7 marca 2011

SENAT ODRZUCA UJEDNOLICENIE PŁAC W PAN I NA UCZELNIACH

Poniżej informacja Solidarność PAN. Nie podzielamy niektóre tezy PANowskich obrońców np. habilitację i tytuł profesora należy zwyczajnie znieść, bo niczemu nie służy, rozwiązanie przegłosowane ale także dotychczasowe nadają się jedynie do kasacji. Publikujemy jednak tą informację by pokazać jak środowiska naukowo-akademickie w większości popierające PO, mają teraz za swoję.

SENAT RP ODRZUCIŁ 2 GŁOSAMI UJEDNOLICENIE ZASAD SYSTEMU WYNAGRADZANIA W INSTYTUTACH PAN I NA UCZELNIACH

Wniosek o ujednolicenie zasad wynagradzania pracowników instytutów PAN i uczelni przepadł w głosowaniu w senacie we czwartek 3 marca b.r. stosunkiem głosów 44 do 46, przy 2 głosach wstrzymujacych się. Przeciwko ujednoliceniu głosowało 46 senatorów, w tym 43 z Platformy Obywatelskiej.
Całą sprawę i przebieg wydarzeń do środy 2 marca włącznie dobrze przedstawiają 2 artykuły prof. Przemyslawa Urbanczyka opublikowane w Gazecie Wyborczej 28 lutego http://wyborcza.pl/1,76842,9174092,W_sprawie_plac_w_PAN_minister_sie_uparla.html i 3 marca "Pani minister tańczy" http://wyborcza.pl/1,75515,9195790,_Pani_minister_tanczy_.html. (Dla ułatwienia od razu http://www.youtube.com/watch?v=6i76ZB_PBr0.)
W poniedziałek 28 lutego senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu poparła nasz wniosek o ujednolicenie jednogłośnie 6:0, zgodnymi głosami senatorów z PO i PiS.
We czwartek 3 marca rano w trybie nagłym ponownie zwołano Komisje. Nasza poprawka została ponownie poddana pod głosowanie i ... nie uzyskała poparcia. (Poprawka nr 127 w druku senackim 1106Z.) Odwrotnie niż w poniedziałek. Tym razem przeciwko głosowało 4 senatorów Platformy Obywatelskiej, za wnioskiem było 3 senatorów z PiS, wstrzymał się 1 senator PO. Głównym powodem takiej decyzji stała sie opinia/informacja pani minister, iz jakoby "ta poprawka obniżylaby wynagrodzenia w niektórych instytutach PAN". (Por. notatka PAP zhttp://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=380331&data=&lang=PL&_CheckSum=394972139.)
Ponieważ poprawka nie miała poparcia Komisji, wielu senatorów z PO na sesji plenarnej senatu we czwartek po południu głosowalo przeciwko niej. W rezultacie senatorzy z Komisji, cały senat i cały parlament, podjęli decyzje na podstawie powyższej informacji pani minister. Decyzje bez wątpienia szkodliwe dla badań naukowych w instytutach PAN, dla nauki w Polsce, dla przyszłości polskiej innowacyjnej gospodarki budowanej na wiedzy, dla szans cywilizacyjnej modernizacji.
Pragniemy więc zwrocić uwagę, że w ustawie o PAN są (i były przez dziesiątki lat) zapisy umożliwiajace wypłacanie dowolnie wysokich premii. Bez żzadnego ograniczenia z góry, jeśli tylko instytut ma na to pieniadze. Proponowany w poprawce system z taryfikatorem, na zasadach takich samych jak na uczelniach, miałby znaczenie jedynie dla dolnych granic tzw. widełek płac na poszczególnych stanowiskach. Mógłby stanowić ograniczenie od dołu zarobków najmniej zarabiających uczonych w PAN. Wg obowiązującej od 1 X 2010 ustawy o PAN, bedącej częścią pakietu nazywanego reformą nauki, jedynym ograniczeniem od dołu jest krajowa płaca minimalna. Obecnie 1370 zł. (Informowalismy o tym explicite dwukrotnie osobiscie panią minister Kudrycką 17 stycznia b.r. Przebieg tamtego spotkania był rejestrowany na 2 magnetofonach.)
Jak głosowali poszczególni senatorowie można przeczytać w stenogramie http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/071/71sten2.pdf. Wyniki głosowania naszej poprawki są na str 146 i 147 jako głosowanie nr 119, czyli kolumna 3. od prawej.
Widać, że mogliśmy wygrać naszą poprawkę. Była w zasięgu możliwości. Widać, do kogo z senatorów Platformy Obywatelskiej nie dotarliśmy, a pewno można bylo ich przekonać. Mogliśmy poprosić o to kolegów bardzo licznie deklarujących poparcie i gotowość pomocy, gdybyśmy wiedzieli, ze zabraknie tylko 2 głosów. Np. mozna bylo dotrzeć do profesora Marka Ziółkowskiego. Wstrzymał sie. Do gdańskich profesorów Wittbrodta i Rachonia. Głosowali przeciw ujednoliceniu zasad systemu wynagradzania w PAN i na uczelniach. (Biuro senatorskie prof. Rachonia mieści sie w budynku PANowskiego Instytutu Maszyn Przepływowych.)
W czasie dyskusji w senacie w dniu 2 marca pani minister Kudrycka złożyla interesującą obietnicę podwyzki wynagrodzeń dla pracowników uczelni i PAN w latach 2013-2015. Pani Minister nie podała jednak właściwie żadnych konkretnych szczegółów. (Por.http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/071/71sten1.pdf.)
Głosami większości PO w obecnej kadencji senatu odrzucone zostały w ogole WSZYSTKIE wnioski/poprawki ważne z punktu widzenia zdrowego rozsądku i przyszłości nauki i edukacji w szkołach wyższych w Polsce. Na ogół wynikiem okolo 35:55.
Ze względu na znaczenie nauki i szkolnictwa wyższego w budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, ze względu na znaczenie cywilizacyjnego postępu, materialnego i kulturowego rozwoju Polski, konieczne jest przede wszystkim zwiększenie nakładów budżetowych na badania naukowe i edukacje. Zwracamy uwagę na BRAK W USTAWACH OBECNEJ REFORMY w ogóle ZAPISÓW dot. WZROSTU NAKŁADÓW.
W przyjetych przez sejm i senat ustawach są rozwiązania szkodliwe dla instytutów PAN, szkodliwe dla nauki w Polsce, szkodliwe dla środowiska akademickiego, szkodliwe dla Polski. Ustawy te pogłębiają i utrwalaja patologie w tej dziedzinie zamiast je zlikwidować.
Ustawa o PAN otwiera drogę do dalszej degradacji wynagrodzeń w instytutach PANowskich, jużz obecnie dramatycznie niskich. Towarzyszy temu dalsze obnizanie przez ministerstwo poziomu finansowania instytutów naukowych PAN. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym pozwala wyrzucić z pracy na uczelni każdego pracownika, takze profesora tytularnego, w trybie decyzji administracyjnej rektora bez zgody Rady Wydzialu czy Senatu uczelni. Takiego przepisu nie bylo nawet za komuny. Ustawa o stopniach i tytułach naukowych dotychczasowe wymagania wysokiego poziomu naukowego dla stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora rozmywa w niejasno sformulowanych kryteriach natury organizacyjno-administracyjnej, w znacznym stopniu podlegajacych bieżącym ukladom. Status młodych naukowców na uczelniach ulega wyraźnemu pogorszeniu - nakłada się na nich nowe wymagania i obowiazki, zwiększa poczucie zagrozenia umowy o prace,utrudnia start zyciowy. Wprowadzenie oplat za studia(teraz za drugi kierunek studiow) jest krokiem w niedobrym kierunku utrudniania edukacji nie dostatecznie bogatej części mlodego pokolenia.

Ci sami senatorowie głosowali przeciwko wszystkim poprawkom, które dotyczyły wyżej wymienionych spraw, zgłaszanym przez przedstawicieli środowiska akademickiego. Przyjete zostały tylko poprawki popierane przez panią minister. Na ogół większością rzędu 90:2 przy 2 wstrzymujacych sie. Szczegóły można znaleźć w stenogramie w połączeniu z drukiem 1106Z.
Czarny czwartek nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce!
Poniewaz zabrakło tylko 2 głosów, podjęte przez nas działania uwazżamy mimo wszystko za sukces. Sukces wszystkich ponad 1400 sygnatariuszy petycji "Instytuty PAN - inwestujmy w realny kapital ludzki w nauce tu-i-teraz" http://www.petycje.pl/6583.Polegliśmy. Ale z honorem.

Serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku kierujemy do wszystkich Koleżanek i Kolegów, którzy zaangażowali się w te ważną sprawę. Przede wszystkim do sygnatariuszy Petycji! Bez Was w ogóle nie było żzadnych szans!

Co dalej?Prosimy o propozycje i przemyślenia. Najlepiej na adres ioi@pan.pl i/lubsolidpan@pan.pl.
Prosimy o udostepnienie tych informacji wszystkim pracownikomPanstwa instytutow.
Dr hab. Michal Kokowski, prof. nzw. Inst Historii Nauki PAN,Inicjatywa Obywatelska Instytutow PAN, michal.kokowski@gmail.com
Dr hab. Marian Srebrny, prof. nzw. Inst Podstaw Informatyki PAN,marians@ipipan.waw.pl,
Prof. dr hab. Teresa Włodarczyk, Instytut Agrofizyki PAN,Przewodniczaca Krajowej Sekcji NSZZ Solidarnosc PAN, solidpan@pan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz