10 stycznia 2017

Polska w smogu, a politycy bawią się za nasze

1563 µg/m3 PM10 wskazała Stacja pomiarowa w dzielnicy Orzepowice w Rybniku 9 stycznia o godz. 2.00 - informuje portal rybnik.com.pl. Oznacza to, że norma (50 µg/m3) została przekroczona o 3126%. W zasadzie trudno odnieść się do tych wartości i trudno je w jakiś sensowny sposób opisać. Przyjmuje się, że gdy stężenia pyłów zawieszonych PM10 przekraczają 200 jednostek mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza i zaleca się unikanie przebywania na zewnątrz. Jak więc opisać przekroczenia na poziomie 1000 czy 1500 μg/m3? - pyta retorycznie Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, koordynator akcji "Wyjście smoga".

Poziomy zanieczyszczenia przekroczono w całej Polsce, powiedzieć że powietrze jest nie zdrowie to mało, ono staje się szkodliwe. A co czynią politycy w tym czasie? Posłowie opozycji zabawiali się w okupowanie sali plenarnej pod pretekstem że 33 posiedzenie Sejmu jest ich zdaniem nie zakończone, bo nie chcą uznać zamknięcia posiedzenia na sali kolumnowej. Zwykła dziecinada, które chce kontynuować PO. Politycy rządzący z kolei nie zajęli się tematem smogu i nie podjęli żadnych działań. Władze samorządowe Warszawy i z Krakowa z kolei zamiast sfinansować wymianę starych pieców czy wprowadzać na stałe darmową komunikację miejską aby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia, zajmują się programami dofinansowania .... in vitro. Zatem będą płacić by rodziły się noworodki, którym następnie zapewni się choroby krtani, astmę i nowotwory. Rzeczywiście inteligentne, nie ma co ...

1 komentarz:

  1. 1. smog - modny temat. Czy ktoś z działaczy od tych alarmów widział jak wykonuje się pomiary, obsługiwał taką aparaturę, jak interpretuje się wyniki, jaka jest zasada pomiarów, metodyka, dokładność, jaka jest wiarygodność pobierania próbek (powtarzalność, reprezentatywność)?
    2. dlaczego nic się nie mówi o składzie mechanicznym, fizycznym i chemicznym tego pyłu? Dlaczego a'priori założono, że całe to zło pochodzi wyłącznie z palenisk domowych a pomija się inne źródła: spalanie w nocy i w dni wolne od pracy odpadów poprodukcyjnych w warsztatach, zakładach branży spożywczej, drzewnej, motoryzacyjnej itp. zapylenie pochodzące z wentylacji tychże? Zapylenie z łuszczących się farb i tynków elewacyjnych, z budów oraz dróg posypywanych piaskiem i solą, ściery z opon i asfaltu - czy ktoś analizował co zawiera bród osadzający się na szybach i karoseriach samochodów szczególnie zimą? O dymach (sadzy) wydobywających się z rur wydechowych diesli już nie wspomnę.
    3. Warto być dziś działaczem - ekologiem. Kasa z UE, rządu, samorządu, OPP, od firm produkujących drogo drogie urządzenia lub od tych co chcą tanio produkować. Liczby wzięte z kapelusza (np. 1,5 mld zł jako roczne koszty zwolnień lekarskich, leczenia chorób i inne koszty społeczne związane z zanieczyszczeniem pyłami powietrza w woj. małopolskim). Jak oddzielono koszty i straty od tych powodowanych od papierosów, e-papierosów, zanieczyszczeń produkcyjnych, zarodników grzyba domowego, roztoczy, zapylenia w rolnictwie? W wyniku tego lobbingu od 2018 w Polsce wolno będzie sprzedawać kotły na paliwo stałe tylko 5-generacji czyli z czujnikiem jakości spalin i wyłącznikiem kotła gdy parametry dymu będą niewłaściwe. Te obostrzenia nie obowiązują dla kotłów gazowych. Podobieństwo do historii z żarówkami wolframowymi vs rtęciowe, LED i halogeny jest chyba nieprzypadkowe.

    OdpowiedzUsuń