1 lutego 2011

APEL - WYNAGRODZENIA W PAN NA SESJI SEJMU

W porządku dziennym plenarnej sesji sejmu na wtorek 1 lutego po południu planowane jest II-gie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustaw dot. szkolnictwa wyższego i nauki. III-cie czytanie chcą przeprowadzić juz w czwartek 3 lutego. Spodziewamy się m.in. zgłoszenia przez posła Artura Górskiego z PiS wniosku mniejszości o ujednolicenie zasad systemu wynagradzania w instytutach PAN i na uczelniach. Mówię o rządowym projekcie ustawy "o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw", w tym ustawy o PAN i ustawy o zasadach finansowania nauki. (Druk sejmowy 3805.) Rządowy projekt przewiduje, że ustawowo instytuty PAN są jednostkami prowadzącymi studia IIIstopnia i podyplomowe. Wszystko, co w tym projekcie jest o dydaktyce na studiach III stopnia i podyplomowych dotyczy PAN też. Uzasadnia to ujednolicenie systemu wynagradzania.II-gie czytanie polega na przedstawieniu wyników prac sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży przez posła sprawozdawcę (pos. Łybacka), po czym będą wystąpienia klubowe i poselskie. Do tego czasu posłowie i kluby mogą zgłaszać tzw. wnioski mniejszości. (Potem juz nie można zgłaszać wniosków.)W czasie II czytania nie ma głosowań. Te wnioski musza być potem rozpatrzone przez Komisje ENiM i przedstawione na plenarnym posiedzeniu sejmu jako III-cie czytanie ustawy. Wtedy będą głosowania tych wniosków i potem całości projektu ustawy. (Potem Senat.)Nasz wniosek był juz poddany pod glosowanie w Komisji ENiM19 stycznia b.r. (Wkrótce będzie zapewne relacja z tego posiedzenia w formie stenogramu dostępna zhttp://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/fkskr6?OpenForm&ENM. W najbardziej interesującej nas części dot. wynagrodzeń w instytutach PAN poprawkę proponującą ujednolicenie z uczelniami zgłosił pos. Artur Górski (PiS). Uzasadnienie przedstawił dr hab. Michał Kokowski, prof. nzw w Instytucie Historii Nauki PAN, zaproszony jako przedstawiciel Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN (www.ioi.pan.pl). Zdecydowanie przeciwko wypowiedziała się pani minister Kudrycka i poseł Andrzej Smirnow (PO). Komisja odrzuciła poprawkę większością 9:18. Za glosowali wszyscy obecni z PiS, SLD i PJN. 18 przeciwko były glosy wszystkich obecnych na sali 17 posłów Platformy Obywatelskiej i 1 z PSL. Lista w załączeniu. Wraz z e-adresami.(Cały skład Komisji ENiM jest na http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/skladkom6?OpenAgent&ENM.)Ci sami posłowie większością 18 głosów odrzucili szereg innych ważnych wniosków środowisk naukowych. Relacje z posiedzenia KENiM18-19.01.2011 zamieszczono w Aktualnościach na stronie Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".
*****************************************************************
APEL DO WSZYSTKICH, KTÓRYM LOS NAUKI W POLSCE NIE JEST OBOJĘTNYZahamowanie degradacji badan naukowych w Polsce i pauperyzacji pracowników Instytutów PAN jest jeszcze możliwe. Włącz się i TY!Prosimy wszystkich Państwa o PILNE wysyłanie pocztą elektroniczną listów do posłów większości parlamentarnej Platformy Obywatelskiej i PSL. Bez choćby kilku głosów z PO praktycznie nie jest możliwe przeprowadzenie żadnego wniosku w obecnym składzie parlamentu.
1. Przede wszystkim do tych, którzy na posiedzeniu Komisji ENiM18-19 stycznia glosowali przeciwko ujednoliceniu zasad wynagradzania pracowników instytutów PAN i uczelni - z pytaniem DLACZEGO?
2. Do tych, którzy jeszcze nie glosowali (bo np. byli nieobecni)- z prośba o poparcie.
3. Do tych, którzy glosowali "za" - z podziękowaniem.Propozycje tekstu krótkiego listu do posłów PO podajemy w załączniku. Mogą państwo wykorzystać proponowany tekst, zmodyfikować lub napisać własny.Każdy glos się liczy! Wyniki głosowań w Komisji często zależą zaledwie od kilku osób. Nawet tylko od tego czy wezmą udział w glosowaniu, czy są obecni. Wielu posłów, również z PO, podczas bezpośrednich rozmów z nami przyznaje nam racje. Niestety 19 stycznia głosowali przeciw nam. Niech usłyszą głos potencjalnych wyborców. Jak poczują, że tracą poparcie w dość ważnym dla nich (PO) środowisku, kiedy dotrze to do świadomości pani minister Kudryckiej i pana premiera Tuska, pewno się zreflektują.
**************************************************************
Ciekawe linki:
Krotki film o dramatycznie niskim poziomie finansowania badań naukowych w Polsce i beznadziejnie niskich zarobkach w instytutach PAN jest dostępny na YouTube. Część 1 na http://www.youtube.com/watch?v=XE__mycLZ-Y.Czesc 2 na http://www.youtube.com/watch?v=TkVjcUf67e0.(Obie po 13 min.) Polecamy szczególnie część 2.
W piątkowej Rzeczpospolitej jest bardzo ciekawa odpowiedz Izabeli Wagner pt. "Szare komórki nie wystarcza" http://www.rp.pl/artykul/9157,600895-Wagner--Szare-komorki-nie-wystarcza--.htmlna artykuł z 9 stycznia pani Renaty Czeladko z zespołu redakcyjnego Rzeczpospolitej o chwytliwym tytule "Polska nauka na peryferiach świata" reprezentujący linie propagandowa ministerstwa NiSzW. Dodam tylko, ze pani redaktor Czeladko dostaje wszystkie materiały nasze od pierwszych dni maja ub.r. Nigdy nic z tego nie ukazało się na lamach Rzeczypospolitej.
Wywiad z prof. Karolem Modzelewskim http://wyborcza.pl/1,76498,8951217,Nauka_nie_jest_od_zarabiania__A_humanistyka___juz.html.Ważne wystąpienie senatora Zbigniewa Romaszewskiego w debacie budżetowej w senacie jest na str. 68-70 stenogramu http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/068/68sten1.pdf.
Marian Srebrny
-----------------------------------------------------------------------
WZÓR LISTÓW DO POSŁÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ
Szanowna Pani Poseł / Szanowny Pan Posel ........
Uprzejmie proszę, jako Pani/Pana wyborca, o wyjaśnienie dlaczego glosował(a) Pani/Pan 19 stycznia b.r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przeciwko ujednoliceniu zasad systemu wynagradzania w instytutach PAN i na uczelniach. (Była to zgłoszona przez posła Artura Górskiego poprawka do art. 14 rządowego projektu ustawy zawartego w druku sejmowym nr 3391 polegająca na zastąpieniu art. 104 i 105 w ustawie o PAN zapisem takim samym jak art. 151 ust. pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.) Dlaczego głosował(a) Pani/Pan w ten sposób za ustawowym umożliwieniem dalszej degradacji płac i dyskryminacją płacową pracowników Polskiej Akademii Nauk? Mimo faktu, że wg międzynarodowego rankingu SCImago pracownicy instytutów PAN bardzo istotnie przyczyniają się do umacniania międzynarodowej pozycji nauki polskiej, nie mniej niż pracownicy najbardziej renomowanych uczelni w Polsce. Czyniliby to znacznie skuteczniej, gdyby warunki płacowe nie skłaniały ich do osiągania sukcesów w krajach Zachodu zamiast w Polsce. Obawiam się, że jeżeli nie otrzymam od Pani Poseł / Pana Posła przekonywującej odpowiedzi, jesienią tego roku stracę zaufanie do partii, która umieściła Panią/Pana na listach wyborczych.

Imię Nazwisko
e-adres

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz