28 maja 2017

Dobry krok w walce z pigułką

Wczoraj w sejmie został przegłosowany projekt ustawy, która wprowadza obowiązek recept na pigułkę ellaOne. To rozwiązanie, niestety, nie wycofuje pigułki z rynku, ale stanowi zdecydowaną poprawę stanu prawnego w tej kwestii.

Warto przypomnieć, że pigułka ta była dostępa bez ograniczeń już dla 15-latek decyzją rządu PO-PSL. Decyzję tę uzasadniano wówczas kłamstwem, jakoby Komisja Europejska zobowiązała do tego Polskę. W odpowiedzi na interpelację pana marszałka Marka Jurka, unijny komisarz Vytenis Andriukaitis napisał, że „środki antykoncepcyjne i poronne podlegają szczególnym zasadom wynikającym z dyrektywy 2001/83/WE, ponieważ na mocy jej art. 4 ust. 4 państwa członkowskie są upoważnione do stosowania do tych produktów własnych restrykcyjnych przepisów."

Temat, którym lewica próbuje szczególnie manipulować, to działanie antykoncepcyjne i poronne pigułki. Faktem jest, że pigułka może działać na oba sposoby w zależności od tego, kiedy została zażyta. Octan uliprystalu to substancja, która może powodować śmierć człowieka na najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Potwierdził to dokument Europejskiej Agencji ds. Leków.

Pigułka nie powinna zatem być dostępna ani na receptę, ani bez niej, na podstawie już istniejącego w Polsce prawa! Należy jednak docenić jakiekolwiek poprawienie legislacji w tym temacie.

Wraz z Konfederacją Kobiet RP i jej prezesem, p. Małgorzatą Owczarską, proszę Państwa o dołączenie do petycji:
W petycji doceniamy poprawienie sytuacji, dziękujemy za informowanie o możliwym poronnym działaniu pigułki i wyrażamy oczekiwanie, aby została całkowicie wycofana z polskiego rynku.

Małgorzata Korzekwa-Kaliszuk
dyrektor CitizenGo Polska

1 komentarz:

  1. Niestety środowiska lewackie znalazły furtkę na obejście przepisu wymagającego recepty - jest to tzw. recepta europejska którą możne wystawić dowolny lekarz w UE i która może być zrealizowana w dowolnym kraju UE. Recepta może być przesłana mailem i wydrukowana samodzielnie przez zainteresowanego (http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/182717,miliony-na-uslugach-zla.html)

    OdpowiedzUsuń