5 grudnia 2016

Włosi odrzucili proponowaną zmianę konstytucji

Włosi w referendum odrzucili zmianę konstytucji proponowaną przez premiera - Matteo Renzi. Za zmianami opowiedziało się 40,1% przeciw 59,1%. Premier zapowiedział swoją rezygnację z funkcji. Włochy mogą czekać zatem przyspieszone wybory.

Przeciwko zmianom opowiedziały się główne partie opozycyjne Ruch 5 gwiazd, Liga Północna, Forza Italia, Sojusz Narodowy, partie prawicowe, komuniści i lewacy. Za były rządząca centrolewica i partie centrowo-liberalne.

Zmiana konstytucji obejmowała 47 artykułów, w tym likwidacji Krajowej Rady Gospodarki i Pracy, zmieniał wybór prezydenta i sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ograniczał liczba senatorów o 2/3 z tym, że wprowadzał pośredni sposób ich wyboru a uprawnienia senatu miały zostać ograniczone, wprowadzał nowy podział kompetencji i regionów,  likwidował prowincje jako jednostki podziału administracyjnego. Wbrew twierdzeniom premiera, iż zmiany służy do usprawnienia pracy państwa i ograniczenia kosztów biurokracji, głównie miały na celu utrwalanie systemu (stąd pomysł pośredniego wyboru senatorów).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz