16 kwietnia 2016

Porównać nieporównywalne, czyli sondaże Gazety Wyborczej

Mainstreamowe media najwyraźniej są zdołowane, skoro nie ustają w wysiłkach manipulacyjnych w celu poprawy samopoczucia. Na podstawie wyników sondaży zamówionych przez Gazetę Wyborczą w TNS, ogłosiła ona iż KOD mocniejszy jest od partii politycznych. Problem w tym, że dokonano 2 odrębnych sondaży, jeden dotyczącego poparcia dla KODu, a drugi dla poszczególnych partii politycznych. Zatem nie było żadnego porównywania KODu z partiami politycznymi, wbrew sugestywnym tytule GW.

Pierwszy sondaż miał pokazać poparcie dla KODu - 40% za, 28% przeciw, 7% trudno powiedzieć. Co ciekawe aż 25% osób nie słyszało o KODie, mimo nieustannych demonstracji, artykułów oraz informacji w mediach radiowotelewizyjnych. Rezultaty badań jednak dają spore do myślenia, skoro rzekomo 5% co odpowiadałoby 1,5 mln osób rzekomo uczestniczyło w demonstracjach KOD. Otóż nawet gdybyśmy zsumowali wszystkie demonstracje takiej liczby uczestników się nie osiągnie. Ale cóż badania mają takie prawo, iż mogą odbiegać znacząco od rzeczywistości. Podobno dalszych 4% ma zamiar się dołączyć się, a 19% nad tym się zastanawia. No cóż każdy uważny obserwator zjawisk demonstracyjnych wie, że w Polsce tak licznych protestów nie będzie. Co ciekawe aż 55% co odpowiada 17 mln osób deklaruje że nigdy nie poprze tej inicjatywy. Wydaje się zatem, że przeciwników KODu jest znacznie więcej niż przywołane 28%.

Drugi sondaż dotyczył partii politycznych. PIS uzyskał 32%, Nowoczesna 17%, PO 15%, Kukiz 12%. A KOD? wcale nie występuje. Ale dla GW nie ma rzeczy niemożliwych. Porównując 40% poparcia z pierwszego badania i 32% z PISu z drugiego badania, GW oznajmiła, iż KOD ma wyższe poparcie niż PIS. Zwykła manipulacja, albowiem gdyby dać do wyboru pomiędzy KODem a PISem rezultaty okazałaby się zupełnie inne, niż te które wynikają z tych badań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz