8 kwietnia 2018

Katoliczka w sądzie

W Polsce często utożsamia się katolicyzm z praktyką religijną. Sam Kościół większy nacisk kładzie na praktykach religijnych (uczestnictwo w mszy świętej, spowiedź itd) aniżeli na przesłaniu wynikającym z wiary chrześcijańskiej.  

Ewangelia wg Świętego Mateusza 25, 31-46 mówi zaś Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie". Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Film katoliczka w sądzie stawia przed nami pytanie o nasz katolicyzm, o nasze chrześcijaństwo. Materiał video został stworzony przez "Outside da Box" dla Paulist Evangelization Ministries w ramach programu dla nastolatków. Jenny Smith jest oskarżona o katolicyzm. Podkreśla, że nic złego nie zrobiła. Dziewczyna dostaje tylko dwa pytania: czy nazywa się Jenny Smith i czy jest katoliczką. Na oba odpowiada twierdząco. Zatem jest katoliczką, a to przestępstwo. Nagle do sali wbiega obrońca dziewczyny i zaczyna wyjaśniać sprawę. 

Podkreśla, że połowa katolików w Ameryce nie praktykuje swojej wiary i do tej grupy należy Jenny. Pytaniami udowadnia, że bycie chrześcijaninem to nie tylko noszenie krzyżyka na piersi, chodzenie do kościoła, wyjazd w ramach wolontariatu, to nie same uczestnictwo w jakichś formach religijnych, ale przede wszystkim zasady postępowania w życiu codziennym, zasady których Jenny nie stosowała. Jenny została uniewinniona od zarzutu katolicyzmu. 

Nagle Jenny budzi się, był to tylko sen

Zatem zadaj sobie to pytanie: Czy jestem rzeczywiście chrześcijaninem, katolikiem czy tylko tak się określam?

Poniżej wersja z polskimi napisami:Wersja z polskim lektorem:
https://www.youtube.com/watch?v=mfCLjQ23UmkBrak komentarzy:

Prześlij komentarz