19 marca 2016

Newsletter Ordo Iuris luty-marzec 2016

Ordo Iuris
Instytut na rzecz kultury prawnej

Newsletter Ordo Iuris luty-marzec 2016

pełna zapału, wytężona praca i nagłe interwencje Instytutu Ordo Iuris wyhamują w najbliższych dniach, by ustąpić miejsca Triduum Paschalnemu i Wielkanocy. W oczekiwaniu na tę chwilę, zapraszam Pana do zapoznania się z przedstawionymi w telegraficznym skrócie informacjami o naszej działalności. Niech Radość Zmartwychwstania uzdalnia nas do Miłosierdzia, które nie może istnieć bez Sprawiedliwości!
Z wyrazami szacunku,

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowali projekt oraz uzasadnienie ustawy, przedłożonej 14 marca Marszałkowi Sejmu RP wraz z zawiadomieniem o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”, którego pełnomocnikiem jest Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do Życia. Projekt realizuje postulat pełnej, równoprawnej ochrony życia i zdrowia każdego dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu. W Inicjatywę zaan gażowanych jest szereg organizacji społecznych. W najbliższych tygodniach rozpocznie się zbieranie podpisów pod projektem.

Biuro Instytutu Ordo Iuris w Brukseli

Działalność międzynarodowa Ordo Iuris wymaga stałego zaangażowania i obecności naszych ekspertów w sercu wydarzeń, przede wszystkim przy Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Dlatego w lutym otworzyliśmy stało biuro Instytutu w Brukseli przy Square de Meeûs 38/40.

Działalność ekspercka i międzynarodowa

W dniach 15-16 marca br., przedstawicielki Instytutu Ordo Iuris – dr Joanna Banasiuk oraz Karolina Dobrowolska, uczestniczyły w XVI Sesji Komisji ds. Statusu Kobiet ONZ. Posiedzenie miało miejsce w Nowym Jorku, a Komisja jest jednym z głównych organów tworzących strategię w zakresie polityki równościowej. Wizyta była również okazją do spotkań z prawniczymi organizacjami USA oraz z Polonią.

Wiceprezes Ordo Iuris, dr Joanna Banasiuk, przedstawiła na posiedzeniu w Paryżu członkom Komisji ds. Politycznych i Demokracji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy naszą opinię o stanie rządów prawa w Polsce.

Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z Komisją Wenecką przedstawiając uwagi w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wcześniej nasi eksperci przesłali Komisji Weneckiej opinię na temat wybranych aspektów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W związku ze śmiercią noworodka urodzonego w toku procedury aborcyjnej w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie, opublikowaliśmy analizę, formułującą szereg kluczowych pytań odnośnie prawnych aspektów tego zajścia. Wcześniej Poseł RP – Piotr Liroy-Marzec, skorzystał ze st anowiska Instytutu Ordo Iuris, składając do prokuraturyzawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawę skomentował w Salve TVmec. Bartosz Lewandowski.

Nasi eksperci uczestniczyli w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej, gdzie przedstawili stanowisko Ordo Iuris w sprawie koniecznych zmian legislacyjnych sÅ ‚użących wzmocnieniu pozycji rodziny, rodzicielstwa i małżeństwa.

Dr Tymoteusz Zych, Karolina Dobrowolska i Olaf Szczypiński z Programu Analiz Ordo Iuris uczestniczyli w debacie zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP na temat przyczyn kryzysu demograficznego, podczas której zwrócili uwagę na potrzebę szerszego legislacyjnego docenienia pracy rodziców związanej z opieką nad dziećmi i zaprezentowali ideę bonu opiekuńczego.

Eksperci Programu Analiz Ordo Iuris rekomendowali rozwiązania do sprawozdań procedowanych na forum Parlamentu Europejskiego. Posłowie otrzymali opracowania na temat równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy oraz zwalczania handlu ludźmi.

Nasi eksperci przygotowali analizę prawną dokumentu Komisji Europejskiej pt. „List of actions by the Commission to advance LGBTI equality”. Projekt KE jest programem wytyczającym ramy działań Unii Europejskiej w zakresie „przeciwdziałania dyskryminacji i dążenia do równoup rawnienia” osób praktykujących homoseksualny tryb życia.

Odnosząc się do uchwały Sądu Najwyższego zmieniającej rozumienie „wspólnego pożycia”, nasi analitycy przygotowali komentarz, wskazujący na liczne wady przyjętych rozwiązań prawnych.

Z uwagi na deklarowaną przez większość parlamentarną gotowość rozwijania polityki rodzinnej, w tym poprzez program „Rodzina 500 plus”, przekazaliśmy wszystkim parlamentarzystom nasz raport demograficzny pt. „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?”.

Nasi eksperci wzięli udział w konsultacjach społecznych dotyczących programu UE pt. „Możliwe rozwiązania służące zapewnieniu pracującym rodzicom i opiekunom większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym”.

Eksperci Instytutu Ordo Iuris współtworzyli projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który reguluje sytuację uczniów korzystających z edukacji domowej.

Konferencja

Instytut Ordo Iuris we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował konferencję pt. „Biegły w polskim systemie prawnym: pomocnik sądów czy rzeczywisty autor wyroków? Weryfikacja metodologii opiniowania przez organy postępowań karnych i cywilnych”. Miała ona miejsce 24 lutego br. na Wydziale Prawa i Administracji UW. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych i Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, a medialnie imprezę promował „Dziennik Gazeta Prawna”Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno prawników praktyków, biegłych sądowych, jak i przedstawicieli świata akademickiego.

Interwencja procesowa

Prawnicy Ordo Iuris reprezentowali w wygranym procesie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rodzinę, której pierwotnie odmówiono przyznania prawa do zasiłku pogrzebowego po stracie dziecka w wyniku poronienia. Sąd przychylił się do stanowiska prawników Ordo Iuris, zgodnie z którym poniesiony koszt badań genetycznych był konieczny dla wyprawienia pogrzebu zmarłego dziecka, niemożliwego bez poznania prawdy o jego płci, stanowiącej istotny i obiektywny element tożsamości.

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris podjęli interwencję w precedensowej sprawie dotyczącej pacjentki, która wskutek zaniedbania lekarskiego utraciła dziecko w 39. tygodniu ciąży. Prowadzone przez dwa lata prokuratorskie śledztwo zostało umorzone z uwagi na interpretację przepis ów kodeksu karnego, zgodnie z którą nienarodzone dziecko nie jest „człowiekiem”. Temat trafił na czołówkę „Naszego Dziennika”.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie umorzył postępowanie karne wszczęte przeciwko działaczom pro-life przez współwłaściciela Szpitala Pro-Famila. Obrony jednego z oskarżonych, Roberta K., podjęli się prawnicy Programu Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.

Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie ruszył proces byłego premiera Leszka M., który podczas jednej z audycji radiowych w lipcu 2014 r. zniesławił prof. Bogdana Chazana, reprezentowanego w procesie przez prawników Ordo Iuris. O sprawie informowały media. Wywiad z mec. J. Kwaśniewskim wyemitowała TV Republika. Postępowanie przeciwko Leszkowi Millerowi toczy się również przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

Prawnicy Ordo Iuris wnieśli opinię amicus curiae („przyjaciela sądu”) w sprawie karnej przeciwko b. posłowi Witoldowi Tomczakowi o zniszczenie rzeźby „La Nonna Ora” wystawionej w Galerii Zachęta w 2000 r. Instalacja przedstawiała figurę papieża Jana Pawła II przygniecionego głazem.

Ponadto

Inaugurowaliśmy III edycję stażu semestralnego w Instytucie Ordo Iuris, w którym weźmie udział siedemnastu praktykantów.

Mec. Maciej Kryczka z Programu Interwencji Procesowej Ordo Iuris wygłosił wykład dla studentów prawa Uniwersytetu Gdańskiego nt. „Wady systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

Nasi eksperci prowadzili warsztaty nt. „Prawo czy sprawiedliwość? Kilka słów o rozumieniu prawa i sprawiedliwości na przestrzeni dziejów” w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Dr Tymoteusz Zych, szef Programu Analiz Ordo Iuris, przeprowadził szkolenie dla przedsiębiorców na temat projektów unijnych odnośnie przepisów dotyczących prawa antydyskryminacyjnego. Warsztaty odbyły się Płocku w ramach inicjatywy "Wiara w Biznesie".

Eksperci Instytutu dr Tymoteusz Zych i Karolina Dobrowolska wystąpili w „Informacjach dnia” Telewizji Trwam, gdzie wypowiedzieli się na temat instrumentów wsparcia rodziców przez państwo w opiece nad małymi dziećmi.

Prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski skomentował w Telewizji Republikawizytę przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce.

„Wiadomościach” w TVP1 – Prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, wypowiedział się na temat nadużyć urzędników socjalnych, którzy doprowadzają do odbierania rodzicom dzieci z powodu trudnej sytuacji materialnej rodziny.

Gościem red. Jana Pospieszalskiego w programie „Bliżej” w TVP1 był dr Tymoteusz Zych, ekspert Ordo Iuris, który postulował o społeczne docenienie pracy matek wychowujących dzieci.

Nasz ekspert – dr Olgierd Pankiewicz udzielił wywiadu „Przewodnikowi katolickiemu”, w którym opisał problemy prawne wynikające z usankcjonowania dopuszczalności zmiany płci.

W programie „Minęła dwudziesta” w TVP1 wystąpił mec. Bartosz Lewandowski z Programu Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Tematem rozmowy było połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Dyskusji na ten temat z udziałem mec. B. Lewandowskiego można też było wysłuchać w Programie 3 Polskiego Radia i obejrzeć na antenie Polsat News 2 w programie „Prawy do lewego, lewy do prawego”.

„Nasz Dziennik” opublikował artykuł Olafa Szczypińskiego, eksperta Ordo Iuris, na temat Inicjatywy Obywatelskiej „Mama, Tata i Dzieci”.

Analityk Ordo Iuris – Karolina Dobrowolska, wystąpiła w programie „Magazynek opinii” w TV Republika, gdzie wypowiadała się na temat świadczeń rodzinnych.

Mec. Rafał Dorosiński z Programu Analiz Ordo Iuris wystąpił w programie „Prawy do lewego, lewy do prawego” w Polsat News 2, w którym skomentował uchwałę Sądu Najwyższego na temat pojęcia „wspólnego pożycia”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz