12 kwietnia 2017

Sonda: W wyborach prezydenckich wygrywa Andrzej Duda przed Donaldem Tuskiem.

Według sondażu IPSOS dla Oko.press (17-19 marca) Donald Tusk uzyskałby 50,1 proc., a Duda 49,9 proc. 

Wcześniej sondaże miały wykazywać prawie wyrównanie się wyników PO z PISem. Jak się okazało mieliśmy do czynienia z manipulacją.
http://serwis21.blogspot.com/2017/03/pis-nadal-na-sondazowym-prowadzeniu.html

Postanowiliśmy zweryfikować także przytoczony sondaż prezydencki. Co rzuca się w oczy, iż w sondażu wskazano tylko 2 kandydatów, pomijając wszystkich innych. Po drugie przy ok. 1 tys. odpowiedzi (przyjmując, iż wszyscy którzy zgodzili się na ankietę chcieli odpowiedzieć) błąd statystyczny wnosi ok. 3%. Przy tak małej różnicy 0,2% żaden wniosek nie jest zasadny. 

Dodajmy, iż w sondzie na łamach naszego portalu, otrzymaliśmy zupełnie inne wyniki. Bezapelacyjnie wygrywa Andrzej Duda przed Donaldem Tuskiem i Pawłem Kukizem. Zaskoczeniem jest bardzo duży odsetek głosów na rzecz innych kandydatów. 

Sonda Serwis21 nie jest co prawda reprezentatywna dla ogółu społeczeństwa, ale sondaż Oko.press także tego wymogu nie spełnia.


4 komentarze:

 1. Biorąc pod uwagę wasze poglądy tutaj prezentowane, to wynik A.Dudy należy uznać za ogromną porażkę. Na plus mozna tylko wskazać ze ma jeszcze kilka lat na to aby stać sie niezależnym i być może odzyskać zaufanie. Ale o to bedzie trudno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznajemy nie lubimy opozycji totalnej, PIS jest przez nas krytykowany (np. za brak zakazu wjazdu islamskich imigrantów, za politykę prounijną itd), a Kukiz'15 w naszej ocenie jest niewidoczny. To jakie są nasze poglądy?

  OdpowiedzUsuń
 3. a czemu tak w ogóle kontrkandydatem Dudy był Tusk ,nie ma innych mądrych ludzi w Polsce na to stanowisko? mi akurat i pewnie dużej części polaków ani Duda ani Tusk nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego w naszej sondzie, wskazywaliśmy także innych potencjalnych, i szerzej nie zdefiniowaną grupę inny kandydat.

   Usuń