20 czerwca 2019

Dr Korona: sytuacja kombatantów i osób represjonowanych w PRL to legislacyjny burdel

Weterani wojenni w Rosji paradują ulicami, eksponując liczne medale. W Stanach Zjednoczonych istnieje osobne ministerstwo ds. weteranów. Jak sprawę kombatantów i osób represjonowanych w okresie PRL potraktowały władze III Rzeczypospolitej?

W Polsce Ludowej działał przez lata Związek Bojowników o Wolność i Demokrację(ZBoWiD), dzisiaj dalej funkcjonujące stowarzyszenie. Wtedy ZBOWiD przyznawał uprawnienia kombatanckie. Problem w tym, że im dalej od wojny tym bardziej ilość kombatantów rosła, a z przyczyn naturalnych powinna maleć.

dr Daniel Alain Korona, prezes Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-1989.
Doszło do patologii, gdzie weteranami wojennymi zostawali ludzie, którzy znaleźli dwóch świadków za przysłowiową flaszkę. Oczywiście, najlepiej, jeśli wszyscy mieli czerwone poglądy – dodał.

Pomimo upływu lat regulacje prawne dotyczące kombatantów... nie są regulowane jedną i transparentną ustawą, ale wieloma aktami prawnymi.

Dochodzi do sytuacji, kiedy jednak osoba represjonowana ma zniżki na transport, a inna o podobnej legitymacji, ale wydanej na bazie innej ustawy tych zniżek nie ma - opisywał bałagan legislacyjny gość wSensie.pl. 

Trudno znaleźć na sytuację prawną dotyczącą kombatantów i osób represjonowanych w PRL inne słowo jak burdel - puentował dr Korona. 

Jak wygląda dzisiaj sytuacja prawna kombatantów i osób represjonowanych w Polsce? O tym Robert Wyrostkiewicz rozmawiał z dr Danielem Alain Koroną.

"Nocna Wymiana Myśli" Roberta Wyrostkiewicza to rozmowy o tym, o czym nie chcą zazwyczaj rozmawiać dziennikarze mediów głównego nurtu. Przed ekrany zapraszamy w każdą środę i piątek o godzinie 21.00.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz