4 lutego 2011

WYKLĘCI

"POROZUMIENIE NA RZECZ OBCHODÓW DNIA I ROKU ŻOłNIERZY WVKLĘTYCH

1. POROZUMIENIENA RZECZ OBCHODÓW DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH zawiera się celem Organizacji, wzajemnej informacji o obchodach upamiętniających walkę, i męczeństwo żołnierzy II konspiracji, którzy w latach 1944-1956 uczestniczyli w "Walce o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecka okupacją", o tych patriotach, którzy w tym okresie byli mordowani i represjonowani, za aktywna, postawę w walce z niemieckimi i sowieckimi okupantami i rodzimymi zdrajcami z PP8 i PZPR.

2. Jest rzeczą ważną, żeby Dzień Żołnierzy Wyklętych był obchodzony, jako święto państwowe w rocznicę stracenia przez komunistów z PZPR- IV Zarządu WiN., ostatniego ogólnopolskiego kierownictwa prowadzonej walki. Mordu tego będącego komunistyczną zbrodnią sądową dokonano 01.03.1951 r. w więzieniu Mokotowskim. Pan Prezydent śp. LechKaczyński podjął w tej sprawie inicjatywę ustawodawczą, wnosząc do Sejmu projekt ustawy.
Uczestnicy "Porozumienia" wyrażają poparcie dla Apelu do Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, skierowany jednocześnie do ogółu Polaków, oraz Apelu do Posłów i Senatorów "Platformy Obywatelskiej" oraz "Prawa i Sprawiedliwości" o upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, wystosowanego w tej sprawie przez Fundację "POLSKA SIĘ UPOMNI" postulujących:
a) Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego, które byłoby obchodzone 1 marca każdego roku.
b) Wmurowanie na Grobie Nieznanego Żołnierza tablic upamiętniających miejsce walki oraz kaźni Żołnierzy Wyklętych.
c) Ogłoszenia roku 2011 rokiem Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanie obchodów w 60 rocznicę męczeńskiej śmierci IV Zarządu WiN.

3. Wyrażając przekonanie, że organa Państwa Polskiego podejmą postulowane działania.
Ze swojej strony, stojąc na stanowisku, że bohaterstwo, krew f męczeństwo "Żołnierzy Wyklętych" - noszących z dumą tę nazwę, będących w rzeczywistości "Żołnierzami Niezłomnymi", wymaga oddania Im należytej czci i hołdu, przy udziale i zaangażowania najszerszych kręgów społeczeństwa, przystępujemy do działań zapewniających obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Niech dzień 01.03.2011 r., upamiętniający 60 rocznicę zbrodni sowieckiego okupanta, PZPR-oskich zdrajców z III Targowicy, którzy w latach 1944-1956 zamordowali około 20000 patriotów polskich i dalszych 200000 poddali represjonowaniu przez zsyłki i więzienia, będzie dniem zadumy i refleksji nad Wyklętymi i ich oprawcami, refleksją odnoszącą tamten heroizm, ale i zdradę - do współczesności.

4. Członkami "Porozumienia" są organizacje i osoby podpisane pod tym dokumentem, jednocześnie członkami "Porozumienia", zostają organizacje, instytucje i osoby, które złożą do niego akces poprzez przesłanie Deklaracji o przystąpieniu do "Porozumienia" zgodnie z załącznikiem nr 1. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do jak najliczniejszego udziału. Organizatorami obchodów będą społeczności lokalne. Wierzymy w ogromny patriotyzm Polaków, zwłaszcza młodzieży. Musimy przekuć niezłomność tamtych naszych Wielkich Poprzedników, w świadome aktywne uczestnictwo we współczesnych procesach globalizacyjnych w imię Polskiej Racji Stanu, w szczególny sens naszej obecności w Unii Europejskiej.
Osoby z racji misji lub zasług dla realizacji celów Porozumienia mają nadawany tytuł Rzecznika Żołnierzy Wyklętych.

5. Członkowie "Porozumienia" prowadzą działalność na rzecz utrwalenia pamięci Żołnierzy Wyklętych w sposób niezależny i samodzielny, wvkorzvstując "Porowmienie" jako płaszczyznę informacji, ewentualnej koordynacji i współdziałania w realizacji poszczególnych inicjatyw, na zasadzie dobrowolności,

6. "Porozumienie" może wydawać Apele i Oświadczenia, sygnowane przez upoważnionego przedstawiciela Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, oraz członków ,,Porozumienia", którzy zgłoszą akceptację dokumentu.
Apele i Oświadczenia mogą wystosowywać członkowie "Porozumienia", z przywołaniem przynależności do "Porozumienia", w uzgodnieniu z Zrzeszeniem WiN.

7. Niech dzień 19.01.2011r, rocznica daty ostatniego rozkazu gen. Okulickiego, wzywającego do wierności sprawie niepodległości, będzie dniem rozpoczęcia działalności "porozumienia" .

Porozumienie zawarli 11 stycznia 2011 w Warszawie:

Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Lublinie - kapitan W.P.Jerzy Pasierbak
Prezes Fundacji "Polska się upomni" - Jerzy Scheur
Prezes Zarządu Głównego ZŚŻAK - mgr Stanisław Oleksiak
Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Prezes Zarządu Głównego - ppłk w st. sp. Czesław Ponieważ
Narodowe Siły Zbrojne - Bohdan Szucki
Jan Żaryn - prof. UKSW

-----------------------------------------------------------------------
TEZY PROGRAMOWE

,, skatowany, wieziony na egzekucję więzień „bezpieki” w Rze-szowie obiecywał oprawcom Polska się za nas upomni (…)”



(M. Paczuska Życie Warszawy)



„Polska się o nas upomni” – TEZY PROGRAMOWE



Co wynika z tych słów ,,Polska się za nas upomni”- współcześnie ?

1.To obowiązek pracy na rzecz upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”, ich czynów i postaw,
2. Spełnienie obietnicy ,,upomnienia się”- o zbrodnie, które zostały dokonane przez PPR, PZPR, i podległe im służby - poprzez piętnowanie tych, co je w latach 1944-1989 popełnili i tych co są ich spadkobiercami dzisiaj.
3. Budowa postaw patriotyczno moralnych wynikających z ofiary „Żołnierzy Wyklętych”. Co możemy w tym zakresie uczynić, co uczyniono, jakie są perspektywy?


1. Praca na rzecz upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”, ich czynów i postaw.

Instytut Pamięci Narodowej pod przewodnictwem śp. Prezesa Janusza Kurtyki odtworzył niedostępną, niszczoną albo fałszowaną w latach 1944-1989 historię ,,Żołnierzy Wyklętych”. Wydał na ten temat dziesiątki publikacji, których ukorono-waniem jest „Atlas Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944-1956”.

Wywołał tym wściekłe ataki i dążenia do likwidacji IPN ze strony spadkobier-ców zbrodniarzy z PPR i PZPR i podległych im służb; UB, SB, WSW, Informacji WP.

Środowiska kombatanckie, Fundacja ,,Pamiętamy” , społeczeństwo - wykonały wielką pracę, poprzez budowę pomników, tablic pamiątkowych, organizację rocznic okolicznościowych

Czego zabrakło? Uroczystości o wymiarze państwowym, z należytym rozgłosem medialnym.

Przed katastrofą Smoleńską sprawa była w rękach śp. Aleksandra Szczygły, Andrzeja Przewoźnika, pod patronatem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wierzyliśmy, że ukoronowaniem powszechnego już w społeczeństwie przekona-nia, że niepodległość odzyskaliśmy w1989r, będzie upomnienie się przez Państwo Polskie o ,,Żołnierzy Wyklętych”, poprzez ustanowienie Dnia Żołnierzy Wyklętych, wmurowania tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza, zorganizowanie obchodów pań-stwowych. Po to, aby do ogółu społeczeństwa dotarła wiedza o tym Polskim Katyniu, wymordowaniu ponad 20 000 ,,Żołnierzy Wyklętych”, a uwięzieniu setek tysięcy tych, co do końca walczyli o wolność i niezawisłość z nową sowiecką okupacją, tych którzy byli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w okresie okupacji niemieckiej i tych, którzy jako młodzież organizowali niepodległościowe związki po1944roku. Opis rozmiaru zbrodni uciszyłby współczesnych spadkobierców, tamtych morderców, któ-rzy zaplanowaną zagładę polskich patriotów próbują dziś nazywać ,,wojną domową”.

Dziś trzeba zaczynać od nowa. Realizować testament tych, co zginęli 10kwietnia pod Smoleńskiem.

Wystosowaliśmy w związku z tym jako Fundacja ,,Polska się Upomni” „Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego o upamiętnienie ,,Żołnierzy Wyklętych”, który skierowany jest też do ogółu społeczeństwa.

Wystosowaliśmy pisma do następców śp. Aleksandra Szczygły i Andrzeja Prze-woźnika.

Ale odpowiedź Szefa BBN jak i dobór przez Pana Prezydenta doradcy ds. histo-rii, w osobie byłego aktywnego członka PZPR, organizacji winnej popełnionych zbrodni - sugeruje, że nie należy oczekiwać łatwego sfinalizowania sprawy.

Konieczna jest mobilizacja społeczna.

Temu służy powołanie ,,Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych.”


2. Spełnienie obietnicy ,,upomnienia się”- o zbrodnie, które zostały dokonane przez PPR, PZPR i podległe im służby - poprzez piętnowanie tych, co je w latach 1944-1989 popełnili i tych co są ich spadkobiercami dzisiaj.

Okrągły Stół stworzył układ, w ramach którego uznano, że Polska odzyskała nie-podległość w 1989r, a PRL nie była suwerennym bytem państwowym. Jednocześnie ustanowiono abolicję na zdradę ze strony nowej Targowicy, bezkarność zbrodniarzy i zatarcie dowodów ich służby na rzecz zniewolenia Polski.

Jako przykłady kuriozalne może posłużyć sprawa takich morderców sądowych,

jak prokurator Czesław Łapiński, który żądał i uzyskał wyrok śmierci dla rotmistrza Pileckiego, a w III RP pracował jako adwokat, czy sędzia Stefan Michnik, wydający wyroki śmierci wykonane na oficerach WP.

Okrągłostołowy układ sprawił, że na scenie politycznej III RP utrzymali się, przy po-mocy moskiewskiej pożyczki, działacze PZPR, partii winnej tych strasznych zbrodni. Po przekształceniu w SdPl, a następnie SLD, aktywni politycznie są ludzie, którzy wcześniej jako funkcjonariusze komunistycznej partii działali na rzecz zniewolenia Narodu Polskiego przez Związek Radziecki.

Współdziałali oni świadomie w zbrodniczej akcji dezinformacji, szkalowania i prze-milczania zbrodni popełnionych na Polakach i wypaczaniu historii Polski.

Dotyczy to w szczególności Zbrodni Katyńskiej, Paktu Ribbentrop- Mołotow, agresji radzieckiej na Polskę, nieudzieleniu pomocy Powstaniu Warszawskiemu, a na-de wszystko udziału PPR i PZPR i podległych im służb w mordowaniu i więzieniu „Żołnierzy Wyklętych”.

Czy można cokolwiek w tej sprawie, po tylu latach coś zrobić?

Można. Publikując najlepiej w popularnym dzienniku – Kalendarium Męczeń-stwa Żołnierzy Wyklętych. Każdemu dniu roku można przypisać nazwiska, pseudo-nimy, krótkie biografie zamordowanych w walce albo, w wyniku bezprawnych zbrod-niczych wyroków sądów w więzieniach. To robi wstrząsające wrażenie, a dla niezna-jących rozmiarów zbrodni jest rozjaśnieniem historycznej świadomości.

Trzeba zgromadzić historyków i publicystów- jako ,,Rzeczników Żołnierzy Wyklętych” i szeregiem artykułów przeprowadzić wykład anatomii zbrodni, wskazujący bezpośrednich i pośrednich sprawców.


3. Budowa postaw patriotyczno moralnych wynikających z ofiary „Żołnierzy Wyklętych”.

Sprawa jest trudna. III RP wyrosła na kłamstwie, na wymazaniu historii najnowszej ze szkoły; Polak ma być konsumentem, wolnym od niestrawnego patriotyzmu.

Antidotum jest wychowanie oparte na patriotyzmie na tym co proponowaliśmy poprzednio w oparciu o program nauczania historii, którego w szkołach niema. Wyni-ka z tego konieczność powołania komisji do analizy nauczania historii, ponad podzia-łami PO-PiS. Celem jest ustalenie miejsca historii w kształceniu i budowie postaw mo-ralnych młodzieży.

Dużą rolę do spełnienia ma tu kultura, w tym środki masowego przekazu. Proponujemy:

1. Zorganizowanie festiwalu filmów poświęconych II Konspiracji.

2. Zorganizowanie festiwalu pieśni patriotycznych, w szczególności ostatnio powstałych dotyczących ,,Żołnierzy Wyklętych.”

3. Organizacja rekonstrukcji historycznych bitew toczonych przez „Żołnierzy Wyklętych”.

4. Integrowanie ludzi i środowisk wokół świadomości, jakimi treściami wypełnia się dzisiaj pojęcie patriotyzmu.

5. Koniecznością jest powołanie komisji do analizy programów nauczania historii. Celem jest ustalenie miejsca historii w kształceniu i budowie postaw moralnych młodzieży.

6. Oczywiście, wierzymy że to co robią znakomicie od lat organizacje i środowi-ska, chociażby zasłużona dla sprawy Fundacja ,,Pamiętamy,” prace historyków, pisarzy, filmowców, będą kontynuowane z znacząco większą pomocą publiczną.

To tezy do dyskusji.



Temat „Żołnierzy Wyklętych” zawsze miał i ma swój kontekst polityczny.

Podbój Polski w okresie lat 1944/1956 realizowany był przy znaczącym udziale III Targowicy. Wiadomo, że jej uczestnicy nadal działają politycznie szeroko udziela-jąc się w mediach. Młodsze pokolenie, które nie było w PZPR, w zaistniałych warun-kach, często nieświadomie wstępując do SLD, przejmuje ciężar zbrodni swoich po-przedników. To są ciągle wpływowi przeciwnicy, zwolennicy teorii o wojnie domo-wej, lękający się mrocznej prawdy o swoich korzeniach politycznych. Są też autorzy ,,grubej kreski”, gotowi zawsze do wprowadzenia na salony władzy bliskich im ide-owo internacjonalistów, w imię swoich młodzieńczych poglądów.

Upomnienie się o „Żołnierzy Wyklętych” to dla nich problem.

Jest to jednocześnie płaszczyzna porozumienia i współpracy między wieloma ludźmi związanymi z PO i PiS, dla których dążenia niepodległościowe i patriotyzm są istot-nym składnikiem ich światopoglądu.

Grzegorz Królikiewicz, Jerzy Scheur

------------------------------------------------------------------
STRUKTURY

Apel o tworzenie Regionalnych i lokalnych struktur ,,Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych. ‘’

Sprawa pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” nie może być sprowadzona do jednorazowych centralnych obchodów. Winna ona być realizowana w regionach i społeczności lokalnych. Dlatego „Porozumienie na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy” musi być tworzone na szczeblach lokalnych i regionalnych, wszędzie tam gdzie są osoby, organizacje i instytucje świadome tego, że jesteśmy kontynuatorami naszych Wielkich Poprzedników.

Naturalnymi współtwórcami takich struktur są organizacje terenowe, organizacji kombatanckich, które współtworzą Porozumienie SZŻAK. Zrzeszenia WiN, NSZ, BCH innych organiza-cji kombatanckich, które w najbliższym czasie przystąpią do Porozumienia.

Jest również rzeczą oczywista, że dynamikę działań winny tworzyć osoby i organizacje młodych generacji tych, które walczyły o Polskę w ramach bardzo szeroko rozumianego ruchu „Solidarność”, ale i Ci, którzy działają lub chcą działać na rzecz krzewienia postaw patriotycz-nych współcześnie jak choćby wierne swojej tradycji organizacje harcerskie.

Dlatego apelujemy o uczestnictwo poprzez wypełnienie na stronie www.honor.pl dekla-rację przystąpienia, a prowadzenie działań i tworzenie struktur regionalnych i lokalnych tam gdzie jesteście według własnych pomysłów i możliwości.

Działaniom ,,Porozumienia patronuje IPN można szukać w Oddziałach IPN organizacyjnego wsparcia.

W imieniu i z upoważnienia
,,Porozumienia na rzecz obchodów
Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych”
Prezes Fundacji ,,Polska się upomni”
Jerzy Scheur

----------------------------------------------------------
Zaproszenie do przystąpienia do ,,POROZUMIENIE NA RZECZ OBCHODÓW DNIA I ROKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.”

Zapraszamy do przystąpienia do ,,POROZUMIENIE NA RZECZ OBCHODÓW DNIA I ROKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH,” do aktywnej promocji tej zapomnianej karty polskiej historii lat 1944-1956, Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją, w toku której zamordowano 20 000 patriotów polskich, a ponad 200 000, trafiło do więzień lub na zesła-nie.

Apelujemy do tworzenia regionalnych i lokalnych struktur porozumienia, tak by dotrzeć z wiedzą o Żołnierzach Wyklętych do ogółu Polaków, oraz poznać tych, którzy działali w latach 1944- 1956 na danym terenie.

Domagamy się i słusznie prawdy od Rosjan o Katyniu, czy wyjaśniliśmy podobne zbrodnie popełnione pod auspicjami ZSRR przez Polaków z PPR i PZPR.

Wypełnij załączoną deklarację i przystąp do Porozumienia.

W imieniu ,,Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych,”
z upoważnienia Zrzeszenia ,,WIN’’, Prezes Fundacji ,,Polska się Upomni’’
Jerzy Scheur

Uwaga: Deklaracja do internetowego zapisu i przesłania umieszczona jest na http://www.honor.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz