30 grudnia 2016

Prezydent podpisał - SBeckie emerytury będą obniżone

29 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. dezubekizacyjną, która obniża emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin. Świadczenia dla nich nie będą mogły być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS. Przeciw uchwaleniu tej ustawy protestowała opozycja, która próbowała nie dopuścić do uchwalenia. 16 grudnia zajęła mównicę na sali plenarnej Sejmu (rzekomo chodziło o wolne media i wyrzuconego posła Szczerbę), następnie próbowała doprowadzić do zerwania posiedzenia komisji w Senacie. Na nic się zdało ustawę uchwalono, a prezydent ją podpisał.

W ocenie ustawodawcy, przywileje emerytalne i rentowe związane z pracą w organach bezpieczeństwa PRL nie zasługują na ochronę prawną, przede wszystkim ze względu na powszechne poczucie naruszenia w tym zakresie zasady sprawiedliwości społecznej, dlatego też konieczne jest ich ograniczenie. Realne zmniejszenie wysokości świadczeń funkcjonariuszy pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa oraz osób uprawnionych do rent rodzinnych po takich funkcjonariuszach wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych (rozwiązania wprowadzone tzw. ustawą dezubekizacyjną z dnia 23 stycznia 2009 r., nie okazały się w pełni skuteczne)

Od 1 października 2017 r. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł). Według szacunków MSWiA obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych.

Podpisanie ustawy dezubekizacyjnej ma jeszcze jeden wymiar. Była to bowiem jedna z tych ustaw, która była przegłosowana w sali kolumnowej, gdzie 16 grudnia obrady przeniósł Marszałek (po zajęciu przez opozycję sali plenarnej). Skoro zatem prezydent nie dopatrzył się nieprawidłowości w obradach w sali kolumnowej i tą ustawę podpisał, zatem także inne ustawy (np. budżetowa) powinny zostać podpisane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz