9 kwietnia 2012

UCZONYM JUŻ DZIĘKUJEMY

INFORMACJE DLA KOMISJI ZAKLADOWYCH, CZLONKOW I SYMPATYKOW NSZZ "Solidarnosc" I DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKOW INSTYTUTOW POLSKIEJ AKADEMII NAUK

I.
W swiatecznym wydaniu Tygodnika Solidarnosc (nr 15, z data 6.04) cale 2 strony 20 i 21 sa o instytutach PAN w artykule "Uczonym juz dziekujemy?". Warto kupic nawet kilka egzemplarzy do biblioteki i czytelni w naszych Instytutach. Po 3,50 zl. Jakby nie bylo juz w empikach i kioskach, jest w siedzibach Regionow NSZZ Solidarnosc.  W Warszawie na Wolskiej 47. Chyba tylko w godzinach pracy.
II.
15.03 bylo posiedzenie sejmowej Podkomisji stalej ds. ekonomiki edukacji i nauki. Pierwsze 2,5 godziny poswiecone byly poziomowi finansowania dzialalnosci statutowej instytutow PAN. Pani Minister  nie bylo. Byl Wiceminister Ratajczak. Nagranie video calego tego posiedzenia jest na:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=2253B6A1762583D0C12579BA003A2C65&SessionID=D0SB219JAP
Z kilku wypowiedzi Pana Wiceministra wynika sporo niepokojacych sygnalow. Instytuty PAN dostaly 10 lutego przelewem tzw dotacje statutowa na styczen i luty 2012 roku. Kwoty te sa nizsze niz w roku ubieglym srednio o okolo 13 procent. Jesli traktowac to jako 2/12 dotacji na caly rok, oznacza to obnizenie o ok. 20 proc. poziomu finansowania dzialanosci statutowej. Wg Pana Wiceministra Ratajczaka niektore instytuty moga jeszcze liczyc na dodatkowe srodki. Decyzje ma podjac Pani Minister. Nie podal zadnych kryteriow, wysokosci srodkow ani terminow. Poniewaz w roku 2011 instytuty dostaly juz o okolo 12 procent mniej srednio, wiec jest to obnizenie lacznie w porownaniu z rokiem 2010 o 25 albo ponad 30 procent. Pan Wiceminister z duma informowal, ze udalo sie zmniejszyc liczbe instytutow resortowych o 2/3, z 300 do 100. Dawal do zrozumienia,  ze podobna "reforma" czeka instytuty PANowskie. Punkt widzenia Krajowej Sekcji NSZZ Solidarnosc PAN i Inicjatywy Obywatelskiej Instytutow PAN mialem okazje przedstawic okolo godz 15:25-15:35 i potem jeszcze okolo 16:20 (wg zegara w prawym gornym  rogu video).
III.
28.03 bylo posiedzenie sejmowej Podkomisji stalej ds. nauki i szkolnictwa  wyższego http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=F5312D9E9ECC4A3CC12579C9003CE89E.
Bylo sporo waznych rzeczy. Zrozumialem (nie tylko ja) slowa Pani Minister jako potwierdzenie zamiaru/planu zlikwidowania co najmniej polowy instytutow PAN. Zastanawiamy sie, czy to kwalifikuje  sie do sadu jako dzialanie na szkode firmy PAN, nauki w Polsce, gospodarki polskiej, Polski. Dla ulatwienia ponizej pod tym mailem wypisanych jest kilka fragmentow z tego nagrania. Warto odsluchac:
Pos. Terlecki 12:27-12:31:34
Pos. Lybacka 12:32:40
Pani Minister 12:32:50-12:39:00
M.Srebrny 13:19-13:33
Poslanka Maria Nowak 13:34-
Potem Pani Minister.
IV.
Opinia Krajowej Sekcji NSZZ  Solidarnos ć  PAN w sprawie projektu rozporzadzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 22.02.2012 dotyczacego kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania  srodków finansowych na naukę na finansowanie działalnos ci statutowej jest na http://www.nszz.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=242:komunikat-129&catid=45:komunikaty-2011&Itemid=119
Opiniowany projekt rozporzadzenia jest na
V.
Znakomite wystapienie w sejmie Piotra Dudy, Przew. Komisji Krajowej NSZZ Solidarnosc, na temat projektow podwyzszenia wieku emerytalnego. Nagranie calosci jest na:
http://www.tvpparlament.pl/retransmisje/sejm-rp/11-posiedzenie-sejmu-rp-dzien-trzeci/6761464,

0:26:40-1:19:50 (wg zegara w prawym dolnym rogu). Tekst w formie pisemnej jest  na stronie Zwiazku http://www.solidarnosc.org.pl/uploads/oryginal/5/3/c67d9_wystapienie_PD_30_03_2012.doc
Wystapienie bylo spokojne, merytoryczne i stanowcze. Przytoczyl wszystkie potrzebne argumenty. Kazdego, kto chce naprawde poznac argumenty Zwiazku, zachecam do spokojnego przeczytania lub wysluchania. Z zyczeniami Wesolych Swiat Wielkiej Nocy i potem Spokojnego Powrotu do Poswiatecznej Rzeczywistosci,
Marian Srebrny

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Kilka fragmentów, głównie z wypowiedzi pani minister Barbary Kudryckiej w sejmie 28.03.
Na poczatek jedno zdanie.
"Niech pan poczyta co się dzieje z instytutami na Węgrzech, naukowymi, Węgierskiej Akademii Nauk, (...) proszę tam spojrzeć, albo do nowych ustaw w Bułgarii dotyczšcych instytutów naukowych
Bułgarskiej Akademii Nauk."
*   W dniu 29 lutego 2012 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał w drodze zarzšdzenia Zespół do spraw zmian przepisów prawnych w zakresie szkolnictwa wyższego, któremu przewodniczy dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie  Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do zadań Zespołu  należy przygotowanie  oraz przedłożenie Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego propozycji  zmian przepisów prawnych w zakresie szkolnictwa wyższego. Pierwsze  spotkanie Zespołu odbyło się 19 marca 2012 r.
Pani minister stwierdziła, że myslała o powołaniu takiego zespołu  w sektorze nauki. Nie wyjasniła dlaczego od tej mysli odstapiła. Barbara Kudrycka  12:32:50-12:39:00
W odpowiedzi na pytanie posła Terleckiego w sprawie ujednolicenia  stawek Mam sygnały, że gdzieniegdzie sa pewne problemy. Często wynikaja one ze złego zarzadzania jednostkami, najczę ciej ze złej interpretacji przepisów, ale też wynikaja one, te problemy, z niezrozumienia pewnych tre ci, które  że my wprowadzili do zmian legislacyjnych. Nigdy nie mówili my o tym, że  w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk ma doj ć do ujednolicenia stawek,  bo mamy bardzo zróżnicowane instytuty w bardzo różnych dyscyplinach naukowych i bardzo różnie funkcjonujšce. Jak można Centrum Zdrowia  Matki Polki porównać z Instytutem Badań Kosmicznych? Więc trudno
bardzo doprowadzić do sytuacji żeby te stawki były ujednolicone.
Były oczywi cie różne głosy, ale nigdy Rzšd nie brał pod uwagę tych głosów dażacych do ujednolicenia ponieważ to by zabiło najlepsze.  To znaczy wtedy by my stracili rzeczywi cie najlepsze instytuty naukowe w Polsce.
Naczelnik Małgorzata Halicka, Ministerstwo Finansów (streszczenie wypowiedzi)
Polska jest objęta procedurš nadmiernego deficytu, obowišzuje ustawa  o finansach publicznych wprowadzajšca regułę wydatkowš, co oznacza,  że łaczna pula wydatków z budżetu państwa na zadania publiczne nie  może być większa niż kwota  rodków na ich realizację  planowana w roku poprzednim  powiększona w stopniu odpowiadajšcym prognozie  sredniorocznego wskaz nika wzrostu cen towarów i usług powiększonego  o 1punkt procentowy. W ramach tak okre lonej łšcznej puli wydatków  mogš być realizowane zadania priorytetowe i mimo powyższych ograniczeń  dotyczšcych możliwo ci zwiększenia wydatków rzšd podjšł decyzję o  poprawie wynagrodzeń, czego odzwierciedleniem jest rozporzšdzenie  MNiSW gwarantujšce sukcesywny wzrost płac do 2015 r. o 30% w szkolnictwie wyższym.
Barbara Kudrycka  13:47 - 13:49
Procedura nadmiernego deficytu powoduje to, że nie wzrastajš wydatki państwa, nie wzrastajš wydatki państwa. W zwišzku z tym żeby zapewnić zwiększone finansowanie dla instytutów badawczych, instytutów naukowych czy uczelni wyższych musimy zabrać innym resortom  rodki aby mieć te fundusze na zapewnienie jakiegokolwiek wzrostu. Przy zamrożeniu płac, które dotykajš i administrację, i wszystkie inne resorty fakt, że Rzšd zgodził się na podwyżki płac jest (w szkolnictwie wyższym i być mo...  i teraz będš realizowane też, my lę, w niektórych instytutach również, które prowadzš badania naukowe, już nie będę nazywać ich...), to jest to... dokładnie, wzięli my przede wszystkim pod uwagę, że od 2010 roku były zamrożone płace, i że de facto uczelnie i instytuty włšczajšc się  w reformy i w zmiany ustawowe i współpracujšc z nami przy tych zmianach, także zwišzki zawodowe, podjęły ciężar ich wprowadzenia, w zwišzku z tym zasługujš na podwyżki nawet w najtrudniejszym okresie kryzysu.
Barbara Kudrycka  13:50
Pani przewodniczšca Nowak wspominała o tym problemie zwišzanym z ograniczeniem płac w instytutach naukowych. Ja bardzo dziękuję za podjęcie tego problemu także podczas posiedzenia komisji, której pani poseł przewodniczy. Prawdš jest, że my, jak już wspomniałam, pracujemy nad  tym aby rozwišzać ten problem, ale przyznam, że po wystšpieniu pana  Srebrnego to... pana profesora Srebrnego, to zastanawiam się nad sprawami zwišzanymi z tym jakie kryteria zastosować przy poprawie warunków pracy i płacy w instytutach naukowych PAN
(...)
A teraz układy zbiorowe i regulaminy płac. Ja pamiętam tę dyskusję wcze niejszš. I przyznam, że rzeczywi cie musicie państwo chyba jako wspólnie uzgodnić stanowisko bo z jednej strony osoby reprezentujšce "Solidarność" ze szkolnictwa wyższego chcš wyprowadzić pragmatykę służbowš z ustawy i te wszystkie taryfikatory na rzecz układu zbiorowego, a pan profesor przedstawia to jako koncepcję wprowadzenia do ustawy taryfikatorów i tych wszystkich regulacji jak w szkolnictwie wyższym rezygnujšc z układów zbiorowych i regulaminów płac chociaż regulaminy płac też obowišzuja. Więc ja chciałabym wiedzieć czy Solidarnosć chce układ zbiorowy czy chce taryfikatory płac. To po  pierwsze.
Po drugie, dlatego zaproponowali my odej cie od taryfikatorów i od pragmatyki szczegółowo okre lonej w ustawie o PAN-ie, że mamy tak jak powiedziałam, zróżnicowane instytuty, i przepraszam za porównanie Instytutu Matki i Dziecka z instytutem naukowym, ale chyba nie uważa  pan, że ten instytut jest dużo gorszy od instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk.
Jeszcze jedna rzecz chciałabym bezpo rednio do pana adresować. Niech pan poczyta, co się dzieje z instytutami na Węgrzech, naukowymi, Węgierskiej Akademii Nauk, albo, to Solidarnosć bardzo często odwołuje się do, nie Solidarnos ć, ale przede wszystkim największa partia opozycyjna do sytuacji na Węgrzech, proszę tam spojrzeć, albo do nowych  ustaw w Bułgarii dotyczacych instytutów naukowych Bułgarskiej Akademii Nauk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz