12 marca 2018

Mieszkania zwolnione z podatku od nieruchomości?

Można obejść się bez samochodu, garażu, różnych innych dóbr, ale mieszkać gdzieś trzeba. Zatem mieszkanie jest dobrem podstawowym człowieka, dobrem bez którego żyć faktycznie nie można. Owszem jest możliwość zamieszkania pod mostem, na gołym niebie, ale wcześniej czy później nastąpi to ze szkodą dla zdrowia a może i życia. Tymczasem za dobro podstawowe, dobre konieczne do życia, każe się płacić podatek. W naszej ocenie jest to nie przyzwoite - stwierdza Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE w petycji do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji.

Stowarzyszenie proponuje zatem zwolnienie z podatku od nieruchomości mieszkania i domy do 110 m2 a także grunty pod tymi mieszkaniami pod warunkiem zameldowania w nim na pobyt stały właściciela nieruchomości.

W uzasadnieniu Stowarzyszenie zauważa, że podatek od mieszkań jest ekonomicznie nieefektywny. Same wpływy z podatku od nieruchomości mieszkaniowych są niewielkie – w Warszawie ok. 43 mln zł, w skali kraju zatem ok. 800 mln zł. Równocześnie trzeba wysłać decyzje listem poleconym z potwierdzeniem odbioru i do każdego ze współmałżonków (w przypadku własności małżeńskiej). Zatem cała operacja z ekonomicznego punktu widzenia nie przynosi jakichś znaczących przychodów. Ten podatek jest stwarza konieczność wydawania dużej ilości decyzji, co jest czaso i kosztochłonne, co znacznie obniża efektywność administracyjną. 

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis i porusza ważną kwestię. Po przeczytaniu jego sam zacząłem się zastanawiać nad tym całym podatkiem.

    OdpowiedzUsuń