22 czerwca 2016

Zniesienie habilitacji - być może za 3 lata?

22.06 Sejmowa Komisja Petycji zajmowała się rozpatrzeniem odpowiedzi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na dezyderat nr 1 w sprawie petycji w sprawie zmian prawa w zakresie stopni naukowych. Jest to dalszy ciąg petycji - projektu ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE ws. zniesienia stopnia habilitacji.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował komisję, iż sprawa jest kontrowersyjna, dostrzegają problem, prace systemowe trwają, 3 zespoły przygotowują projekt ustaw a do końca roku powinny być przedstawione założenia.  Po poselskich dopytaniach, przedstawiciel ministerstwa zadeklarował przychylność dla tego kierunku zmian, ale chce je wprowadzić po konsultacjach ze środowiskiem naukowym. Uwzględniając przewidziany termin prac, dopiero za 3 lata byłaby nowa kompleksowa ustawa, uwzględniająca kwestie stopni i tytułem naukowych, oraz funkcjonowania szkolnictwa wyższego.

Komisja przyjęła odpowiedź ministerstwa. Przypomnijmy, iż Stowarzyszenie proponowało zniesienie habilitacji i przyznania doktorom te same uprawnienia co doktorom habilitowanym. Zatem błędna jest argumentacja urzędnicza o konieczności dodatkowych zmian w pozostałych ustawach naukowych.

1 komentarz:

  1. Relikt polityczny komunizmu i lewactwa jakim jest habilitacja może będzie zniesiony dopiero za 3 lata. Szkoda czasu na reformę tak prostą jak " drut". Po prostu habilitacja nie istniej w żadnym cywilizowanym kraju. Ostatnim stopniem naukowym jest tytuł doktorski, a dla najlepszych i najzdolniejszych powinna być otwarta droga do bycia profesorem jako tytułu naukowego nadawanego przez uczelnię, instytut, czy kolegium przy Prezydencie Polski itp.itp. To jest najprostsza droga do ucywilizowania nauki polskiej. Habilitacja była i jest uzależniona od układów politycznych, a nie wiedzy i umiejętności.Niech tam w sejmie i senacie nie kombinują i niech szybko działają, żeby Polska zaczęła być cywilizowanym krajem.

    OdpowiedzUsuń