21 marca 2019

Jedni mają wieczyste użytkowanie przekształcone z dniem 1 stycznia, inni mają przekształcenie odroczone

M.St. Warszawa umieściło na swojej stronie internetowej wytyczne odnośnie: co z opłatą za wieczyste użytkowanie za rok 2019: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/co-z-op-za-rok-2019 i zawarł tam poniższe informacje, że: Mieszkańcy, którzy nie otrzymają zaświadczenia przed końcem marca MOGĄ wnieść opłatę za rok 2019. Po wydaniu dokumentu wpłata zostanie przeksięgowana na poczet tzw. opłaty przekształceniowej. Taka procedura będzie obowiązywała we wszystkich dzielnicach.

PYTANIE:
Czy w przypadku złożenia na początku stycznia br. wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa/udziału w prawie wieczystego użytkowania w prawo własności dla nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe wraz z jednoczesnym zamiarem jednorazowego wniesienia opłaty z tytułu przekształcenia ww. nieruchomości (opłata jednorazowa) z uwzględnieniem bonifikaty i wniesieniem obydwu opłat (skarbowej i przekształceniowej) oraz otrzymaniem odpowiedzi z miasta, że "rozpatrzenie złożonych wniosków o wydanie zaświadczenia będzie mozliwe dopiero po 31.03.2019r.", czy powinno się wnieść opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu za rok 2019, aby nie mieć zaległości podatkowej?

CYTAT ZE STRONY M.ST. WARSZAWY:
Ustawodawca nie rozwiązał problemu związanego z koniecznością uiszczenia opłaty rocznej przez osoby, które do 31 marca nie otrzymają dokumentu potwierdzającego przekształcenie. Miasto opracowało jednak procedurę, która pozwoli mieszkańcom na jej zapłatę i zaliczenie na poczet opłaty jednorazowej.

- To kolejna poważna luka w ustawie. Przewidziano 12-miesięczny okres na wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie nie korygując jednocześnie terminu zapłaty opłaty rocznej. W efekcie czego powstał chaos a mieszkańcy są zdezorientowani. Ponieważ nie doczekaliśmy się rozwiązania ani jednoznacznej odpowiedzi, postanowiliśmy sami rozwiązać ten problem – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Warszawiacy do końca roku - bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków - otrzymają zaświadczenia potwierdzające przekształcenie od urzędów dzielnic. 
(…)
Co mają zrobić mieszkańcy? 
Tymczasem 31 marca upływa termin wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste - art. 71 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami: „opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok”). 
Wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych do 31 marca nie dowie się czy ich nieruchomość już uległa przekształceniu czy też nastąpi to w innym terminie, po wykonaniu dodatkowych czynności np. z dniem wyłączenia z księgi wieczystej gruntów niespełniających warunków. 
Mieszkańcy, którzy nie otrzymają zaświadczenia przed końcem marca mogą wnieść opłatę za rok 2019. Po wydaniu dokumentu wpłata zostanie przeksięgowana na poczet tzw. opłaty przekształceniowej. Taka procedura będzie obowiązywała we wszystkich dzielnicach – dodaje wiceprezydent. 
Warunkiem jej przeksięgowania i zaliczenia będzie złożenie dyspozycji przeksięgowania zapłaconej opłaty. Nadpłaty powstałe po przeksięgowaniu opłaty będą zwracane, na wniosek mieszkańców, przez urzędy dzielnic.


Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jednoznacznie stanowi, iż z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami: 1) mieszkalnymi jednorodzinnymi lub 2) mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub 3) o których mowa w pkt 1 lub 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o przekształceniu, należy przez to rozumieć przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności tego gruntu... Prawa związane z użytkowaniem wieczystym stają się prawami związanymi z własnością nieruchomości. 

W przypadku niektórych nieruchomości termin przekształcenia użytkowania wieczystego zostało odroczone. W przypadku gdy na gruncie są położone także obiekty budowlane inne niż określone w art. 1 ust. 2, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydzielonej z tego gruntu i spełniającej warunki, o których mowa w art. 1 ust. 2, następuje z dniem: 1) założenia księgi wieczystej dla tej nieruchomości albo 2) wyłączenia z istniejącej księgi wieczystej gruntu niespełniającego warunków, o których mowa w art. 1 ust. 2. Innymi słowy wystarczy by na nieruchomości (czyli na gruncie określonym księgą wieczystą, nie mylić z działką ewidencyjną) był jeden obiekt nie spełniające wymogi ustawowe np. pawilon handlowy, wówczas przekształcenie nastąpi dopiero z dniem wyodrębnienia tego obiektu z KW, a jeżeli nie założono jeszcze KW z dniem założenia KW bez tego obiektu. Oznacza to, że użytkownicy wieczyści takiej nieruchomości do dnia wyodrębnienia nie mają przekształconej nieruchomości, a zatem są zobowiązani wnieść opłatę roczną wieczystego użytkowania do 31 marca, z tym że Miasto może zaliczyć następnie wpłatę na poczet opłaty przekształceniowej (dla porządku sprecyzujmy, że rzeczywiście jest luka w ustawie).

5 komentarzy:

  1. A co z art.20 ustawy z 2018r o terminie wpłaty za rok 2019 do 29.02.2020r.? Pisałam pismo w tej sprawie do Urzędu Dzielnicy i odpowiedzieli, że można wnieść opłatę. Można to nie znaczy, że trzeba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Art.20 ustawy mówi o opłacie należnej, w domyśle z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego, a nie wieczystego użytkowania. Faktem jednak jest, że nie jest to właściwie sprecyzowane i można mieć wątpliwości w sprawie.

      Usuń
  2. art.20 Opłatę należną za 2019 rok wnosi się terminie do 29.02.2020r , gdzie tu jest domyślność, że chodzi o opłatę przekształceniową. Opłata przekształceniowa nie jest opłatą należną za 2019rok tylko opłatą za 20 kolejnych lat wnoszoną w całości lub w ratach przez 20 lat. Ludzie dochodzicie do absurdu. Już sędzia Rzepliński kazał wnikać w ducha Konstytucji pomijając fakt, że Konstytucję czyta się wprost.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepisy są źle napisane, nieprecyzyjne i niespójne. Są 2 możliwe wykładnie przepisu - literalna lub funkcjonalna. Przy wykładni funkcjonalnej, można dojść do przekonania że chodzi jednak o opłatę przekształceniową, ale o tym będą decydować w ostateczności sądy. Radzimy z ostrożności przyjmować, iż chodzi o opłatę przekształceniową a nie wieczystego użytkowania.

      Usuń
  3. Dziękuje za swietna strone dzieki niej się odwołałam 2 lata temu, ale teraz znowu użytkowanie wieczyste powraca jak bumerang. W 2017 dostałam podwyzke za garaz z 1% na 3% dostarczone pismo w styczniu 2018, zatem sie odwołałam. W maju 2020 dostałam odpoweidz od SKO orzeka:"umorzenie postępowania w sprawie aktualizacji stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego wszczete wypowiedzeniami w 2017" na podstawie ustawy z dnia 31.01,2019 o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów art 3 ust 2. "Z dniem wejścia wżycie niniejszej ustawy umarza się postępowania w sprawach ustalenia lub aktualizacji stawek procentowych opłat, októrych mowa w art. 21 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, jeżeli dotyczą nieruchomości, októrych mowa w art. 72 ust. 3 pkt 3b ustawy zmienianej w art. 1."SKO ma obowiazek uwgledniac zmiany stanu prawnego na dzien rozpatrywania wniosku, majac to na uwadze nalezy umorzyc posteowanie. I teraz czy mam uznac ze na podstawie tej ustawy wszystkie toczace sie postepowanie nierozwikłane zostaja umorzone czyli tak jakby podwyżka UM nie istniała czy też mam sie odwołac do sądu dalej bo sprawa nadal jest nierozstrzygnieta?o czym SKO wspomina iz mozna w ciagu 14 dni do sadu powszechnego? Prosze o pomoc serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń