7 maja 2017

Uśrednione sondaże preferencji politycznych w kwietniu 2017 r.

Z zestawienia wyników prac 3 różnych sondażowni (CBOS, GFK i Kantar Polska) wynika, że w kwietniu na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby prawie 45% badanych - podało TVP. Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 24,7% głosów, Kukiz'15 11%, Nowoczesna 6,6%. Poniżej progu wyborczego znalazły się Sojusz Lewicy Demokratycznej 4,8%, Polskie Stronnictwo Ludowe 4%, Partia Razem 1,7% i KORWiN 1,2%.

Także w naszym internetowym badaniu PIS zdeklasował rywali:


Nasza sonda nie jest reprezentatywna, jej wynik jest wypaczony faktem, iż Serwis21 głównie czytają zwolennicy prawej strony. Natomiast potwierdza ona pewną kolejność wyborczą widoczną w innych sondażach tj. PIS, PO i Kukiz. W sondzie przez pomyłkę nie uwzględniono WOLNOŚĆ i stąd prawdopodobnie ponad 4% wynik - innych. Natomiast uwzględniono WIECZYSTE (ponad 2%), które nie deklaruje jeszcze startu w wyborach, ale odzwierciedla nurt prawicy antysystemowej, antybiurokratycznej, antyimigracyjnej.

Uśrednienie sondaży przez TVP zdenerwowało niektóre opozycyjne media, a przecież to właściwe podejście. Wprawdzie nie odzwierciedli realnego wyniku, ale pozwala ograniczyć pewne skrajności sondażowe, wynikające z wadliwości metod badawczych, nieuczciwego ich przeprowadzenia i poziomu kłamstwa wśród respondentów. Błędem TVP było jednak oparcie się tylko na badaniach 3 ośrodków, zamiast na większej liczbie. Według uśrednionych wyników 11 badań przeprowadzonych w kwietniu przez 6 pracowni (ewybory.eu) PIS uzyskał 35,2%, PO 29,2%, Kukiz 11,1%, Nowoczesna 7,3%, SLD 6,5%, PSL 4,3%, Razem 3,4%, Wolność 1,9%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz