12 września 2016

PO w Radzie Warszawy chce dalej łupić mieszkańców opłatami wieczystego

25 sierpnia Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę nr XXXIII/860/2016 ws. odrzucenia petycji - projektu uchwały ws. udzielenia bonifikat od opłat rocznych użytkowania wieczystego dla nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele mieszkaniowe, złożonego 14 marca przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Zgodnie z projektem osobom fizycznym i prawnym przysługiwałaby 50% bonifikata. Udzielenie bonifikaty następowałoby na podstawie wniosku złożonego do organu właściwego (czyli Prezydenta Miasta) nie później niż do 31 stycznia roku za którą miała być uiszczona opłata. Brak odpowiedzi organu właściwego w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku byłoby równoznaczne z udzieleniem bonifikaty. Ten ostatni punkt wywołał opór Urzędników miejskich, twierdzących iż jest on niezgodny art.73 ust.3 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiącym, że Właściwy organ może udzielić bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku. W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych.

Rada uznała, że brak odpowiedzi organu właściwego w terminie 30 dni jako równoznaczne z udzieleniem bonifikaty jest udzieleniem bonifikaty przez Radę Warszawy, a zgodnie z ustawą to kompetencja Prezydenta. Ponadto uznano to za rodzaj ingerencji w określaniu formy, jaką wyraża się oświadczenia woli. Ponadto wdrożenie projektu oznaczałoby zmniejszenie dochodów Urzędu Miasta.
Tymczasem uchwała wyraźnie wskazywała - organ właściwy (czyli Prezydenta Miasta) jako udzielającego bonifikaty. Jedynie dla uniknięcia konieczności wydawania masy indywidualnych decyzji, przewidziano tzw. uznanie milczenia organu w przypadku przekroczenia terminu 30 dniowego jako zgodę na bonifikatę. Nie jest to równoznaczne z udzieleniem bonifikaty przez Radę Warszawy, jak błędnie uzasadniali urzędnicy i radni Platformy.

Za odrzuceniem petycji zagłosowała cała PO - 30 radnych, za petycją opowiedział się PIS tj. 20 radnych
Indywidualne wyniki głosowania

Innymi słowy, Platforma Obywatelska w dalszym ciągu chce łupić mieszkańców opłatami wieczystego. Cieszy postawa PIS, ale jeszcze bardziej ucieszy, jeżeli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmodyfikuje projekt ustawy dot. przekształcenia współużytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mieszkaniowych (tzw. projekt UD-75) i w sposób znaczący obniży opłaty przekształceniowe, którą zastąpią opłaty wieczystego. Bowiem doświadczenie uczy, co potwierdziła 25 sierpnia Rada Warszawy powyższym głosowaniem, że władze samorządowe nie będą skłonne do udzielenia jakichkolwiek bonifikat i zmniejszenia mieszkańcom obciążeń.

1 komentarz:

  1. Karygodne jest to, że niektórzy mieszkańcy płacą za użytkowanie wieczyste za tereny ogólnodostępne w spółdzielniach ( płacą dwa razy, raz za użytkowanie wieczyste, drugi raz za utrzymanie terenów). To ma być sprawiedliwe? Inną sprawą jest to, że jednych łupi się bardzo wysokimi stawkami za użytkowanie wieczyste, a inni są obciążani bardzo niskimi opłatami pomimo niezłych lokalizacji. Pani Prezydent razem z radnymi też tego nie wiedzą? Musi znowu wybuchnąć afera na miarę tej reprywatyzacyjnej.

    OdpowiedzUsuń