14 października 2017

Władze Warszawy nie przewidziały natłoku wniosków

8 czerwca Rada Warszawy uchwaliła 95-99% bonifikaty przy przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności. 
http://serwis21.blogspot.com/2017/06/bonifikata-za-przeksztacenie.html

Oczywiście nikt nie pomyślał, jaki to spowoduje natłok pracy w urzędach, urzędowego papierkowania, kosztów po stronie urzędu (operaty szacunkowe, tam gdzie nie było aktualizacji w ostatnich 2 latach) i użytkowników wieczystych (odpisy akt notarialnych). Spółdzielnie i współużytkownicy wieczyści zaczęli zgłaszać wnioski, licząc na przekształcenie po niskiej cenie, chcąc jakby zdążyć przed projektowaną ustawą (która przewiduje 20 opłat rocznych, ale także możliwość bonifikaty ze strony samorządu przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności)Efekt bałagan, napominanie użytkowników by składali dokumenty i oczywiście brak decyzji w terminie administracyjnym, bo urzędnicy nie wyrabiają się.

Oczywiście mniej problemów rodziłoby przekształcenie z urzędu, z mocy prawa, ale sprzeciw wobec takiego przekształcenia zgłaszają właśnie samorządy, które próbują opóźnić ewentualną ustawę (licząc widocznie, że ostateczne rozwiązania będą dla nich mniej korzystne niż aktualny system).

Ustawy jak na razie nie ma, nie wiemy jakie są realne przyczyny rządowej zwłoki. 20 października o 15.00 przed Ministerstwem Infrastruktury odbędzie się protest Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE m.in. w tej sprawie. Być może protest zdopinguje rząd, wszak projekt jest w Komitecie Stałym Rady Ministrów, potrzebne jest tylko przyjęcie formalne przez Rząd, skierowanie do Sejmu i uchwalenie.  A wówczas Rada Warszawy znów stanie przed kwestią uchwalenia bonifikat przy przekształceniu wieczystego użytkowania (chyba że zostanie przyjęta propozycja Stowarzyszenia nieodpłatnego przekształcenia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz