19 stycznia 2019

Urząd Dzielnicy Żoliborz próbuje utrudnić przekształcenie przedsiębiorcom. Zapomniał że przekształcenie dotyczy gruntu a nie lokalu.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy szuka sposobów na ograniczenie bonifikat ws. przekształcenia wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. Okazuje się, że dla nieruchomości, dla których wszczęto i nie zakończono do 31 grudnia 2018 r. postępowania przekształceniowe na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz.U. z 2012 r. poz. 83 ze zm.), ewentualne przekształcenie nieruchomości w trybie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r., poz. 1716 ze zm.) weryfikowane będzie zgodnie z art. 26 ww. ustawy po 31 marca 2019 r. 

Na liście żoliborskich nieruchomości, dla których wszczęto i nie zakończono do 31 grudnia 2018 postępowania przekształceniowego na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. znalazła się następująca uwaga Współużytkownicy wieczyści nieruchomości ujętych na niniejszej liście, o ile zabudowane są budynkami mieszkalnymi mogą w celu przyśpieszenia późniejszych działań Urzędu, dostarczyć do Wydziału Nieruchomości dla Dzielnicy Żoliborz, przed datą weryfikacji wypełnione oświadczenia o działalności gospodarczej oraz sposobie korzystania z nieruchomości (wzór druku na stronie www.zoliborz.org.pl oraz do pobrania w Wydziale Obsługi Mieszkańców). Oświadczenie to będzie niezbędne do wydania zaświadczenia o przekształceniu, jeżeli decyzją współużytkowników procedowane będzie przekształcenie na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018.

W oświadczeniu urząd żąda pod groźbą odpowiedzialności karnej odpowiedzi czy na nieruchomości jest zarejestrowana działalność gospodarcza, czy jest faktycznie prowadzona, czy jest objęta umową najmu na cele mieszkaniowe krótkoterminowego, długoterminowego czy też na inne cele?

Przypomnijmy zatem, że przedmiotem przekształcenia jest nie mieszkanie, lokal, ale nieruchomość gruntowa, udział w nieruchomości gruntowej. Ponadto umowa o użytkowanie wieczyste zazwyczaj wyraźnie precyzuje cel na jakim została oddane w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntowa czyli na mieszkaniowy cel.

Innymi słowy o ile przedsiębiorca, mieszkaniec budynku wielolokalowego nie zarejestrował firmy, nie oddał w najem - lokalu wraz z udziałem w gruncie - w naszej ocenie - nie obowiązują go zapisy ustawy art. 7 ust.6a i 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Przypominamy że w CEDIG dokonuje się rejestracji działalności gospodarczej w lokalu (a nie gruntu). Także najem dotyczy lokalu, a nie gruntu, a zatem o ile w umowie najmu nie było przeniesienia obowiązku zapłaty opłat wieczystego użytkowania na najemcy (co mogłoby być zinterpretowane jako oddanie także gruntu), nie można uznać że oddano w najem gruntu, udziału w gruncie.

Jedynie w przypadku nieruchomości jednorodzinnych sprawa może być bardziej trudna, albowiem zazwyczaj rejestracja gospodarcza dotyczy całości nieruchomości, podobnie jest w przypadku najmu.

Zatem żądanie oświadczeń od mieszkańców jest niczym innym jak szykaną ze stroną urzędu.  W przypadku wezwania przez urząd do złożenia oświadczenia, należy im wpisać, że:
1. Przedmiotem przekształcenia jest nieruchomość gruntowa, a nie lokalowa
2. Nie zarejestrowano ani nie wykorzystuje się nieruchomości gruntowej do działalności gospodarczej, ani do najmu (z zastrzeżeniem powyżej).

2 komentarze:

  1. Dzień dobry,
    Informacja z Urzędu Dzielnicy Mokotów. http://www.mokotow.waw.pl/aktualnosc-2336-przeksztalcenie_prawa_uzytkowania.html
    W kwestii bonifikat za garaże niestety w przypadku oddzielnych ksiąg wieczystych interpretacja niekorzystna dla mieszkańców.
    Co o tym myślicie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety takiej interpretacji się spodziewaliśmy w świetle orzecznictwa SN w zakresie stawek opłat rocznych wieczystego użytkowania, choć w naszej ocenie to jeden skandal. Uchwała bonifikatowa mówi o gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe, tyle że grunt pod budynkiem i garażami podziemnymi jest taki sam, a to grunt podlega przekształceniu, a nie miejsce garażowe czy lokal. Uznanie że fakt oddzielnej KW uniemożliwia bonifikaty nie znajduje zatem uzasadnienia.

    OdpowiedzUsuń