Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie przygotowywanych zmian prawa o zgromadzeniach
Przyjęcie przez Senat projektu zmiany prawa o zgromadzeniach (wbrew wnioskom trzech komisji Senatu o ich odrzucenie, wbrew apelom NSZZ „Solidarność” i licznym protestom organizacji pozarządowych) stanowi bardzo poważne zagrożenie dla wolności debaty i praw opinii publicznej w Polsce.
Wydłużenie czasu zgłaszania manifestacji do sześciu dni praktycznie uniemożliwia opinii publicznej korzystanie z prawa do zgromadzeń w reakcji na bieżącą politykę władz. Obciążenie organizatorów finansową odpowiedzialnością za naruszenia prawa zwalnia zarazem służby publiczne z odpowiedzialności za zapobieganie łamaniu prawa, jak i za ustalenie i karanie konkretnych sprawców tego rodzaju działań. Otwiera to nieograniczone pole dla prowokacji, stanowiąc jednocześnie moralne i materialne zagrożenie dla oddolnych inicjatyw społecznych.
Działania te wpisują się zresztą w ciąg prowokacji wobec opinii publicznej, takich jak zapowiedź „siłowej” ratyfikacji paktu fiskalnego (z pominięciem praw opozycji przewidzianych w art. 90 Konstytucji), jak pozbawienie TV Trwam miejsca na publicznej platformie cyfrowej, jak uniemożliwienie przedstawicielom „Solidarności” obserwowania z galerii Sejmu i Senatu prac nad ustawą emerytalną.
Wszystko to wzmacnia nasz sprzeciw wobec zwiększania uprawnień władzy, która dostarczyła aż nadto dowodów, że może podejmować działania przeciw prawom opozycji, opinii publicznej i społeczeństwa. Szczególnie dotyczyć to może przyznania władzy prawa do zakazu manifestacji pod pretekstem zapobiegania kontrmanifestacjom.
Prawica Rzeczypospolitej wyraża pełne poparcie dla zapowiedzianego przez przewodniczącego NSZZ „Solidarność” zaskarżenia zmian w prawie o zgromadzeniach do Trybunału Konstytucyjnego.
(-) Marian Piłka, wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Krzysztof Kawęcki, wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz