29 września 2016

Przekształcenie współużytkowania wieczystego w prawo własności - bez poprawek lub opóźnione

Fakt zniesienia współużytkowania wieczystego i przekształcenia w prawo własności to krok we właściwym kierunku, w kierunku uwłaszczenia mieszkańców. Już nie będzie horrendalnych podwyżek opłat wieczystego. Ale jak mawia powiedzenie – Bóg jest w preambule, a diabeł tkwi w szczegółach - stwierdza w wywiadzie dla Prawy.pl prezes Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE dr Daniel Alain Korona.
http://prawy.pl/37955-przed-przyszlymi-oplatami-za-przeksztalcenie-z-uzytkowania-wieczystego-we-wlasnosc-mozna-sie-bronic/

Stowarzyszenie kwestionuje propozycje dokonania w wyniku przekształcenia wpisów w dziale III Księgi Wieczystej – obciążenia. Ponadto problemem jest wysokość opłat za przekształcenie, stanowczo za wysokie. Np. są osoby, które w Warszawie płacą do kilku tysięcy złotych rocznie za użytkowanie wieczyste, przy tej ustawie musieliby zapłacić przez 20 lat czyli kilkadziesiąt tysięcy złotych. Stowarzyszenie opowiadało się za nieodpłatnym przekształceniem, gdyż mieszkańcy już raz wykupili te mieszkania. Jeżeli jednak mają być opłaty przekształceniowe, to muszą być znacznie mniejsze – rocznie do poziomu 0,3% wartości.

15 września Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakończyło etap konsultacji w/s projektu ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego w prawo własności. Uwzględniając krótki czas do planowanej daty wejścia w życie ustawy tj. 1 stycznia 2017, co wymusi konieczność szybkiego procedowania, mało prawdopodobne jest uwzględnianie przez rząd i parlament jakichś poprawek. Możliwa jest też sytuacja, iż wejście w życie ustawy zostanie opóźnione, m.in. ze względu na zbyt krótki okres - zauważa prezes Korona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz