- obszar ekonomiczno-finansowy
- handel i marketing
- obszar korporacyjny
- produkcyjno-inwestycyjny i surowcowy
Szósty członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej został wcześniej wybrany przez pracowników (https://zyciestolicy.com.pl/kgs-tomasz-olenderek-wygral-wybory/)
Należy zauważyć, iż doszło do niektórych korekt w zakresie obszarów odpowiedzialności członków zarządu. Także w ogłoszeniach pojawiły się nowe wymogi w stosunku do poprzednich konkursów np. złożenia:
- informacji o niekaralności kandydata wydaną przez Krajowy Rejestr Karny opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed dniem złożenia zgłoszenia kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym (choć w naszej ocenie wystarczyłoby złożenie oświadczenia o niekaralności),
- dot. pełnienia funkcji w jednostkach samorządu terytorialnego lub w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego (w ramach transparentności), a także
- kopii poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej ,,poufne” wydanego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 632 ze zm.), dalej jako „u.o.i.n.” oraz kopię zaświadczenia stwierdzającego odbycie szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych, o którym mowa w art. 20 ust. 1 u.o.i.n. lub zgodę na przeprowadzenie wobec kandydata poszerzonego postępowania sprawdzającego w celu uzyskania poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ,,poufne” (oni naprawdę coś takiego zawarli!!!). https://www.kgssa.pl/plik,5745,ogloszenie.pdf
Wśród wymogów znalazł się także wymóg złożenia Ministrowi Aktywów Państwowych oświadczenia lustracyjnego lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego dla kandydatów urodzonych przed dniem 1 sierpnia 1972 r. Jednak nie wiadomo jak ten wymóg będzie w rzeczywistości egzekwowany, skoro np. do rady nadzorczej Elewarr (spółki zależnej od KGS) został powołany z ramienia Skarbu Państwa pan Bogdan Cichucki ur. 1965, (https://zyciestolicy.com.pl/elewarr-pustki-strata-nowy-czlonek-rady/), czyli podlega obowiązkowi lustracyjnemu, a w systemie informacji o złożeniu oświadczenia lustracyjnego IPN - wciąż brak jakiekolwiek wzmianki w tym zakresie.
Zgłoszenia kancelaria ogólna KGS przyjmuje do 10 lutego, a rozmowy kwalifikacyjne mają nastąpić do 28 lutego 2025 roku. Rozmowy zostaną przeprowadzone w Biurze Spółki w Warszawie, przy Al. Jana Pawła II 12 lub w Biurze Spółki w Toruniu, przy ul. Polnej 66.
Nie sposób nie zadać przy tym kilku pytań:
Czemu aż takie rozciągnięcie w czasie?
Czy konkursy są jedynie pro-forma, dla pozoru pod przyszłych nominatów (jak to często w naszym kraju bywa)?
W ogłoszeniach na stanowisko prezesa i członków zarządu KGS czytamy: Preferowani będą kandydaci posiadający:
a) doświadczenie na stanowisku wyższego szczebla kierowniczego, w tym w organach spółek, w szczególności w pełnieniu funkcji członka zarządu,
b) doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi,
c) doświadczenie we wdrażaniu strategii, zarządzaniu i kierowaniu złożonymi projektami i organizacjami,
d) doświadczenie w zakresie doradztwa biznesowego i negocjacji oraz zarządzania ryzykiem,
e) znajomość języka obcego.
Dodatkowym atutem będzie: dyplom MBA, tytuł doktora lub ukończone studia podyplomowe w zakresie zarządzania, ekonomii.
Na razie to nie razi. Dodatkowo w przypadku prezesa zażądano;
znajomość języka obcego powinna zostać udokumentowana dyplomem ukończenia studiów filologicznych lub nauczycielskiego kolegium języków obcych lub świadectwem ukończenia szkoły z językiem obcym wykładowym za granicą lub dokumentem poświadczającym znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Tak na marginesie - czy przykładowo świadectwo Ministerstwa Handlu Zagranicznego z czasów PRL poświadczające znajomość języka (a były w tamtych czasach wysoko oceniane) będzie zatem uwzględniane czy tez nie?
W obszarze korporacyjnym dodatkowym atutem będzie dyplom w zakresie prawa zamiast ekonomii.
Uwzględniając także dyskusje jakie miały miejsce w radzie nadzorczej nt. zakresów odpowiedzialności, oraz w świetle niektórych dodatkowych wymogów np. na prezesa, można podejrzewać, że ogłoszenia już szykowano pod określone osoby. A może jesteśmy przesadnie podejrzliwi?
A zatem dodatkowe pytanie: Kto w rzeczywistości będzie decydować o wyborze prezesa i członków zarządu KGS?
Skoro jak czytamy w ogłoszeniu:
Rada Nadzorcza zastrzega sobie możliwość skorzystania w toku postępowania kwalifikacyjnego z usług niezależnego doradcy personalnego w celu dokonania oceny kandydata według kryteriów obejmujących dopasowanie doświadczenia, profilu kompetencyjnego i predyspozycji osobowościowych do aplikowanego stanowiska.
A ponadto
Rada Nadzorcza zastrzega sobie możliwość, wystąpienia z wnioskiem do Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych o wydanie opinii, o której mowa w art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 roku o zasadach zarządzania mieniem państwowym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 125 ze zm.). W takim przypadku kandydat zobowiązany będzie do przedłożenia stosownych oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 26 ww. ustawy, we wskazanym przez Radę Nadzorczą terminie.
A zatem można przypuszczać, że decyzje w sprawie będą prawdopodobnie zapadać (o ile już nie zapadły) poza radą nadzorczą. Wkrótce się okaże.
A tymczasem życzenia:
Pracownikom Krajowej Grupy Spożywczej SA, Elewarru i innych spółek zależnych, dla których jesteśmy ważnym źródłem informacji o KGS i spółkach zależnych, życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2025. Oby ten rok był pomyślniejszy od poprzedniego.