14 lipca 2016

Zniesienia immunitetu w Konstytucji nie będzie

14 lipca Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odrzuciła petycję - projekt ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. W projekcie zaproponowano zniesienie immunitetu dot. sędziów, sędziów TK, członków Trybunału Stanu i Rzecznika Praw Obywatelskich. 

W uzasadnieniu Stowarzyszenie, stwierdza że Konstytucyjne zapisy w zakresie ochrony przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej dla określonych kategorii osób oznacza, że w Polsce istnieje zasada „świętych krów”, które mogą popełniać przestępstwa i korzystać z ochrony konstytucyjnej przed odpowiedzialnością za ewentualne czyny niedozwolone. Jest to absolutnie sprzeczną z zasadą równości wobec prawa czy sprawiedliwości społecznej. Żadnego uzasadnienia nie ma by w konstytucji dokonać zagwarantowania nietykalności karnej, uzależnionej od decyzji danych korporacji. Projekt zauważ, iż Nie oznacza to likwidacji immunitetu w całości, albowiem zapisy przed odpowiedzialnością karną zawierają także stosowne ustawy, ale przynajmniej łatwiejsze będą ewentualne zmiany z czasem ograniczające immunitet.

Petycja nie spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem. Senator Pociej (PO) najwyraźniej obawiał się uruchomienia procesu, który doprowadzi do całkowitego zniesienia immunitetu, skoro w swojej wypowiedzi podkreślał znaczenie immunitetu parlamentarnego i wskazywał na przykład Turcji, gdzie zatrzymano parlamentarzystów. Senator Seweryński (PIS) sugerował, że autorzy petycji nie zrozumieli na czym polega istota immunitetu (jest w rzeczywistości odwrotnie, immunitet wiele razy był w naszym kraju nadużywany i w praktyce chroni w przypadku popełnienia przestępstwa). W efekcie jednogłośnie odrzucono petycję.

Dzięki politykom "święte krowy" mają się dobrze, aż 17 tys. osób będzie nadal uprzywilejowanych w stosunku do zwykłych kowalskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz