18 kwietnia 2024

Czy w ramach KGS, osoby karane mogą być prezesami spółek?

15 kwietnia br. Rada Nadzorcza Spółki Elewarr (spółki zależnej od Krajowej Grupy Spożywczej) ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i wiceprezesa zarządu Spółki. Niby nic nadzwyczajnego, kolejny konkurs. Ot co.

Jednak sprawa tego postępowania kwalifikacyjnego wzbudza spore wątpliwości. Jak wynika z ogłoszenia rady, wszystkie czynności tj. złożenie dokumentów a także rozmowy kwalifikacyjne mają się odbyć w Toruniu w siedzibie Krajowej Grupy Spożywczej. Tymczasem jak wynika z umowy Spółki, siedziba znajduje się w Warszawie. Dlaczego zatem postępowanie toczy się w Toruniu? No cóż transparentność tego postępowania będzie pozostawiał wiele do życzenia.

W ogłoszeniu rady nadzorczej pominięto ponadto jeden istotny wymóg - niekaralność czy to w formie oświadczenia o niekaralności czy też zaświadczenia o niekaralności. Tymczasem w konkursie przeprowadzonym w lipcu 2022 roku - taki wymóg obowiązywał. Pytanie, dlaczego teraz go nie wpisano?

Żeby było jeszcze ciekawiej, postępowanie prowadzić będzie rada nadzorcza powołana za czasów, co do której działalność są poważne zastrzeżenia (opisywało je m.in. zyciestolicy.com.pl)

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" wystąpił do Ministra Aktywów Państwowych o podjęcie działań w celu odwołania rady nadzorczej, powołania tymczasowego p.o. prezesa i powołania nowej rady która dokona wyboru nowego prezesa.

Ale Elewarr to nie jedyny przypadek w którym nie występuje wymóg niekaralności w procedurze konkursowej. Podobnie okazuje się jest w samej Krajowej Grupie Spożywczej i w innych spółkach zależnych (np. Małopolskiej Hodowli Roślin).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz