14 stycznia 2017

Rozpoczyna się proces w sprawie dr K. Jachimowicz

W poniedziałek rozpoczyna się proces wytoczony przez panią doktor Katarzynę Jachimowicz wobec gminy zarządzającej norweskim szpitalem o bezprawne zwolnienie z pracy i brak respektowania klauzuli sumienia. Jeśli jeszcze nie podpisali Państwo petycji, zachęcam, aby to uczynić jak najszybciej. Proszę też, aby koniecznie zachęcili Państwo znajomych do jej podpisania.
Jeśli są Państwo wierzący, to proszę również o modlitwę za Panią Doktor oraz wszystkich lekarzy, którzy stoją przed podobnymi dylematami. Nasze wsparcie jest im bardzo potrzebne!

Przypomnę, że Pani doktor Katarzyna Jachimowicz została zwolniona z pracy, bo sprzeciwem sumienia uzasadniła odmowę wykonywania praktyki, jaką jest zakładanie kobietom spirali wewnątrzmacicznych. Warto dodać, że spirala wewnątrzmaciczna może czasem działać nie antykoncepcyjnie, a poronnie, uniemożliwiając zagnieżdżenie się poczętego w jajowodzie zarodka w macicy i powodując w rezultacie jego śmierć.
W petycji domagamy się zaproponowania Pani Doktor możliwości powrotu do pracy oraz respektowania klauzuli sumienia dla lekarzy w Norwegii.

Pani doktor Katarzyna Jachimowicz jest lekarzem z 23-letnim stażem i przez 4 lata pracowała jako lekarz rodzinny w Przychodni Rodzinnej w gminie Sauherad w Norwegii. Przez ten okres nie pojawiła się żadna skarga na pracę Pani Doktor. Umowa zawarta między przychodnią i Lekarzem zawierała zastrzeżenie, że lek. K. Jachimowicz nie wykonuje tych zabiegów. Dyrekcja zgodziła się na takie uzgodnienie i nie stanowiło to żadnego problemu dla przychodni. Na początku 2015 r. wszedł jednak w życie nowy przepis zabraniający lekarzom rodzinnym odmowy wykonywania jakiejkolwiek czynności ze względu na sumienie. Podpisujmy petycję w obronie Pani Doktor oraz w obronie klauzuli sumienia dla lekarzy w Norwegii. Jednocześnie dziękujemy pani doktor Katarzynie Jachimowicz za jej postawę, która dodaje odwagi innym lekarzom stojącym przed podobnymi dylematami.

Serdecznie dziękuję za Państwa podpisy. Pamiętajmy o Pani Doktor szczególnie w dniach 16-18 stycznia, kiedy to rozpoczyna się jej ważny proces.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Zespołem CitizenGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz