8 marca 2018

Rada Warszawy wypowie się na temat ważności kompetencji Prezydenta Miasta Stołecznego w sprawach aktualizacji opłat?

Rada Warszawy prawdopodobnie zajmie się jednak kwestią upoważnienia dzielnic do składania sprzeciwów od orzeczeń Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawach aktualizacji opłat użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Miasta Stołecznego Warszawa i uznania nieważności dotychczasowych sprzeciwów złożonych przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Petycję w tej sprawie złożyło 8 lutego br. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. 21 lutego Przewodnicząca Rada Miasta Stołecznego Warszawy pismem RW-WO-SW.152.5.2018.AKU odesłała do Prezydenta Warszawy petycję przekazaną przy piśmie Gabinetu Prezydenta z dnia 12 lutego 2018 znak GP-SIW/39/18, stwierdzając iż dotyczy kwestii związanych z aktualizacją opłat użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność m.st. Warszawy, która należy do kompetencji Prezydenta m.st. Warszawy.

Stowarzyszenie nie zgodziło się z tym i złożyło petycję o rozpatrzenie petycji. Prawdopodobnie poskutkowało, skoro petycja z dn. 8 lutego została zarejestrowana na stronie petycji M.St.Warszawy z adresatem Rada Miasta Stołecznego (nr 15/2018). Co ciekawe na stronie opublikowano samą petycję zawierający tekst uchwały ale bez załącznika - stanowiska Stowarzyszenia ws. nieważności sprzeciwów złożonych przez Prezydenta Miasta od orzeczeń SKO.

Przypomnijmy, iż zgodnie z art.11 ust.1 ustawy o ustroju m.st. Warszawy - Dzielnica działa na podstawie statutu dzielnicy nadanego przez Radę m. st. Warszawy i innych uchwał Rady m. st. Warszawy przekazujących dzielnicy zadania i kompetencje gminne i powiatowe. Zatem w świetle ustawy Rada Warszawy może przekazać kompetencje gminne (np. w zakresie spraw związanych z aktualizacją opłaty użytkowania wieczystego) dzielnicom. Z tego prawa zresztą Rada Warszawy już skorzystała Zgodnie z §7 pkt.1 uchwały NR XLVI/1422/2008 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie przekazania dzielnicom m.st. Warszawy do wykonywania niektórych zadań i kompetencji m.st. Warszawy -, w zakresie nieruchomości m.st. Warszawy, położonych na obszarze właściwej dzielnicy, przekazuje się dzielnicom o wykonania kompetencje m.in. w zakresie aktualizacji – opłat użytkowania wieczystego gruntu.

Ważność tzw. uchwały kompetencyjnej w tym zakresie tj. przekazania kompetencji dzielnicom potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjnym wyrokiem z dnia 16 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1447/13. Sposób realizacji tej kompetencji określają statuty dzielnic, czyli poprzez 2 członków dzielnicy posiadających uprawnienia Prezydenta Miasta. A zatem nie ulega wątpliwości, iż przekazanie spraw związanych z aktualizacją opłaty użytkowania wieczystego jest uprawnieniem Rady Warszawy. 

Proces aktualizacji opłaty zaczyna się wraz z wypowiedzeniem opłaty wieczystego użytkowania a kończy się w przypadku odwołania wraz z uprawomocnieniem orzeczenia SKO lub złożeniem sprzeciwu od tegoż orzeczenia (wówczas sprawę rozstrzyga sąd). Zdaniem Stowarzyszenia oznacza, to że zarówno wypowiedzenie jak i sprzeciw powinien być dokonany w trybie wynikającym z uchwały kompetencyjnej i statutami dzielnic. Skoro jednak sprawa sprzeciwów nie została w sposób literalnie zapisana, a w dotychczasowej praktyce Urzędu Miasta Stołecznego nie respektowane są procedury wynikające z uchwały kompetencyjnej i statutów dzielnic, stąd petycja zmierzająca do doprecyzowania tej kwestii.

Co istotne, jeżeli sprzeciwy składane przez prezydenta miasta są nieważne, to prawdopodobnie trzeba będzie także uznać wypowiedzenia dokonane przez tegoż Prezydenta za nieważne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz