przez nowy zarząd jest dodatkowym dowodem że ELEWARR będzie wykorzystywany w celach nieprzyznawalnych. Ponadto wydaje się dziwne, iż ww. Zdarzenia następują w momencie kontroli ex post Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych WIJHARS  dotyczących kontraktów interwencyjnych realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego za pośrednictwem Elewarru w latach 2005-2006. Należy nadmienić, że Agencja Rynku Rolnego jako właściciel Elewarru, spółki handlowej realizującej politykę interwencyjną zadecydowanej przez Ministerwo Rolnictwa oraz jako dysponent wyników kontroli ex post wykonywanej przez WIJHARS na rzecz Ministerstwa Finansów, ma możliwość manipulacji wynikami, w tym ustaleń zapisanymi w protokółach kontroli. Moje odwołanie zatem ma bepośredni związek z moim żądaniem autentycznej kontroli zmierzającej do ujawnienia ewentualnych nieprawidłowości.


Tym samym, jest niewątpliwe że spółka Elewarr służyć będzie realizacji polityki interwencyjnej Ministerstwa Rolnictwa, niezależnej od polityki europejskiej w tej dziedzinie. Pilne wydaje się ze strony Komisji Europejskiej :

  1. podjęcie interwencji i żądanie wyjaśnień od polskiego rządu
  2. żadanie kopii raportu kontroli WIJHARSu w Elewarrze w celu weryfikacji przestrzegania przepisów unijnych przez Polskę
  3. żadanie przekazania własności spółki Elewarr przez Agencję Rynku Rolnego Ministrowi Skarbu Państwa.


Proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania.





Daniel Alain Korona

b. prezes ELEWARRu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz