Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
Przypominamy, że trwa akcja zbierania podpisów pod PETYCJĄ o odwołanie Minister Edukacji Narodowej – Katarzyny Hall. Zbieranie podpisów trwa do końca marca br., ale można przekazywać też później, np. podczas Zarządu Regionu Gd. – 4 kwietnia lub WZD Sekcji Gdańskiej – 5 kwietnia.
Przypominamy, że mogą podpisywać osoby pełnoletnie – także z innych branż. Dziękujemy m. in. panu Kazimierzowi Waldowskiemu – przewodniczącemu „S” w Porcie Gdyńskim, który przekazał już listy z ponad 150 podpisami. Edukacja to nie tylko sprawa samych nauczycieli, to polska racja stanu! Stąd apel o pomoc i włączenie się w akcję informacyjną na temat sytuacji w oświacie i zbieranie podpisów. Poza tym:
1. Akcja protestacyjna „S”. Załączamy komunikat Zarządu Regionu Gd. NSZZ „S” – podpisany przez przewodniczącego Krzysztofa Doślę ws. akcji protestacyjnej, którą zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Decyzje w regionach mają zapaść przed końcem kwietnia br.
2. Komunikat z konferencji. Załączamy komunikat z konferencji psychologów i pedagogów szkolnych (8 marca br.). Wszystkie wymienione w komunikacie materiały pokonferencyjne znajdują się na str. www.solidarnosc.gda.pl (Sekcja Oświaty) Uwaga: do odbioru w biurze Sekcji jest delikatny, brązowy szal, który zostawił ktoś z uczestników konferencji (w „S” nic nie zmienia właściciela).
3. Siatki godzin w szkołach ponadgimnazjalnych. Załączamy wyliczenia ilości godzin dla nauczycieli języka polskiego, historii, WOS-u, biologii, jakich dokonała pani Katarzyna Miezian (nauczyciel, członek „S” z Krakowa-Śródmieście). Wielkie podziękowania. Problemy w szkołach ponadgimnazjalnych – także z ilością godzin, zawartością nowych podstaw programowych – dopiero będą następowały. Sygnalizowaliśmy to już kilkanaście miesięcy temu. Prosimy o uwagi.
4. Tabele wynagrodzeń od 1 września br.: Komisje Zakładowe (Międzyzakładowe) otrzymały z Sekcji Krajowej projekt rozporządzenia MEN ws. wysokości stawek wynagrodzeń zasadniczych dla poszczególnych stopni awansu zawodowego, jakie mają obowiązywać od 1 września 2011 roku – łącznie z tabelą. Osoby zainteresowane ich otrzymaniem, prosimy o kontakt ze strukturami „S” oświatowej na swoim terenie (w razie trudności – o ew. kontakt z Sekcją).
5. Dodatkowe godziny niepłatne. Załączamy pismo – skargę do Marszałka Sejmu na brak odpowiedzi ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich na nasze wystąpienie ws. obowiązkowych godzin niepłatnych – wynikających z art. 42 Karty Nauczyciela. Ktoś już nazwał te godziny…magicznymi, bo „pakuje się” w nie wszystko, co się da. Szkoła naprawdę nie znosi fikcji.
6. IBIS. Ukazał się 1 numer elektronicznego czasopisma Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” - „Internetowy Biuletyn Informacyjny „Solidarności” – Region Gdański. Kto chce je systematycznie otrzymywać – prosimy o zgłoszenie swego mailu – najlepiej za pośrednictwem KZ (KM) na swoim terenie lub do Sekcji. Oczywiście gratulacje dla Redaktorów (m. in. pani Małgorzaty Kuźmy, pani Olgi Zielińskiej, pana Jarosława Wierzchołowskiego, pana Ryszarda Kuźmy) i koordynatora oraz pomysłodawcy – pana Jacka Rybickiego – członka Prezydium ZRG.
7. Kronika lat osiemdziesiątych. W „Przeglądzie Oświatowym” – nr 5 ukazało się omówienie – pióra p. Barbary Ellwart - niezwykłej kroniki, jaką w latach osiemdziesiątych prowadziła grupa ludzi oświaty – głównie z Gdańska (m. in. pani Helena Platt z VIII LO i pani Aleksandra Michalska – SP 29. Na kilkuset stronach jest ogrom faktów, działań formacyjnych, zdjęć, ilustracji. I to wszystko odbywało się w czasie, gdy groziły zwolnienia z pracy, różne formy represji. Kronikę możemy udostępnić. I wielkie podziękowania dla ludzi, którzy w stanie wojennym i później kontynuowali działania „S”!
8. Wspomnienia o JPII. Redakcja „Przeglądu Oświatowego”, który przygotowując specjalny numer poświęcony JPII, prosi o przesyłanie krótkich fragmentów wypowiedzi Jana Pawła II (ważnych dla danej osoby). O wypowiedzi można poprosić nie tylko nauczycieli i pracowników oświaty ale także młodzież. Termin – do 10 kwietnia, mail: przeglad.osw@wp.pl
9. Zaprosili nas:
16 marca – „S” w Tczewie (przewodnicząca Alicja Olszewska) na spotkanie z samorządowcami, dyrektorami szkół. Ile problemów finansowych, organizacyjnych spoczywa na barkach JST? Tylko dlaczego tak mało, pytali uczestnicy spotkania, upominają się o swoje, nie włączają się do protestów organizowanych przez „S”? To wzmaga poczucie dobrej pracy, jaką wykonuje np. MEN. Nabór do pierwszych klas LO – 33 uczniów.
17 marca – Pomorski Urząd Marszałkowski (dyr. Adam Krawiec) na ciąg dalszy negocjacji ws. regulaminu wynagradzania nauczycieli, 17 marca – „S” oświatowa w Gdyni (przewodnicząca Zdzisława Hacia) na zebranie delegatów i osobami kierującymi oświatą w Gdyni. Jak mówiła wiceprezydent Ewa Łowkiel, na około 300 mln, 1/3 pochodzi spoza subwencji oświatowej, 30% uczniów wybiera szkoły w Gdyni, nie będąc jej mieszkańcami, a i tak niż demograficzny utrudnia prowadzenie wszystkich szkół. Średnia liczba uczniów w klasach szkół ponadgimnazjalnych - 28.
22 marca – „S” oświatowa w Sztumie (przewodnicząca Marzena Chrześcjańska) i „S” oświatowa w Malborku (przewodnicząca Maria Pawlikowska) na spotkania ws. planowanych likwidacji szkół oraz różnych problemów pracowniczych.
23 marca – Europejskie Centrum Solidarności na spotkanie z prof. Ryszardem Bugajem: „Czy potrafimy poradzić sobie z niesprawiedliwością społeczną?”, które odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych UG (godz. 13.00 – ul. Bażyńskiego 4).
24 marca – Dyrekcja I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącgo nr 1 w Gdyni, na uroczystość z okazji XX-lecia pracy szkoły. Gratulujemy wszystkim Pracownikom, byłym i obecnym Uczniom tej szkoły.
29 marca – Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku na konferencję: „Gimnazjalny egzamin zewnętrzny 2012”. Sprawa pisania zbiorowego projektów edukacyjnych i ich prezentacja pod koniec gimnazjum jest ciekawa. Idea pracy wspólnej jest ważna, ale trzeba dobrze dopiąć szczegóły, żeby nie było to po prostu jakieś powielanie szablonów z internetu, wykorzystywanie jednego ucznia w grupie, itd..
31 marca – Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na Walne Zebranie Delegatów do Warszawy
Z poważaniem, Wojciech Książek (Przewodniczący Sekcji Gdańskiej)
Ps. Wyniki PISA i gimnazjum. Załączam fragmenty artykułu pt.: „Wyniki badań PISA a gimnazja i matematyka”, na temat testów uczniów piętnastoletnich – i coraz lepszych wyników osiąganych przez polską młodzież. Warto zwrócić uwagę na wnioski dotyczące POMOCY GIMNAZJOM. To jest wyzwanie, nie zaś szereg przedziwnych pomysłów władz oświatowych. (art. ukazał się w „Gazecie Szkolnej”)
Ps. II. Słuchać, ale nie słyszeć… I jeszcze fragment tekstu pani Agnieszki Małgorzaty Rzeszewskiej – wiceprzewodniczącej Sekcji Regionalnej w Białymstoku, drukowanego w „Przeglądzie Oświatowym” nr 5/2011, w którym dzieli się wnioskami po spotkaniu z jednym z wiceministrów MEN: „Nasuwa się smutna refleksja: władza oderwana od rzeczywistości, brak dialogu społecznego, fikcyjne konsultacje, pycha i zarozumiałość prowadzą nas nieuchronnie do klęski w obszarze edukacji. Zamiast inteligentnie, ostrożnie i racjonalnie udoskonalać system, Ministerstwo Edukacji wywraca go do góry nogami. Nie bierze się pod uwagę możliwości finansowych i bazy materialnej szkół. Narzuca swój pomysł – „jedynie słuszny” – i nakazuje jego wdrażanie. Zastrasza utratą pracy, zwiększeniem obowiązków i uzależnia od władzy przełożonego”.Widać, jak narasta poczucie niewykorzystanych szans.
Ps. III. Te wiadomości możemy redagować, wysłać dzięki składkom członków „S”. Zachęcamy do wstąpienia tych, którzy mogą to zrobić (ewentualnie ktoś z otoczenia) – byłoby tak bardziej honorowo, a i razem będziemy mogli zdziałać więcej! Dobrze byłoby, aby w danej szkole (placówce) działało Koło „S”. O taki wymiar naszego udziału w społeczeństwie obywatelskim (a nie tylko stania z boku, czy bycia krytykiem wszystkiego) występowali także strajkujący w 1980 i 1988 r..Plus 3 dodatkowe uwagi:
1. Deklaracje członkowskie można otrzymać w lokalnych siedzibach Komisji (Zakładowych) Międzyzakładowych „S” oświatowej. W razie potrzeby – możemy przyjechać z Sekcji na spotkanie.
2. Zachęcamy do przesyłania swoich uwag, opinii, propozycji (w razie zastrzeżenia - zachowujemy poufność – staramy się nie paplać i mówić wszystko - na wszystkich).
3. Staramy się podawać różne informacje. Dlatego prosimy też, aby przesyłać te emaile dalej, np. z organów prowadzących do szkół, dyrektorzy – nauczycielom i innym szkołom oraz ich wydruk i podawanie do wiadomości w pokojach nauczycielskich, itd. Można też zgłaszać nowe adresy emailowe za pośrednictwem Koła, KZ (KM), ew. wprost do Sekcji: oswiata@solidarnosc.gda.pl Gdańsk, 22 marca 2011 r.
--------------------------------
KRAJOWA SEKCJA OŚWIATY I WYCHOWANIA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
Warszawa, dnia 2 marca 2011 roku
List otwarty w obronie polskiej oświaty
Szanowni Państwo!
W mijającej kadencji resort edukacji wprowadził i zamierza jeszcze wprowadzić wiele szkodliwych zmian w prawie oświatowym i systemie edukacji. Skutkiem tych działań będzie zapaść systemu i jakości polskiej oświaty. Te zmiany uderzają również w rodziców, przerzucając na nich obciążenia i wzrost kosztów kształcenia dzieci.
Minister edukacji realizując swoje kolejne pomysły nie uwzględnia oczekiwań rodziców i środowiska oświatowego.
Edukacja jest dobrem ogólnonarodowym. Obrona wspólnego dobra, wymaga wspólnych działań.
Zwracamy się do całego społeczeństwa o poparcie wniosku SKOiW NSZZ „Solidarność” zmierzającego do odwołania min. K. Hall!
Nie godzimy się na:
likwidację placówek (w tym roku przewidziano likwidację ok. 500 placówek), co spowoduje zwiększenie liczby uczniów w klasach, powstawanie szkół „molochów”, powrót do dwuzmianowości, wydłużenie drogi ucznia do szkół.
obniżanie jakości kształcenia i jakości wykształcenia młodego pokolenia Polaków, krytycznie ocenione przez wiele autorytetów ze świata nauki i kultury,
dalsze zwiększanie zadań oświatowych dla samorządów bez dodatkowych środków finansowych, co wymusza na nich oszczędzanie na edukacji
wprowadzanie sześcioletniego ucznia do źle przygotowanych placówek,
powoływanie nowych instytucji oświatowych (planowane koszty to 700 mln zł), w miejsce Kuratoriów Oświaty, które nie zapewnią właściwego nadzoru nad pracą szkół i placówek oświatowych, łamiąc przy tym zapisy konstytucji RP,
niszczenie sytemu edukacji w imię koniecznych oszczędności przy jednoczesnym wzroście wydatków na wdrażanie kolejnych reform edukacji (w sumie ok.3 mld zł).
Ogół społeczeństwa nie jest informowany o pełnym zakresie reform przeprowadzanych przez resort edukacji. Opinia publiczna jest systematycznie wprowadzana w błąd poprzez medialne informacje przekazujące nieprawdziwy obraz polskiej szkoły. Dzięki wysiłkowi rodziców u nauczycieli nasi uczniowie plasują się w światowej czołówce w badaniach wiadomości i umiejętności, nie ma więc uzasadnienia potrzeby aby szkodliwymi działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, zniszczyć ten dorobek
Edukacja, to nie kłopotliwy wydatek z budżetu Państwa, to inwestycja w przyszłość społeczeństwa, w rozwój gospodarczy kraju i dobrobyt każdego obywatela.
Przewodniczący SKOiW NSZZ Solidarność
Ryszard Proksa
List otwarty w obronie polskiej oświaty
Szanowni Państwo!
W mijającej kadencji resort edukacji wprowadził i zamierza jeszcze wprowadzić wiele szkodliwych zmian w prawie oświatowym i systemie edukacji. Skutkiem tych działań będzie zapaść systemu i jakości polskiej oświaty. Te zmiany uderzają również w rodziców, przerzucając na nich obciążenia i wzrost kosztów kształcenia dzieci.
Minister edukacji realizując swoje kolejne pomysły nie uwzględnia oczekiwań rodziców i środowiska oświatowego.
Edukacja jest dobrem ogólnonarodowym. Obrona wspólnego dobra, wymaga wspólnych działań.
Zwracamy się do całego społeczeństwa o poparcie wniosku SKOiW NSZZ „Solidarność” zmierzającego do odwołania min. K. Hall!
Nie godzimy się na:
likwidację placówek (w tym roku przewidziano likwidację ok. 500 placówek), co spowoduje zwiększenie liczby uczniów w klasach, powstawanie szkół „molochów”, powrót do dwuzmianowości, wydłużenie drogi ucznia do szkół.
obniżanie jakości kształcenia i jakości wykształcenia młodego pokolenia Polaków, krytycznie ocenione przez wiele autorytetów ze świata nauki i kultury,
dalsze zwiększanie zadań oświatowych dla samorządów bez dodatkowych środków finansowych, co wymusza na nich oszczędzanie na edukacji
wprowadzanie sześcioletniego ucznia do źle przygotowanych placówek,
powoływanie nowych instytucji oświatowych (planowane koszty to 700 mln zł), w miejsce Kuratoriów Oświaty, które nie zapewnią właściwego nadzoru nad pracą szkół i placówek oświatowych, łamiąc przy tym zapisy konstytucji RP,
niszczenie sytemu edukacji w imię koniecznych oszczędności przy jednoczesnym wzroście wydatków na wdrażanie kolejnych reform edukacji (w sumie ok.3 mld zł).
Ogół społeczeństwa nie jest informowany o pełnym zakresie reform przeprowadzanych przez resort edukacji. Opinia publiczna jest systematycznie wprowadzana w błąd poprzez medialne informacje przekazujące nieprawdziwy obraz polskiej szkoły. Dzięki wysiłkowi rodziców u nauczycieli nasi uczniowie plasują się w światowej czołówce w badaniach wiadomości i umiejętności, nie ma więc uzasadnienia potrzeby aby szkodliwymi działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, zniszczyć ten dorobek
Edukacja, to nie kłopotliwy wydatek z budżetu Państwa, to inwestycja w przyszłość społeczeństwa, w rozwój gospodarczy kraju i dobrobyt każdego obywatela.
Przewodniczący SKOiW NSZZ Solidarność
Ryszard Proksa
------------------------------------------------------------------------------------
KOMUNIKATY WS. AKCJI PROTESTACYJNEJ NSZZ SOLIDARNOŚĆ
Brak reakcji na gwałtowny wzrost kosztów utrzymania oraz rosnące bezrobocie to główne zarzuty „Solidarności" wobec rządu Donalda Tuska. Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego 17 marca zwróciło się do zakładowych organizacji związkowych o przygotowanie akcji protestacyjnej.
DECYZJA nr 20/2011
Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność' wobec gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania, podwyżki VAT-u, rosnącego bezrobocia i braku reakcji rządu na te niezwykle dotkliwe dla społeczeństwa zjawiska oraz w związku z uchwałą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" nr 30/11 ws. akcji protestacyjnej i ogłoszeniem przez KK stanu gotowości protestacyjnej w Związku – zwraca się do wszystkich jednostek organizacyjnych Związku w Regionie Gdańskim o rozpoczęcie przygotowań do akcji protestacyjnej, oflagowanie siedzib Związku i rozpropagowanie wśród członków Związku uchwały KK.
Komisja Krajowa zobowiązała Prezydium KK do przygotowania harmonogramu akcji protestacyjnych w terminie do 30 kwietnia. O dalszych działaniach będziemy informowali po podjęciu decyzji przez Prezydium KK.
Krzysztof Dośla
Przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”
UCHWAŁA KK nr 30/11 ws. akcji protestacyjnej
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność" stwierdza, że rząd nie realizuje w sposób wystarczający konstytucyjnego obowiązku ochrony osób najuboższych, wobec czego ogłasza stan gotowości protestacyjnej w Związku.NSZZ „Solidarność" wielokrotnie, a ostatnio w stanowisku KK nr 4/11, domagał się od rządu skutecznych działań, które eliminowałyby szkodliwe dla Polski i jej rozwoju zjawiska rozwarstwienia społecznego oraz jego postępującego ubożenia. Domagamy się od rządu:- czasowego obniżenia podatku akcyzowego na paliwo,- skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem,- podwyższenia kryteriów dochodowych upoważniających do świadczeń z pomocy społecznej oraz ich wzrostu.Komisja Krajowa zobowiązuje Prezydium KK do przygotowana harmonogramu akcji protestacyjnej, który przedstawiony zostanie na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Krajowej, zwołanym nie później niż do końca kwietnia bieżącego roku. Łódź, 16 marca 2011 r.
DECYZJA nr 20/2011
Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność' wobec gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania, podwyżki VAT-u, rosnącego bezrobocia i braku reakcji rządu na te niezwykle dotkliwe dla społeczeństwa zjawiska oraz w związku z uchwałą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" nr 30/11 ws. akcji protestacyjnej i ogłoszeniem przez KK stanu gotowości protestacyjnej w Związku – zwraca się do wszystkich jednostek organizacyjnych Związku w Regionie Gdańskim o rozpoczęcie przygotowań do akcji protestacyjnej, oflagowanie siedzib Związku i rozpropagowanie wśród członków Związku uchwały KK.
Komisja Krajowa zobowiązała Prezydium KK do przygotowania harmonogramu akcji protestacyjnych w terminie do 30 kwietnia. O dalszych działaniach będziemy informowali po podjęciu decyzji przez Prezydium KK.
Krzysztof Dośla
Przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”
UCHWAŁA KK nr 30/11 ws. akcji protestacyjnej
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność" stwierdza, że rząd nie realizuje w sposób wystarczający konstytucyjnego obowiązku ochrony osób najuboższych, wobec czego ogłasza stan gotowości protestacyjnej w Związku.NSZZ „Solidarność" wielokrotnie, a ostatnio w stanowisku KK nr 4/11, domagał się od rządu skutecznych działań, które eliminowałyby szkodliwe dla Polski i jej rozwoju zjawiska rozwarstwienia społecznego oraz jego postępującego ubożenia. Domagamy się od rządu:- czasowego obniżenia podatku akcyzowego na paliwo,- skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem,- podwyższenia kryteriów dochodowych upoważniających do świadczeń z pomocy społecznej oraz ich wzrostu.Komisja Krajowa zobowiązuje Prezydium KK do przygotowana harmonogramu akcji protestacyjnej, który przedstawiony zostanie na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Krajowej, zwołanym nie później niż do końca kwietnia bieżącego roku. Łódź, 16 marca 2011 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz