30 marca 2017

Bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie dla działaczy opozycji i osoby represjonowane

29 marca Rada Miasta Krakowa uchwaliła wprowadzenie bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami miejskimi dla działaczy opozycji antykomunistycznych osób represjonowanych w czasach komunizmu, posiadające legitymacje wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Rocznie z nowej ulgi skorzysta ok. 100-150 osób. O bezpłatną komunikację dla wyżej wymienionych wystąpiło w petycji Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z Siedlec. W ubiegłym roku Rada Miasta uwzględniła petycję przyjmując uchwałę kierunkową, a teraz została ona urzeczywistniona konkretną uchwałą.

Na podobną decyzję czekają weterani opozycji antykomunistycznej z Warszawy. W ubiegłym roku Rada Miasta wprowadziła jedynie 50% ulgi. Z tą decyzją nie zgodziło się Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych i Represjonowanych Regionu Mazowsze, które żąda bezpłatnej komunikacji oraz Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89, który domaga się zrównania w prawach wszystkich weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89. Część weteranów ma bowiem status osoby świadczącej pracę na rzecz nielegalnych organizacji w rozumieniu przepisów do kwietnia 1989 r. a nie działacza opozycji antykomunistycznej. Petycje obu organizacji powinny zostać rozstrzygnięte w kwietniu br.

6 komentarzy:

 1. wszystko ładnie z tymi bezpłatnymi przejazdami w niektórych miastach ,tylko ktoś jak zwykle zapomniał ze dużo tych działaczy mieszka w małych miastach na wsiach,itd.,gdzie jest tylko komunikacja bus, PKS ,kolej,wiec znów dzieli się działaczy na lepszych i gorszych jak z opisu wynika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o pociąg to 51% ulgi ma zapewnić nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej.

   Usuń
 2. ulgi to są te 51% i w busach,ale tu się pisze o darmowych przejazdach jak czytam,i czuje się dyskryminowany właśnie bo nie korzystam z komunikacji miejskiej a właśnie bus,PKS,za te ulgi 51% maja zwracane pieniądze,wiec mogliby mieć tez za bezpłatny przewóz takich osób ,o to trzeba też walczyć a nie tylko dla tych co w dużych miastach mieszkają
  .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę ze ten zapis powinien w takich sprawach coś nieco pomoc -Art. 13. Samorząd terytorialny może udzielać pomocy osobom uprawnionym, w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych.

   Usuń
  2. W projekcie nowelizacji jest nowy zapis, że samorząd terytorialny udziela (zamiast może udzielać)

   Usuń
 3. no i właśnie o to chodzi,właśnie to udziela a nie możne,powinno wystarczyć w zakresie udogodnień komunikacyjnych by darmowe były busy,PKS i inne środki komunikacyjne ,a nie tylko w dużych miastach dla wybrańców co tam mieszkają,by nie było podziału na lepszych i gorszych, bo jak na razie tak to widać.

  OdpowiedzUsuń