16 lutego 2011

Sejm odrzucił ujednolicenie płac w PAN i na uczelniach

INFORMACJE DLA KOMISJI ZAKŁADOWYCH, CZŁONKóW I SYMPATYKóW NSZZ "Solidarność" I WSZYSTKICH PRACOWNIKóW INSTYTUTóW POLSKIEJ AKADEMII NAUK

1 lutego 2011 na plenarnej sesji sejmu zgłoszony został wniosek o ujednolicenie zasad systemu wynagradzania w instytutach PAN i na uczelniach. Został odrzucony najpierw tego samego dnia przez sejmowa Komisje Edukacji, Nauki i Mlodziezy, i potem 4 lutego przez caly sejm na plenarnej sesji.
Od ostatniego piątku dostępne sa już stenogramy z tych posiedzeń. Stenogram z plenarnego posiedzenia sejmu 1 lutego jest na http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/DFA09A9CBBE043CAC125782A0083CE49/$file/84_a_ksiazka.pdf. Interesujący nas punkt porzadku dziennego jest na stronach 17-46. To było II czytanie rządowego projektu ustawy "o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw", w tym ustawy o PAN i ustawy o zasadach finansowania nauki. (Druk sejmowy 3805.) Rządowy projekt przewiduje, że ustawowo instytuty PAN są jednostkami prowadzącymi studia IIIstopnia i podyplomowe. Wszystko, co w tym projekcie jest o dydaktyce na studiach III stopnia i podyplomowych dotyczy PAN też. Uzasadnia to ujednolicenie systemu wynagradzania.
Szczególnej uwadze Państwa w tym stenogramie pragnę polecić wystąpienie posła Sławeckiego z PSL. A tam drugi akapit na str 31. W załączeniu zebrane sa wszystkie fragmenty wypowiedzi posłów i pani minister Kudryckiej z tego stenogramu dotyczące plac w instytutach PAN. (Dla tych, którzy nie mają czasu czytać całego stenogramu.)
Już tego samego dnia 1 lutego późnym wieczorem obradowała Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, która po raz kolejny odrzuciła naszą poprawkę z propozycją o ujednolicenie zasad systemu wynagradzania w instytutach PAN i na uczelniach. Tym razem stosunkiem głosów 22:19.22 to głosy wszystkich obecnych na sali posłów Platformy Obywatelskiej i PSL członków tej Komisji . (Gdyby choćby tylko dwoch posłów PlatformyObywatelskiej zmieniło zdanie na naszą korzyść ...) Stenogram (bez autoryzacji) z tego posiedzenia jest już dostępny na http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/F6D5BCD3FFAB2CDCC12578340052A975/$file/0464806.pdf. Szczególnie interesujące dla nas sa strony 15-16 (dot. poprawki nr 20).
Stenogram z glosowań 4 lutego w ramach III czytania jest na http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/317913930CB799B9C125782D0080B5B3/$file/84_d_ksiazka.pdf.
Odrzucone zostały liczne poprawki, o które zabiegaliśmy.
Poprawka z propozycją ujednolicenia zasad systemu wynagradzania w instytutach PAN i na uczelniach odrzucona została wiekszoscią 232:199 głosów. Przeciwko tej poprawce głosowali wszyscy (albo prawie wszyscy) obecni na sali posłowie PO. (Nie mogę jakoś znaleźć imiennej listy, kto jak głosował. Chyba jeszcze nie została udostępniona na stronach sejmu. Dlatego pisze ostroznie"albo prawie wszyscy", by nie skrzywdzić tym oskarżeniem być może kilku osób z PO, ktore być może zagłosowaly inaczej.) Poprawkę tę zgłosił pos. Artur Górski z PiS. (Prosiliśmy o to przedtem kilkunastu posłów PO, m.in. Jaroslawa Gowina -nie chcieli.) Poparło SLD i PJN.
Niemal identyczna wiekszość tych samych posłów głosowała przeciwko poprawce z propozycją wpisania do rządowej wersji art 125 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym obowiązku uzyskania zgody Rady Wydzialu na decyzję administracyjną rektora o wyrzuceniu z uczelni mianowanego pracownika. Rządowa wersja daje rektorowiprawo wyrzucenia profesora tytularnego "z innych waznych przyczyn" nawet bez zgody Rady Wydzialu. Takiego przepisu nie było nawet za komuny.
Podobny los spotkał poprawkę praktycznie wprowadzajacą (przywracającą) na uczelniach tzw. ład płacowy 3:2:1:1, czyli 3 średnie krajowe dla profesora, 2 dla adiunkta, 1 dla asystenta i 1 dla pracowników nienaukowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy wysłali listy do posłów. Listów było na tyle dużo, że zostaly zauważone. Np. w wypowiedzi posła Sławeckiego (PSL) stenogramu. Jednak jeszcze za mało, by choćby w części posłowie PO głosowali za ujednoliceniem zasad systemu wynagrodzeń w instytutach PAN i na uczelniach.
Zwraca uwagę konsekwentne unikanie przez panią minister odpowiedzi na pytania zadawane przez posłów dotyczące wynagrodzeń w instytutach PAN. Nieraz nawet dość zabawnie. Np. taka niby-odpowiedź dla posła Owczarskiego (PJN).
Posel Owczarski: Przedmiotowy projekt ustawy nie eliminuje nawet pewnego absurdu, który funkcjonuje od lat w systemie wynagradzania pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk - o tym wspominał mój szanowny przedmówca - gdzie w niektórych instytutach płaca zasadnicza profesorów wynosi dokładnie 2770 zł, a adiunktów 1890 zł.
Minister Kudrycka: Wiekszosc pracowników uczelni ma podwyższone wynagrodzenia.
W stenogramie z posiedzenia Komisji z 1 lutego jest niestety sporo nieścisłości, drobnych przeinaczeń i uproszczeń. Np niżej podpisany reprezentował Inicjatywę Obywatelską Instytutów PAN www.ioi.pan.pl, a nie jak widzę w stenogramie. Moje slowa tez zostaly troche zubozone.Pominiete zostalo dwa razy slowo kominy. Powiedzialem m.in. że bulwersujace liczby min. Kudryckiej, dalece przekraczajace dane dostępne NSZZ Solidarność PAN o wysokości wynagrodzeń w naszych instytutach, mogą być efektem ukrywanych być może przed pracownikami przez niektórych dyrektorów niezwykle wysokich kominów płacowych w tych instytutach. Albo - aż wstydzę się tak pomyśleć - pani minister była łaskawa podać posłom fałszywe dane, i na tej podstawie sejm podjął decyzję. Głosami większości sejmowej Platformy Obywatelskiej. Decyzje szkodliwe dla nauki w Polsce, szkodliwe dla Polski, szkodliwe dla placówek naukowych PAN, mimo że w ocenie parametrycznej MNiSW z 2010 r. 89% placówek naukowych PAN ma pierwszą kategorię, a 11% drugą.
Teraz ustawa ta bedzie rozpatrywana w senacie RP. Na plenarnym posiedzeniu senatu 2-3 marca. Przedtem 28 lutego na senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.
Ciekawe linki:
Nasz występ w tv Superstacja jest dostępny na YouTube.Czesc 1 na http://www.youtube.com/watch?v=XE__mycLZ-Y. Część 2 na http://www.youtube.com/watch?v=TkVjcUf67e0. (Obie po 13 min.) Polecam szczególnie część 2. Wspomniana tam pod koniec Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN ma stronę http://www.ioi.pan.pl/.
W Rzeczypospolitej w piątek 28 stycznia była bardzo ciekawa odpowiedź Izabeli Wagner pt. "Szare komorki nie wystarcza" http://www.rp.pl/artykul/9157,600895-Wagner--Szare-komorki-nie-wystarcza--.html na artykuł z 9 stycznia pani Renaty Czeladko z zespołu redakcyjnego Rzeczpospolitej o chwytliwym tytule "Polska naukana peryferiach swiata" reprezentujący linię propagandową ministerstwa NiSzW. Dodam tylko, ze pani redaktor Czeladko dostaje wszystkie materiały od nas od pierwszych dni maja ub.r. Nigdy nic z tego nie ukazało sie na łamach Rzeczypospolitej.
Wywiad z prof. Karolem Modzelewskim http://wyborcza.pl/1,76498,8951217,Nauka_nie_jest_od_zarabiania__A_humanistyka___juz.html.
Wazne wystapienie senatora Zbigniewa Romaszewskiego w debaciebudzetowej w senacie jest na str. 68-70 stenogramu http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/068/68sten1.pdf.
Marian Srebrny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz