13 sierpnia 2018

Ustawa ws. przekształceniowa wieczystego podpisana, Rada Warszawy wezwana do przyznania bonifikat.

10 sierpnia prezydent Andrzej Duda (fot. Jakub Szymczuk/KPRP) podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Wprawdzie to nie koniec wieczystego użytkowania - jak błędnie informują media - ale to krok w kierunku eliminacji wieczystego użytkowania w przypadku nieruchomości mieszkaniowych.

Jak informuje kancelaria prezydenta - Ustawa  ma na celu ustawowe przekształcenie, z dniem 1 stycznia 2019 r., we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.

Przekształcenie będzie odpłatne. Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokości opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. za przekształcenie zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 r. Opłatę należną za rok 2019 wnosi się w terminie do dnia 29 lutego 2020 r. Samorządy będą mogły waloryzować te opłaty tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS. 

Podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków będzie stanowić zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, które właściwy organ przekaże do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej, w terminie 14 dni od dnia jego wydania. Sąd dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych. Obowiązek wnoszenia opłaty obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości, w odniesieniu do której istnieje roszczenie o opłatę, przez okres pozostały do wnoszenia tej opłaty. 

Postępowania w sprawach aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego oraz aktualizacji lub ustalenia stawek procentowych tych opłat, wszczęte i niezakończone przed dniem przekształcenia, toczą się nadal po tym dniu na podstawie przepisów dotychczasowych. 

Możliwe będzie wniesienie opłaty jednorazowo. Ustawa określa wysokość bonifikaty jakiej właściwy organ może udzielić w przypadku wniesienia jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa. W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego o udzieleniu bonifikaty i jej wysokości zdecyduje właściwa rada albo sejmik. 

W Warszawie właśnie o wysokość bonifikaty miejskiej toczy się gra. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE postanowiło nie czekać do wejścia w życie ustawy  (30 dni od dnia ogłoszenia) i już 30 lipca wystąpiło do Rady Warszawy z petycją-projektem uchwały przyznającą 85% bonifikatę, czyli przekształcenie za 3 opłaty roczne. Stowarzyszenie uznało bowiem, że ta sprawa musi zostać rozstrzygnięta jeszcze przed wyborami samorządowymi. Petycja-projekt Stowarzyszenie będzie musiało zostać rozstrzygnięte do 30/10/2018 r., czyli faktycznie na sesji 18 października. Wybory zaś odbędą się nie wcześniej niż 21 października.

zob też. http://serwis21.blogspot.com/2018/07/przeksztacenie-wieczystego-w-prawo.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz