24 listopada 2016

Kwestie emerytalne działaczy opozycji będą poruszane w trakcie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy

23 listopada Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zajmowała się petycją - projektem ustawy Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 dot. uprawnień emerytalnych weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89. Stowarzyszenie przyjęcie minimalnego wynagrodzenia za podstawę wymiaru składek przy wyliczeniu emerytur i kapitału początkowego w przypadku okresów represji politycznych i działalności opozycyjnej, podwójne okresy składkowe przy ustalaniu prawa i obliczaniu emerytur dla działaczy pozycji, likwidację dualizmu decyzyjnego (w tej chwili UdSKiOR wydaje 2 rodzaje decyzji dot. osób działających w opozycji antykomunistycznej tj. decyzje w/s świadczenia pracy na rzecz nielegalnych organizacji oraz decyzje w/s statusu działacza opozycji antykomunistycznej, przy zachowaniu zasady legalizmu (czyli uznanie równoważności wszystkich dotychczas wydanych decyzji przed dniem wejścia w życie ustawy)

Przedstawiciel rządu uznawał, że dotychczasowy projekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej jest wystarczający i należy na nim poprzestać. Senator Rulewski wskazał, że prace nad ustawą o działaczach będą toczyć się w Sejmie, ale podniósł argument, że działacze opozycji mają zmniejszone emerytury wskutek faktu, iż np. będąc pozbawionym pracy z przyczyn politycznych nie mieli możliwości odprowadzania składek.

Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 zaproponował, by nie podejmować teraz inicjatywy ustawodawczej, gdyż stosowne poprawki Stowarzyszenie zamierza zgłaszać w toku prac sejmowych. Przewodniczący Komisji złożył zatem propozycję, przyjętą przez komisję, by nie kontynuować prac nad petycją i jednocześnie zobowiązać senatora Rulewskiego (referenta ustawy w Sejmie), by w toku prac sejmowych zgłaszał problemy wskazane w petycji. Czy tak się stanie, wkrótce się przekonamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz