27 marca 2017

Poselskie głosy o zniesienie zmiany czasu

Aż 78% osób uczestniczących w sondzie radiowej Trójki podczas audycji "Za, a nawet sprzeciw" opowiedziało się przeciw zmianie czasu. Jedynie 22% chciało utrzymania obecnego systemu.

Na pytanie czy powinniśmy zmieniać czas z letniego na zimowy, w badaniu opublikowanym przez twojapogoda.pl (przy 586 głosach) tylko 21% opowiada się za, a 72% przeciw. Z kolei za zmianą z zimowego na letni jest 48% osób, a przeciw 46% (przy 509 głosach). Jak widać społeczeństwo jest zdecydowanie przeciw zmianie czasu, natomiast jest bardziej podzielone w kwestii czy obowiązujący przez cały rok powinien być czas letni czy też czas zimowy. Większość zdaje się popierać letni.

Od 2015 roku za zniesieniem zmiany czasu występuje Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, który składa petycje do Sejmu, Senatu, Rządu, Prezydenta i nie zraża się odmową, czego dowodem jest kolejna tegoroczna petycja o zniesienie ubiegłorocznego rozporządzenia ws. zmiany czasu na lata 2017-2021. 
http://serwis21.blogspot.com/2017/03/morawiecki-rozstrzygnie-wniosek-ws.html

Działania Stowarzyszenia przynoszą skutek, albowiem o zniesieniu zmiany czasu się rozmawia publicznie. Kolejni posłowie popierają żądanie zmiany czasu. Interpelacje w ubr. składali poseł Daniel Milewski (PIS), Robert Winnicki (Ruch Narodowy), posłanki Krystyna Sibińska i Maria Małgorzata Janyska (PO). Teraz poseł Jakub Kulesza (Kukiz'15) zapowiedział inicjatywę w tej sprawie.

Rezygnację ze zmiany czasu rozważają także Węgry Orbana, przy czym chcą pozostać już na stałe przy czasie letnim (GMT+2) i podobno chcą to zaproponować także innym krajom grupy Wyszechradzkiej. Wprawdzie czas zimowy jest naturalny, ale możemy równie dobrze przyjąć czas letni przez cały rok. Trzeba wreszcie zrezygnować ze zmian czasu co pół roku - stwierdza Dr Daniel Alain Korona, ze Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE.

Czyżby zatem miałby nadejść kres tego urzędniczego absurdu, jakim jest zmiana czasu z zimowego na letni, i  z letniego na zimowy.

1 komentarz:

  1. Wczoraj nad ranem przywróciliśmy prawdziwie polski czas, dzięki któremu mamy dłuższe jasne popołudnia, na aktywny wypoczynek po godzinach pracy. I tak już zostawić!

    OdpowiedzUsuń