13 sierpnia 2017

Spółdzielnie w Warszawie naciskają na lokatorów ws. przekształcenia wieczystego, a jedynym efektem są koszty

Właściciele wyodrębnionych lokali w spółdzielniach w Warszawie otrzymują pisma od władz spółdzielni dot. możliwości przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości mieszkaniowych zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażowymi z bonifikatą 95%. Oznaczałoby to możliwość wykupu za ok.50-60 zł/m2, co jest bardzo korzystne. W tym celu spółdzielnie oczekują od mieszkańców doręczenia dokumentów (aktualnego odpisu KW, kopia aktu notarialnego poświadczona notarialnie i dowód wpłaty 10 zł opłaty skarbowej za wydanie decyzji). Innymi słowy, właściciel wyodrębniony lokalu poniósłby teraz koszt ok. kilkudziesięciu złotych. Spółdzielnie wystarczają terminy, aby zdążyć przed planowaną ustawą (która przewiduje 20-33 letnią opłatę z możliwością bonifikaty przyznawane przez samorząd).

Pośpiech w sprawie nie wydaje się jednak uzasadniony, albowiem w przypadku gdy nie było aktualizacji opłat w ostatnich 2 latach, wówczas procedura będzie długotrwała (konieczność operatu szacunkowego i kolejnych kosztów) i tym samym szanse w przypadku wejścia w życie nowej ustawy rządowej, postępowanie byłoby umorzone, a właściciele lokali wyodrębnionych ponieśliby zbędne koszty. 
http://serwis21.blogspot.com/2017/06/bonifikata-za-przeksztacenie.html

Ponadto projekt ustawy (aktualnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) może jeszcze ulec modyfikacjom w parlamencie np. poprzez przyjęcie stanowiska ministra Wąsika lub propozycji poprawek Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. Ale nawet w przypadku przyjęcia aktualnej wersji rządowej, to - jak zapowiada Stowarzyszenie - dzień po wejściu w życie ustawy zostanie złożona do Rady Warszawy petycja-projekt uchwały ws. bonifikaty przy przekształceniu wieczystego użytkowania, a odrzucenie tejże propozycji przed wyborami samorządowymi byłoby kłopotliwe politycznie. A zatem bonifikaty powinny zostać ponownie uchwalone, choć nie wiadomo jeszcze w jakim procencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz