27 kwietnia 2017

Sondaż Kantar Millward Brown. Gdzie zaginął PSL i Ruch Narodowy?

Wirtualna Polska ubolewa że Wiadomości TVP nie poświęciły uwagi sondażowi Kantar Millward Brown dla faktów TVN i TVN24, w którym PO miało wyprzedzić PIS (z wynikiem 31 do 29%). Jednakże robienie sensacji z pojedynczego sondażu, zleconego przez konkurencję i wątpliwych wynikach nie należy do misji telewizji publicznej.

Jak zwrócili uwagę internauci suma głosów w sondażu w informacjach podawanych na łamach stacji TVN/TVN24 wynosi 97%. Gdzieś zaginął PSL. Z kolei na łamach ewybory.eu sondaż Kantar Millward Brown uwzględnia ludowców z wynikiem 3%, ale znów suma głosów się nie zgadza, zaginął Ruch Narodowy z 1% poparciem.

Zastanawiające jest także przy tym tak niski odsetek osób, które odmówiły odpowiedzi - 2%. W rzeczywistości liczba osób, które odmawia uczestnictwa w badaniach jest znacznie wyższa (sięga nawet kilkudziesięciu procent). Zatem jakim cudem ośrodki badawcze uzyskują teraz tylko 2% odpowiedzi odmownych?

W Polsce sondaże nie służą odzwierciedleniu poparcia społecznego, ale stały się instrumentem propagandowym mający skłonić do poparcia tej czy innej formacji, a odwrócenia się od innych. Różnice 8% pomiędzy badaniami (CBOS i Kantar Millward Brown w zakresie wyniku PIS) i każdy przy 3% błędzie statystycznym, świadczy że albo z jednym, albo z drugim, albo z oboma sondażami na raz - coś jest nie tak.

Jedynie co możemy stwierdzić z kolejnych badań to, że elektorat Nowoczesnej przepływa do Platformy.

ps: jak ujawnia niezalezna.pl - Dyrektor ds. obsługi klienta Kantar Millward Brown Paweł Ciacek publikował na stronie think tanku politycznego, który jest związany z Platformą Obywatelską. Internauci zwracają uwagę, że już sam ten fakt jest zastanawiający. Tym bardziej, że opinie prezentowane przez Ciacka prezentowane na jednym z portali społecznościowych, są jednoznacznie nastawione przeciwko obecnemu rządowi Zjednoczonej Prawicy. Instytut Obywatelski kierowany jest przez Jarosława Wałęsę, posła Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Instytut to think tank polityczny, który zgodnie z informacjami na swojej oficjalnej stronie internetowej „stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz