26 marca 2016

Myśli wielkanocne

Alleluja i… do przodu…, z pokorą, skromnością, rozwagą ale i z odwagą…


Temat specjalny: Życzenia wielkanocne (chyba… ha, ha)


Witam,

Staram się przygotowywać życzenia bardziej osobiste na czas Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Żeby nie być tylko rolą zawodową, ale też odnosić się do tego, co w nas elementarne, duchowe.  
A pisanie życzeń Wielkanocnych nie jest proste. Wydaje mi się, że jest to czas bardziej skierowany do wewnątrz siebie. Łącznie z czasem Wielkiego Postu (a staram się go przestrzegać). Trudniejsze może też dlatego, że nie mam łaski łatwej wiary, a też nie lubię szablonów, wierszyków, takich „tamta ramtam”. I o czym tu mówić drugiemu człowiekowi? Czego Życzyć? Podjąłem się tej próby w tekście, który jest na blogu: http://www.stefczyk.info/blogi/quo-vadis-polska-szkolo
Piszę tam m. innymi: „Nadchodzą Święta Wielkanocne. Zastanawiam się, co się będzie działo w domach, gdzie często spotykają się krewni a to popierający PIS, a to  skupieni wokół ugrupowań związanych z KOD-em, a to osoby próbujące chodzić gdzieś „pomiędzy”, uciekające od tych sporów szczególnie przy jajeczku z majonezem.
 (…)
A politykom i ich zbyt zapalczywym zwolennikom przy wielkanocnym jajku i zajączku można odpowiedzieć,: „Ależ to już było”. Zajrzyjcie do wielkiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, w którym Poeta mówi do Racheli: Oni i my – my i oni, na wyścigi – kto kogo przegoni!”. Warto też pamiętać, że w tym samym dramacie z kolei Panna Młoda pyta Poetę: A kaz tyz ta Polska, a kaz ta? I tylko można mieć ciche, wielkanocne życzenie, że w tej swej zapalczywości będziemy pamiętali i o tym kluczowym dla przyszłości naszej pięknej Polski pytaniu. Tego i Państwu, i sobie życzę.”
Dodałem tam jeszcze kilka myśli ku świątecznej refleksji:
-„Klasę trzeba mieć w sobie, nie na sobie”. Oj, dotyczy to nie tylko szkoły…

-W filmie „Rio Bravo” John Wayne na pytanie dociekliwej pani: Jak zostaje się szeryfem?” odpowiada: „Z lenistwa”. Piękna definicja awansu… (stąd lubię dobre westerny…). Inna od swojskiego: „Mniej jest ważne, co się umie, ważne, kogo się zna”.

-„Owoc dojrzewa i spada. Człowiek czasami musi upaść, aby dojrzeć”. Myśl rekolekcyjna. Cóż dodać?

-„Mężczyzna nie musi rozumieć kobiety, ale musi ją szanować” – wydaje się to jedna z kluczowych myśli o relacjach kobiet i mężczyzn. A chyba zbyt skupiamy się na tym pierwszym. Jakież to często syzyfowe…
(…)

A jako muzykę polecam posłuchanie „Hallelujah”:
- w klasycznym wykonaniu Leonarda Cohena: http://www.youtube.com/watch?v=YrLk4vdY28Q
- i równie przejmujące w wykonaniu grupy Curta Nilsena: https://www.youtube.com/watch?v=Qt2FWAbXinY

Muzyka - Metafizyki cień…. Myśli o Miłosierdziu, Pokorze, Wybaczaniu, Pamięci Zmarłych – rodem z tegorocznych Rekolekcji. Trzeba żyć, mieć Nadzieję dla… ODWAGI ŻYCIA, w którym piękna jest cała nasza triada: nasze ciało, nasz intelekt (rozum), nasza duchowość. Nasze spojrzenie na świat, kulturę, przyrodę - jak na przebiśniegi w ogrodzie, które mają niezwykłą siłę życia… I tej siły, pokory, otwartych oczu i serca życzę.


Wojciech Książek

Gdańsk-Żarnowiec, Wielkanoc 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz